Radnice Prahy 7

Místo pro obyvatele

Málokterá obec má budovu radnice, na kterou mohou být její obyvatelé pyšní. Městská část Praha 7 má díky ateliéru bod architekti místo, které je skutečně domem pro veřejnost a zároveň jde s dobou. Industriální estetika a veřejné stavby patří k sobě!

Na míru Holešovic

Z pražských Holešovic se během pár let stala zóna umění. Její nesčetné galerie, pop-up prostory, originální kavárny zná každý, kdo hledá kulturní vyžití. Nebylo tomu tak ale vždy. Průmyslová historie Holešovic je stále velmi znát a dává čtvrti punc industrialismu. Přesně taková je i nová radnice. Respektuje historii i současnost a spojuje továrenskou minulost s minimalistickou přítomností.

Výrazný, ale přesto pokorný dům, vznikl přestavbou původního domu. Ten byl očištěn na samotný skelet. Na původní nosné konstrukci architekti postavili nový veřejný prostor. Cílem ateliéru bod architekti nebylo postavit jen respekt vzbuzující úřad, ale také otevřený a pocitově přístupný prostor. Hlavním použitým materiálem je cihla. Cihlu najdeme na starých Holešovických halách či v detailech rezidenčních domů a fasáda radnice skvěle zapadá do Holešovické atmosféry. Kromě toho, že je cihla fotogenická, také dobře stárne.

Pro lidi

Aby radnice působila otevřeně, je maximálně přístupná ze svého okolí. Do ulice U Průhonu se otevírá podloubím se schodištěm. Obyvatelům a kolemjdoucím slouží i minimalistické hodiny, které najdeme na úplném vrcholu budovy. Radnice se bez nadsázky během pár měsíců stala symbolem městské části.

Interiér radnice je řešen ze stálých materiálů, působí přívětivě a otevřeně. Všechny kanceláře i chodby mají přístup k přirozenému světlu. Budova má dva sály, velký pro zastupitelstvo se nachází v podzemí, radniční sál je naopak umístěn v posledním podlaží. Každé patro má unikátní barevnost podlahy, což napomáhá snazší orientaci po budově. Všechny prostoru interiéru propojuje kovový podhled s akustickou úpravou.

 


Architektonické řešení: Vojtěch Sosna, Jakub Straka, Jáchym Svoboda – Atelier bod architekti s.r.o.

Realizace: 2017-2020

Investor:Městská část Praha 7

Fotografie: Tomáš Slavík

 

Podívejte se na další krásné domy:

Bella Bohemia

Soběstačný dům Chimney

Městská hala Modřice

Dům mnoha tváří

Dům Krásná

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU