Nebourej, transformuj!

Co přinese festival Den architektury?

Kdo, co, kdy a kde? Každé první říjnové pondělí patří Světovému dni architektury. Oslava tohoto dne je v Česku spjata s festivalem Den architektury, jehož dvanáctý ročník se letos uskuteční od 30. září do 6. října. Program nabídne až tři stovky akcí: exkurzí do architektonických skvostů a zapomenutých staveb, doprovázené výkladem odborníků, přednáškami a workshopy po celé republice, na Slovensku i v Berlíně. Rezervace míst je možná na portálu GoOut.

Vedle architektonických procházek zvou organizátoři ze spolku Kruh na cyklovyjížďky, sesterský festival Film a architektura a připraven je také program pro děti. Motto tohoto ročníku zní:„Nebourej, transformuj!“ Festival představí zdárná řešení rekonstrukcí a revitalizací a zaměří se na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury a výstavby. V rámci programu nebude chybět vzpomínka na osobnost slovinského architekta Josipa Plečnika a poctu vzdá festival také české architektce Aleně Šrámkové.

Rekonstruované objekty

Za pozornost jistě stojí nově zrekonstruovaná budova ostravských jatek na městskou galerii Plato v Ostravě podle návrhu polských architektů z ateliéru KWK Promes. V Opavě bude zpřístupněno sídlo výukového centra a nakladatelství Modrý slon, které vzniklo přestavbou objektu sídlištních jeslí. Součástí programu bude také návštěva bývalé továrny na telefony – uměleckého centra Telegraph v Olomouci navrženého podle studia Ječmen, nebo rekonstruovaný hrad Helfštýn podle návrhu ateliéru-r, který s projektem v loňském roce zvítězil v soutěži Česká cena za architekturu.

V Českých Budějovicích pak nevynechejte prohlídku pavilonu Z, rekonstruovaného architekty z ateliéru A8000. Ústí nad Labem je sídlem Domu umění, který vznikl v budově bývalé univerzitní menzy UJEP a kam se bude možné v rámci festivalu také podívat.

Nové a udržitelné stavby

V Živicích se uskuteční prohlídka zvířecího krematoria Věčná loviště od architekta Petra Hájka. Dalším bodem je také prohlídka nízkoenergetické stavby Krkonošského centra environmentální výchovy Krtek ve Vrchlabí. Vedle proměn ostrova Štvanice program v Praze představí také revitalizované zelené vnitrobloky v Holešovicích nebo ekologicky šetrné stavby ČSOB v Radlicích.

Novou budovu regionální centrály ČSOB vyznačující se ohleduplností k životnímu prostředí i přirozeným kvalitním prostředím pro zaměstnance i návštěvníky zakusíte v Hradci Králové. Také technologické centrum UMPRUM otevře své dílny a ateliéry, stejně tak jako do svého nového sídla nechá nahlédnout firma Koma Modular.

Body zlomů

Mezinárodní filmový festival Film a architektura se letos uskuteční už po jedenácté a od 29. září do 4. října nabídne v českých a slovenských kinosálech i nevšedních prostorách 34 filmů. Jednou z festivalových sekcí jsou Body zlomů, kam patří dokument Detours o novém způsobu obchodování s drogami v moskevské městské džungli. Abstraktní filmovou výpověď o architektuře mozku pak přinese snímek španělského architekta Ricarda Bofilla, autora několika pražských rekonstrukcí.

Pocta Aleně Šrámkové

Procházky návštěvníky zavedou také ke stavbám letos zesnulé architektky Aleny Šrámkové, a to k novostavbě Tyršova mostu v Přerově či meteorologické věži nedaleko Chebu. V Praze se pak bude jednat o Fakultu Architektury ČVUT, ateliér Věry a Vladimíra Janouškových nebo vily v Černošicích, Troji a Dolních Jirčanech. Další stavby této architektky bude možné objevit v dokumentárním portrétu První dáma české architektury, který mapuje životní dráhu Aleny Šrámkové, jež je neoddělitelně spjatá s osudy svých projektů a realizovaných staveb. Osobní poctu pak v krátkém filmu představí vnučka Aleny Šrámkové Karolína Šrámková.

Neviditelní i ocenění

Zahajovacím snímkem sesterského filmového festivalu bude Inženýrova fantazie, filmová pocta Peteru Riceovi přibližující mimořádnou kariéru a osobnost jednoho z nejuznávanějších statiků konce 20. století, který spolupracovat na Opeře v Sydney, Centru Pompidou nebo Lloyd’s Building. Polohraný film Grethe Meyer: Královna dánského designu pak odvypráví příběh jedné z mála průkopnic svého oboru.

Sekci Neviditelní architekti s výše uvedenými filmy doplní sekce Inspirace Jana Hřebejka, například s filmem o domě francouzského architekta a designéra Jeana Prouvého. V tematické části Design & Build jsou zastoupeny předfilmy jako Enter Through the Balcony o provizorních balkonech ukrajinských bytových domů jako paralely dějin postsovětské Ukrajiny, nebo snímek Francis Kéré: An Architect Between o laureátu Pritzkerovy ceny za rok 2022.


Minuty z minulých týdnů:

Obliqo

Studio Hra

Henkai architekti

Studio Versatile

Budoucnost Prahy podél řeky

Kvartýr

MA Studio

MACHAR & TEICHMAN

Sdílet

Související články