Kdo, co, kdy a kde? Uplynulo dvacet let od srpnových povodní, které v roce 2002 zasáhly nejen povodí Vltavy, ale také tok Labe nebo Ohře. Nově vznikající i teprve chystané pražské projekty podél řeky budou plnit funkci protipovodňové ochrany, sloužit budou také rekreaci a díky novým propojením usnadní cestování po městě. „Po většinu roku však mají ambici stát se oblíbenými místy Pražanů, kam si mohou zajít na procházku, piknik či se vykoupat,” říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.
Jak bude vypadat okolí Vltavy od Rohanu po Podbabu? Více zeleně, jednodušší přístup k vodě, nové energocentrum a lanovka z pera britských architektů. Čtěte dále v MINUTĚ.
Štvanice
Kancelář RKAW nyní zpracovává Manuál vize ostrova, který v listopadu tohoto roku nastíní využití Štvanice jako místa k odpočinku, sportu a dalším volnočasovým aktivitám. Z ostrova se už na konci letošního roku pěšky i na kole proj(e)deme po Štvanické lávce do Karlína a v příštím roce se lávka od architektů Petra Teje, Marka Blanka a Jana Mourka otevře až do Holešovic.
Libeň
Architekt Petr Tej je vedle Tomáše Cacha a Oto Meltera také autorem rekonstrukce Libeňského mostu. Projekt počítá se zachováním obloukové konstrukce od Pavla Janáka a jejich propojení novými konstrukcemi. Nové mosty zachovávající kubistický ráz dále doplní bezbariérové rampy na Rohanský ostrov, kde vznikne povodňový Park Maniny.
Soumostí od Manin po Palmovku bude zahrnovat také retenční nádrže a protipovodňová opatření. Proměna nejbližšího okolí přinese kavárny, obchůdky nebo skatepark, jež zaplní prostory pod trámovými konstrukcemi. Palmovku dále v budoucnu čeká výstavba nájemních bytů nebo umístění sídla evropské vesmírné agentury EUSPA do torza zkrachovalého projektu plánované radnice Prahy 8.
Povltavská promenáda
Plánovaná stavba městského okruhu odkloní automobilovou dopravu z Povltavské ulice do tunelu. V návaznosti na tento projekt připravuje IPR strategickou studii pro rozvoj přírodního okolí a vznik promenády podél Vltavy a říčky Rokytky spolu se severními svahy Pražské kotliny.
Součástí této zelené páteře města bude městská promenáda, cyklostezky podél okruhu i nové cyklostezky mezi Libní, Holešovicemi a Žižkovem. Z okolních čtvrtí bude zpřístupněna řeka a svahy, kde se bude usilovat o dlouhodobou a cílenou péči o místní divočinu.
Trojská kotlina
Koncepce Císařského ostrova určuje hlavní směr pro utváření vize Trojské kotliny. Po výsadbě nových stromů, zlepšení údržby a odstranění provizorních skládek budou následovat další kroky a projekty: realizace protipovodňové ochrany zoo a Trojského nábřeží nebo nové lávky z bubenečského břehu přes plavební kanál na Císařský ostrov a přes hlavní koryto až do Troji.
Dalším plánovaným projektem je povodňový park Divoká Vltava – nové rekreační centrum Trojské kotliny se dvěma potoky, brody a tůněmi. Na ostrově vzniknou nové pláže, biotopy a další místa pro rekreaci. Do konce října prezentuje projekty výstava Dotkni se řeky! v přímo Trojské kotlině.
Lanovka a energocentrum
Londýnské studio William Matthews Associates zvítězilo v mezinárodní soutěži na novou lanovku z Podbaby až do Bohnic. Lanovka spojí přes Troju Prahu 6 s Prahou 8 a zkrátí současnou čtyřicetiminutovou cestu na třetinu času.
Významným projektem na břehu Vltavy je také rozvoj pražské Ústřední čistírny odpadních vod. Odpadní teplo obsažené v odpadních vodách má potenciál jako zdroj tepla. Pomocí navrhovaného energocentra dojde k nahrazení plynových tepláren na celém západním břehu od Julisky po Butovice a skrze kolektory bude možné zapojit také historické centrum města. Energocentrum tak bude schopné pokrýt až třetinu pražské spotřeby.