Kvartýr

Interiéry malé, velké, skromné i odvážné

Kdo, co, kdy a kde? Alena Valová a Jiří Nosek založili ateliér Kvartýr v roce 2018, kdy už za sebou měli spolupráci v soukromé pražské galerii. Tam zjistili, že mají stejný vkus a pohled na architekturu i touhu dělat věci po svém. Kvartýr navrhuje především interiéry rezidenčních a veřejných prostor nebo menší stavby.

Malý pražský ateliér razí specifický styl. „Inspiraci hledáme v současné i historické architektuře, designu, umění, hudbě, přírodě a cestování. Hlavně ale v lidech z různých odvětví a kultur, s různými životními styly a životními podmínkami. I proto preferujeme práci v coworkingu s lidmi, kteří nás mohou dále inspirovat, obohacovat a rozvíjet,“ vysvětlují architekti.

Do budoucna by rádi doplnili své portfolio o alternativní přístupy ke stavění. „Absenci ekologického přístupu a udržitelnosti ve stavebnictví považujeme za jeden z palčivých problémů současnosti. Snad se nám v budoucnu poštěstí spolupracovat s klienty, kteří budou sdílet nejen náš vkus, ale i náš zájem o ekologický přístup k architektuře,“ doufají.

Alena má ráda filmy od Kim Ki-duka a Kubricka, Jiří zase od Wese Andersona a Tima Burtona. Co se hudby týče, Jiří si momentálně ujíždí na indie folku, jaký produkuje třeba Aldous Harding nebo Julia Jacklin, a Alena se drží své experimentální elektroniky a art rocku (Bonobo, Portishead, Radiohead). V architektuře oba obdivují minimalismus a kreativitu současné japonské architektury, například mA-style Architects nebo SANAA.

Portugalská architektura zaměřená na práci s hmotou a světlem, která vnímá stavby spíše jako sochy, nás nikdy nepřestane bavit. Velikána Alvaro Sizu asi nemusíme zmiňovat. Velice nás také těší, když vidíme naše talentované spolužáky, kteří vytváří neuvěřitelné věci, jako například ateliér ODDO architects,“ vyzdvihují architekti práci svých kolegů.

Jaké jsou realizace ateliéru Kvartýr?

Monochromatický byt

Autor: Ing. arch. Jiří Nosek

Rok dokončení: 2019

Lokalita: Praha

V developerském projektu karlínského bytu v Praze architekti upravili nelogickou dispozici a při navrhování interiéru maximálně využili orientace bytu s výhledem na Pražský hrad. Monochromatický interiér v bílých a krémových barvách mají do budoucna oživit umělecká díla a obrazy.

Záměrem architektů bylo luxusní interiér navrhnout tak, aby nepůsobil prvoplánově okázale, ale lehce a útulně. Dubové lamelové obložení je dominantním motivem prolínajícím se celým bytem, a to od vstupní části až do hlavní obytné místnosti i v obou koupelnách.

Dřevěné pozadí kontrastuje volně stojící vaně. Jemnou barevnou škálu s texturou běleného dubu najdeme také v dětském pokoji, kde atmosféru dotváří hravé doplňky a nástěnná malba z magnetického nátěru.

Byt se spacím boxem

Autoři: Ing. arch. Alena Valová, Ing. arch. Jiří Nosek

Rok dokončení: 2021

Lokalita: Liberec

Z dalšího developerského projektu tentokrát jeho obyvatelé vyhlíží Ještěd. Návrh libereckého bytu ovlivnila především okolní příroda. Bytová jednotka o 75 metrech čtverečních s dispozicí 3+kk nevyhovovala potřebě soukromých pokojů pro investorku a její dva syny. Autoři návrhu se proto rozhodli pro vytvoření spacího boxu.

Spací kout oddělují od obývacího pokoje posuvné dveře s textilní výplní. Interiér díky tomu dostal asijský nádech, který je v harmonii s použitými zemitými barvami – béžovou podlahovou stěrkou, černými doplňky, teplými šedými lamináty a dřevem mořeným do mléčné čokolády. Architekti navrhli také atypické detaily konstrukce polic, vinotéku a nábytková madla v kuchyni i ve vstupní hale.

Soukromý hangár

Autor: Ing. arch. Alena Valová

Rok dokončení: 2017

Pro klienty, jejichž vášní je cestování a pozorování světa z paluby ultralightu, navrhli architekti zázemí hangáru. Místo industriálního charakteru slouží jako reprezentativní prostor, v němž klienti mohou trávit volný čas s přáteli.

Cílem návrhu bylo uvolnit stávající dispozice prostoru a nabídnout jedinečný průhled do samotné haly hangáru. Intimitu v obytné části zajišťuje nově vzniklé ocelové schodiště s lamelovou příčkou tvořící transparentní zádveří. Neutrální barvy autoři návrhu kombinovali s výraznými akcenty červené barvy.

Kavárna Headshot Coffee

Autor: Ing. arch. Jiří Nosek

Rok dokončení: 2017

Lokalita: Praha

Design kavárny Headshot Coffee vychází z genia loci funkcionalistického činžovního domu, v němž se kavárna nachází. Architekti se snažili zachovat co nejvíce původních prvků, očistili mosazný výkladec od nánosů starých nátěrů a zprovoznili například původní stínící roletu a mříž.

V malé kavárně v centru Prahy si hosté mohou koupit kávu s sebou nebo posedět u jednoho ze stolků. Dobře rozpoznatelný interiér vyplňují pestré barvy, které se propsaly také do loga kavárny a dalších doprovodných materiálů. K historii budovy pak odkazují mosazná svítidla a keramické zásuvky.

Smuteční síň

Autoři: Ing. arch. Alena Valová, Ing. arch. Jiří Nosek

Fáze: studie

Rok: 2018

Lokalita: Veselí nad Moravou

Zadání architektonické studie spočívalo v navýšení kapacity smuteční síně a úpravy exteriéru objektu, včetně kontaktního zateplení a výměny dveřních i okenních výplní. Návrh zahrnuje také kultivaci hlavních předprostor, navazujících rozptylových ploch a přidružených venkovních komunikací.

Architekti s respektem ke stávajícím kvalitám stavby posílili povrch a proporce jednotlivých fasád. Použitím odlišného materiálu a zvýšením atiky servisního traktu zvýraznili hlavní vstup. Prodloužením hlavního traktu směrem do areálu hřbitova a vložením patra pak navýšili kapacitu sálů. Hmotu sálů doplnili v průčelí o přečnívající stěny se zúženým zakončením.

Odsazené perforované fasády poutají pozornost a na jižní straně fungují jako exteriérové stínění. Perforace pak v minimalisticky pojatém interiéru vytváří jemnou hru světel a stínů. Nad hlavami smutečních hostů se vznáší podhled z dubových latí. Původní křesla autoři návrhu vyměnili za celodřevěné lavice s polstrováním, jehož motiv koresponduje se zachovaným velkoformátovým dílem na hlavní stěně obřadní síně.

Minuty z minulých týdnů:

MA Studio

MACHAR & TEICHMAN

PLATFORMA ARCHITEKTI

MONOM

Kilo Honč

NOIZ

GRAU Architects

Festivalový červen

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU