Na vlně prvorepublikové noblesy

O synergiích při rekonstrukci Rezidence Helenika

Vila Helenika je prvorepublikovou stavbou architekta Maxe Spielmanna. V atraktivní lokalitě Královských Vinohrad nenajdete mnoho takových památek. Velkorysá rezidence v srdci Prahy, genius loci místa a zároveň silné kouzlo prvorepublikové noblesy. Právě probíhá jedinečná rekonstrukce pod taktovkou architektky Alžběty Vrabcové ze studia DMAE Architects.

O tom, jak celý projekt probíhá a o hodnotách, které s sebou nese, jsme hovořili s architektkou Alžbětou Vrabcovou ze studia DMAE Architects a Ninou Popovou, vedoucí developerského projektu společnosti Helenska Residence. Náš rozhovor je o spojení developera a architekta, o důvěře a také o tom, že ego architekta nemůže přebíjet samotnou stavbu. To vše jsou momenty, které se u Rezidence Helenika daří naplňovat.

Čím je pro vás, jako architektku, výjimečná Vila Helenika na Vinohradech?

Alžběta Vrabcová: Tato stavba pochází z roku 1924 a je prací významného architekta, jehož další domy dnes slouží jako sídla velvyslanectví nebo bankovní domy. Celá stavba je koncipována v duchu tradičních reprezentativních budov, s velkorysým nástupem a řadou propracovaných řemeslných detailů. V domě se nachází klasické architektonické prvky, o kterých dnes nyní čteme v učebnicích architektury. Během následujících téměř sto let si vila prošla mnohými změnami a byla několikrát rekonstruována. I přes tyto někdy ne úplně citlivé vstupy má stále svou jedinečnou atmosféru.

Nina Popova: Vstup do rezidence je lemovaný sloupy a než vkročíte do samotného domu, okouzlí vás rozkvetlé magnolie anglické zahrady. Už jenom projít se tou cestou k domu je obrovským zážitkem. Řekla bych až dobrodružným. Pamatuji si, že když jsem tam vstoupila poprvé, říkala jsem si: „Tady by bylo úžasné žít. Člověk se tu hned cítí jako doma.“ A k tomu je zde nádherný a romantický výhled na Prahu a Pražský hrad.

Co pro vás bylo rozhodujícím momentem, kdy jste si řekla: do toho prostě jdeme?

Nina: Nejdůležitějším faktorem je pro mě vždycky lokalita. Obzvláště místo a prostředí jsou při výběru budoucího projektu zásadní. Vždycky si dávám otázku: Chtěla bych tady já sama žít? Pak se soustředím na vhodnou formu architektury, která bude dávat v kontextu okolí smysl. A samozřejmě podstatným obecným aspektem jsou územní podmínky.  Zapomenout nemůžeme ani na stavební náklady. Aby byl projekt konkurenceschopný, musí mít přidanou hodnotu. Tu se snažíme dodat i použitím kvalitních materiálů a technického vybavení.

Původní Královské Vinohrady byly oblíbenou rezidenční čtvrtí. Tady o kvalitě lokality a okolí vily nemůže být pochyb…

Alžběta Vrabcová: Po tom, co městské hradby padly, začalo město expandovat a rozrůstat se dál. Právě tehdy začaly vznikat čtvrtě jako jsou Vinohrady, které se už v té době staly prosperující oblastí s vinicemi. Dnes se jen pár kroků od tohoto místa nachází ikonické budovy města, ať už to je Národní muzeum nebo Státní opera. Ve čtvrti samotné se nachází domy se secesními fasádami, ulice lemují vzrostlé stromy a zeleň nabízí také Riegrovy sady opodál. V kategorii luxusního městského bydlení toho moc lepšího v Praze nenajdete.

Nina Popova: Tato část Vinohrad je v podstatě vilovou čtvrtí přímo ve středu města. Výjimečnost lokality vidím také ve výborné dopravní infrastruktuře, je tu spousta míst pro kulturní, společenské i sportovní vyžití. Úžasné restaurace a kavárny, náměstí s farmářskými trhy, ale také obchody, jedná se o oblíbenou a vyhledávanou oblast. Okolí rezidence samotné je ale oázou klidu. Budova se nachází v tiché ulici. Mne samotnou překvapilo, jak se toto místo odlišuje od živé Italské ulice, která je hned za rohem.

U historických budov je důležité především šetrné zacházení a do jisté míry až pokorný přístup architekta. Jaké bylo pracovat se stavbou, která má tak dlouho historii?

Alžběta Vrabcová: K rekonstrukci jsme přistupovali s velkým respektem. Pečlivě jsme prostudovali dokumenty z archivů a provedli jsme průzkum konstrukce budovy. Historická architektura má nezapomenutelné kouzlo a napětí, které při transformaci do moderního bydlení nelze jednoduše dodat. A snadno o něj můžete přijít. Křehká harmonie tohoto místa musí být respektována a uchována tak, aby mohla sloužit také dalším generacím. V rámci tohoto konceptu chceme nechat vyniknout původní prvky, obnovit je, nebo na ně navázat a zároveň přiznat moderní elementy, které budou do těch původních vloženy. Pro vytvoření architektonického konceptu pro nás bylo důležité pochopit povahu budovy, ale zároveň jsme se snažili jen nereprodukovat minulost a používat moderní technologie poskytující všechny benefity dnešního bydlení.

Bydlení dnes a před sto lety se výrazně liší: jak jste tyto rozdíly zohlednili v návrhu projektu?

Alžběta Vrabcová: Rozdílů je mnoho. Tehdy například v těchto vilách byly kuchyně oddělené od obývacích prostor a pobývaly v nich jen služky. Pro ně byly vyhrazeny také malé pokoje nebo domečky vedle hlavní stavby. Rekonstrukce je navržena citlivě s ohledem na jedinečný charakter historického vilového domu. Našim cílem je vdechnout místu nový život a zároveň vyvážit staré a nové prvky. Najít tuto rovnováhu mezi autenticitou a novodobými technologiemi pro nás bylo klíčové. Důležité je totiž nechat budovy dále žít, čistě je nekonzervovat a zajistit, aby byly soběstačné.

Nina Popova: Ve svých projektech se zaměřuji na to, aby bylo bydlení co nejvíce přizpůsobeno jeho obyvatelům a jejich životnímu stylu. V dnešní době jsou kladeny vysoké nároky na funkčnost a zároveň na co nejvyšší estetickou hodnotu. Snažíme se dávat pozor také na bezpečnost, jednoduchou obsluhu a ovládání jednotlivých elementů. Rezidenci Heleniku tvoří bytové jednotky ve standardu „white walls“, což umožňuje budoucím obyvatelům vybrat si interiérové řešení podle vlastních preferencí. Anebo mohou využít kreativního konceptu od DMAE Architects. Bydlení 21. století vyžaduje určité standardy a my jako developer se snažíme respektovat individualitu klienta a vytvořit pohodlí podle nejnovějších trendů.

Když budeme konkrétní: jak je Rezidence Helenika koncipovaná?

Nina Popova: Rezidence Helenika nabízí dvanáct jedinečných bytů a jeden ateliér. Byty mají dispoziční řešení od 2+kk po 4+kk s rozlohou od 85 m2 do 225 m2. Ke každé ložnici je navržena samostatná koupelna a hlavní ložnice mají také svou šatnu. Ke každému bytu náleží garáž a sklep v suterénu, avšak každé patro je odlišné. Ve dvou bytech budou moci jejich majitelé využívat také samostatné předzahrádky, které jsou součástí anglické zahrady. V některých bytech bude přístup na terasu s panoramatickým výhledem na zelenou zahradu i Prahu. Nejdůležitější pro nás je, aby se novým majitelům dobře bydlelo. Byty jsou navrženy tak, aby byly pokoje dobře osvětlené a slunné. Každá bytová jednotka je prostorná, vzdušná a poskytuje v kosmopolitním centru naprosté soukromí.

Alžběta Vrabcová: Původní prvky a detaily pro nás mají velkou hodnotu. Proto jsme je chtěli vyzdvihnout a doplnit je o technologie, které v sobě nesou komfort soudobého bydlení. Ve společných částech budovy, tedy na chodbách nebo ve vchodu a na recepci jsou použity historické dlaždice ve stylu, který je typický pro původní pražské rezidence. Výtah z kouřově zabarveného skla a černobílý design pak díky kontrastu umocňují nádech historie a současně definují novou implementovanou technologii.

Jak jste se vyrovnali se spoustou technických a technologických limitů této historické budovy?

Nina Popova: Při navrhování bytů myslíme vždy na komfort obyvatel a snažíme se, aby byla na prvním místě funkčnost. V každém bytě budou připraveny optické kabely pro rychlý internet a připravena je také základní instalace pro inteligentní domácnost. Byty jsou vzájemně zvukově izolovány a stejně tak jsme nejvyšší akustický standard dali i jednotlivým pokojům, což u řady developerských projektů není obvyklé. V celé budově jsou kompletně nové rozvody a sítě.

Komu je bydlení v Rezidenci Helenika určeno?

Nina Popova: Rezidence Helenika nabídne svým obyvatelům klidné, pohodlné a luxusní bydlení v centru města. Moderní technologie jdou ruku v ruce s dobovými architektonickými prvky a podtrhují noblesu vily se stoletou historií. Bydlení tedy uspokojí všechny, kteří nechtějí bydlet v typických novostavbách, mají rádi historické budovy, a přitom chtějí využívat výhod moderního bydlení. Jedná se tak o výhodnou investici do bydlení pro rodiny, kterým poskytne stylový domov bez kompromisů. Vnímáme náš projekt jako top prémiový a víme, že těch dvanáct nových majitelů bude velmi pečlivě zkoumat každý detail naší spolupráce s architekty.

 


 

Nina Popová

Vedoucí developerského projektu společnosti Helenska Residence s.r.o.

Vila Helenika byla postavena v roce 1924 dle projektu významného architekta Maxe Spielmanna, působícího zejména za první republiky. Komplexní stavební úprava, která ji nyní čeká, si bere za cíl objekt kompletně zrekonstruovat a vrátit vile její původní reprezentativní charakter. Vize zahrnuje zachování původních autentických prvků s přihlédnutím na současné standardy a požadavky bydlení. Na základě takto propracovaného plánu vznikne nová Rezidence Helenika.
www.rezidencehelenika.cz

 

 

 

 

Ing. arch. Alžběta Vrabcová

DMAE Architects je volné uskupení architektů, interiérových návrhářů, designérů a tvůrčích lidí. Těží zejména z pestré škály schopností a charakterů, vzájemné rozdíly jsou v tomto případě přínosem. Zkušenosti s návrhy jsou pouze jedním dílkem společné tvorby. Těmi dalšími pak vaše očekávání, potřeby, přání, touhy a sny. Tak u DMAE vzniká architektura jako cesta. Ať je zadáním rodinný dům, interiér pokoje, zahrada nebo třeba nová čtvrť. Vše musí být v souladu a harmonii.
www.dmaearchitects.com

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU