ARCHITOUR Praha

Architektonické toulky s Rare Places

architour

Tak jako v loňském roce, také letos jsme vyrazili na ARCHITOUR za moderní architekturou. Tentokrát jsme zůstali v Praze. Navštívili jsme autory dvou loňských finalistů České ceny za architekturu, a to Jiřího Weinzettla z ateliéru 111 architekti (Rodinný dům v Jinonicích) a Petra Jandu z brainwork (Revitalizace pražských náplavek). Pozornosti nám neunikly ani lávky na VŠCHT, o kterých nám více řekl Jiří Opočenský z ov architekti. Ateliér v loňském roce získal Hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu za sídlo Lasvitu v Novém Boru.

Společníka na cestě a moderátora rozhovorů s architekty nám dělal Ondřej Filgas, který stojí za projektem Rare Places. Ondřej na svém webu dává dohromady seznam míst, která navštívit na výletech za nevšední architekturou. „Cílíme převážně na cestovatele, nadšence do architektury nebo lidi, které baví design,“ říká. S kým jiným tedy vyrazit na výlet, než s Ondrou?

Rodinný dům v Jinonicích

Autoři: Jiří Weinzettl, Barbora Weinzettlová, Veronika Indrová | atelier 111 architekti

Realizace: 2019

Lokalita: Praha 5 – Jinonice

Fotografie: BoysPlayNice

Na základě soukromé architektonické soutěže vznikl dům prospěšný nejen svému majiteli, ale také svému sousedství. Rodinný dům od ateliéru 111 architekti totiž probudil ospalou uličku ve starých Jinonicích a přinesl inspirující dialog se svým okolím. Ateliér měl při navrhování poměrně volnou ruku. Teprve až 21. skica se architektům líbila natolik, že ji odprezentovali. Čas na projektování se vyplatil, dům si odnesl cenu Finalista ze soutěže Česká cena za architekturu pro rok 2020.

Proporce domu vycházejí ze struktury staré zástavby a původního přestavovaného domku. Dům sestává ze tří hmot. Nejstarší a zároveň jediná zachovalá je kamenná obdélná část obrácená do ulice, ta je také hlavním vstupem do obytných prostor ve dvou zbývajících hmotách. Tyto části jsou vůči staré budově pootočené coby potvrzení toho, jak byl dům v minulosti přistavován. Nachází se v nich garáž, obývací pokoj a ložnice.

Všechny obytné prostory, včetně podkrovních dětských pokojů mají přístup na slunečnou zahradu a terasy. Zahrada byla pro architekty výchozí a svým svažitým terénem kladla domu těžké zakládající podmínky, které definovaly finální proporce domu. Terasy jsou ve dvou výškových úrovních propojeny bazénem, který je přístupný od dětských pokojů. Dům je oceňovaný za kombinaci starého s novým, např. štukové omítky a režné keramické tašky sjednocují jemně a promyšleně jednotlivé části domu. Architekt Jiří Weinzettl se symbióze starého a nového poslední roky věnuje také na jiných projektech, včetně svého vlastního domu.

Revitalizace pražských náplavek

Autor: Ing. arch. MgA. Petr Janda | brainwork

Realizace: 2019

Lokalita: Praha 1

Fotografie: BoysPlayNice

Projekt vnikal 10 let a proměnil „opuštěné“ pražské místo v nejnavštěvovanější veřejný prostor v republice. Nešlo jen o samotnou architektonickou kultivaci prostoru, ale o jeho programovou náplň. Realizaci kobek předcházelo kulturní oživení prostoru. K tomu architekt Petr Janda dodává: „Dnes jsme v takovém mezistavu, kdy je kultura spíše na úbytě. Popularita náplavky nyní exponuje spíše občerstvení než hudbu, divadlo a výtvarné umění. My bychom si představovali, že se vrátíme ke kořenům.“

Revitalizace náplavek s rekonstrukcí 20 kobek představuje největší porevoluční pražskou investice do veřejného prostoru, a přesto se jedná o citlivý návrh, který lehkým způsobem oživuje významný pražský prostor. Jednoduchost a elegance to jsou hlavními rysy nové náplavky, které přesvědčily v roce 2020 porotu České ceny za architekturu k udělení titulu Finalista.

Návrh pracuje s původní logikou členění prostoru a zároveň maximálně otevírá prostory kobek. Ty se stávají elegantními a přirozenými zálivy veřejného prostoru v původní masivní nábřežní zdi. Kobky slouží jako kavárny, ateliéry, galerie nebo veřejné WC. Díky chytrému řešení vzduchotechniky, rekuperace tepla, vytápění podlahy a infrazářičům jsou kobky příjemné i v zimě. Naopak potenciálu sklípku se využívá v horkých letních dnech.

Na Rašínově nábřeží je 6 kobek přístupných eliptickými pivotovými okny z organického skla o tloušťce 7 cm a průměru 5,5 m. Dalších 14 kobek na Hořejším nábřeží má ocelové skulpturální dveře. Povrchy jsou betonové, vestavěný jednoduchý mobiliář je z potitanovaného černého plechu odolávajícímu korozi.

Lávky VŠCHT

Autoři: Jiří Opočenský, Štěpán Valouch | ov architekti

Realizace: 2020

Lokalita: Praha 6

Fotografie: BoysPlayNice

Spojovací lávky mezi budovami Vysoké školy chemicko-technologické vznikly na základě malé architektonické soutěže. Nová dominanta školy dává jasně najevo, co se děje za jejími zdmi. Důvodem je neobvyklé ztvárnění propojujících lávek, které jsou napnuté mezi dvěma historickými budovami. Architekti využili benzenové jádro symbolizující svět organické chemie. Krystalické lávky neslouží pouze ke spojení budov, ale také jako místo k zastavení i rozhledu na cestě labyrintem vnitřních chodeb.

Dvě lávky jsou si podobné, ale ne stejné. Jejich geometrie se prostorově zrcadlí. Oba téměř průhledné mosty se vypínají nad městskou třídou a svůj rozpon 24 metrů překonávají bez podpory. Nosné betonové sloupy jsou totiž ukryté pod historickými fasádami budov. Sklo-ocelová konstrukce spojovacích můstků v sobě nese sochařský nápad a tvoří lehký a vzdušný protiklad k solidním klasicizujícím budovám. Myšlenka na propojení budov není ničím novým. Již v roce 1936 přišel s kamennými mosty přes ulici architekt Antonín Engl. Propojení se však škola dočkala až v roce 2020.

Uvědomujeme si, že počasí je už o dost chladnější, a proto si naplánujte výlet někam, kde se budete moci zahřát – nejen skvělou architekturou. Podívejte se do jednoho z námi vybraných pivovarů nebo designových vinoték a vináren. Doporučujeme však také podzimní a zimní toulky po českých rozhlednách. Přeci jen zimní krajina má něco do sebe, zvláště pak na našich horách.


Další tipy na výlety za architekturou:

Designové pivovary II.

Wine bar Reisten v Pavlově

Restaurace Mistro

Pivovar Kocour ve Varnsdorfu

ARCHITOUR na Vysočině

ARCHITOUR v Olomouci

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU