Wine bar Reisten od ateliéru ORA

Revitalizace vinařství v Pavlově

Studio ORA stojí za proměnou vinařství Reisten v srdci jihomoravského Pavlova. Budovu vinařství navrhl v roce 2010 ateliér Burian-Křivinka. Požadavkem nového majitele bylo budovu zkultivovat a otevřít veřejnosti. Revitalizace nového wine baru v prostorách bývalého skladu se tak ujali architekti Jan Veisser, Jan Hora a architektka Barbora Hora.

Tým architektů do domu nechal vyřezat rozměrné protilehlé otvory, čímž docílil prosvětlení prostor a propojení interiéru s exteriérem. Z dubové terasy wine baru se tak kyvnými dveřmi otevírá výhled do vinohradu. Na druhou stranu pak orientovali rozměrný celoprosklený arkýř s posezením.

Ocel, dub a kůže

V interiéru jsou všechny povrchy zbaveny nátěrů, očištěny na holý beton nebo doplněny cementovou stěrkou. Podlahy s polyuretanovým povrchem mají odstín červeného vína s divokou texturou. Všechny prvky mobiliáře architekti nechali zhotovit na míru z oceli a dubového dřeva různého moření.

Dominantou prostoru je obrovský lustr ve tvaru elipsy, jež tvoří vizuální identitu vinařství Reisten. Do rozměrné lavice jsou integrovány lampy, které svým tvarem volně odkazují na demižon. Subtilní konstrukce věšáku na vína je složena z ocelových tyček omotaných koženými pásky.

Salonek a terasa

Do odděleného salonku architekti umístili stůl a nad něj kruhový dřevěný podhled s akustickými panely a integrovaným osvětlením. Zdi zdobí vzorky půdy pocházející z vinohradů vinařství. Z terasy stíněné plachtovým pak lze kromě přilehlých vinohrad sledovat také západ slunce nad Děvínem.

Wine bar Reisten

Architektonické řešení: Jan Veisser, Jan Hora, Barbora Hora // ORA

Lokalita: Pavlov

Rok realizace: 2021

Užitná plocha: 115 m² wine bar, 301 m² terasa

 

ORA

Architekty z ateliéru ORA zajímá prostor, který obývají. Hlavním tématem je pro ně maloměsto a jeho kontext. Ateliér vznikl v roce 2013. Prvním realizovaným projektem byla rekonstrukce vinného sklepa Modrák. Architekti stojí také za rekonstrukcí Domu v ruině, jedním z 30 nominovaných projektů v České ceně za architekturu tohoto roku. V rodném Znojmě dále tým architektů navrhl například rekonstrukci a dostavbu vinného domu Nešetřil. V kavárně GALERIE a PROSTOR pak vytvořil místo pro pořádání komunitních workshopů, divadla, přednášek a výstav.

Další krásné interiéry:

Designové pivovary I.

Designové pivovary II.

Bistro U Řezníka

Pivovar Kocour ve Varnsdorfu

Soukromý vinný sklep od Eva Vais Architekti

Apartmány a Cafe Dačický

Designové bary a kluby

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU