Architektuře se věnuji spíše jako laické očko

Ondřej Filgas o svém projektu Rare Places

rare places

Ondřej Filgas, zakladatel projektu Rare Places, využil „půlročních prázdnin“, které měly v loňském roce neplánovaně všechny školy v Česku. Vedle online výuky totiž patnáctiletý student pracoval na projektu, který má za cíl mapovat českou architekturu. Projekt s původním názvem Rare Towns musel přejmenovat, zabývá se totiž zejména architekturou v krajině. Rare Places se tak stal průvodcem nevšední architekturou, který prezentuje architektonicky nebo designově zajímavá místa v republice.

Za rok a půl působení si Ondřej Filgas vybudoval fanouškovskou základnu na svém instagramovém účtu @rareplaces, kde také se svou aktivitou začal. Před ranní cestou autobusem přidával Stories s místy, která v Česku navštívit. Už před vytvořením projektu Rare Places cestoval a objevoval nová místa. Na svém webu zveřejňuje výběr toho nejzajímavějšího z české architektury. Jednotlivá místa jsou vyznačena na mapě a slouží jako online průvodce.

Je architektura vaším koníčkem nebo byste se jí chtěl v budoucnu věnovat i profesně?

Většina dobrých nápadů vznikla, když jsem se procházel po malebné krajině Valašska. Nejsem velký znalec architektury, ale baví mě, jak ta stavba vypadá – jaké má rysy, vůni nebo jaký má příběh. V minulosti až do teď mě strašně bavilo něco tvořit, ať už to dříve byla tvorba videí na Youtube, zakázky Fiverr nebo jiné projekty. Architektuře se věnuji spíše jako „laické očko“. V budoucnu se profesně architektuře věnovat neplánuji. Nicméně, Rare Places mi přirostlo k srdci a během dalších měsíců plánujeme spouštět novinku, na kterou se můžete jistě těšit!

Jakou? Jaké je další směřování projektu Rare Places?

Momentálně máme na papíře několik nápadů, které postupně realizujeme. Mám radši něco udělat a pak ukázat, jak jsem to chtěl, než tady plácat o snech a plánech, a pak roky vysvětlovat proč to tak není nebo je to jinak. Nejdříve uděláme tu práci v pozadí a pak se o tom ti potřební v pravý čas dozvědí.

S kým na projektu spolupracujete?

S nasměrováním projektu mi pomohl Jakub Janošík, který dal Rare Places osobitost a vizuální identitu. S obsahem na webu mi pomáhá můj dlouholetý kamarád, Šimon Švirák, se kterým spolupracuji odjakživa.

Kde čerpáte inspiraci? Máte své oblíbené architektonické ateliéry?

Inspiraci sbíráme prakticky kdekoli. Dnes se třeba běžně stává, že nám přistane nějaký zajímavý tip do zpráv nebo se o místě dozvíme z konverzace se známými. Sledujeme architekty, a to, co chystají nebo už vytvořili. Dříve jsme hodně inspiraci sbírali od architektonických portálů, třeba od ARCHIZOOM. Mezi mé srdcové architekty patří páni z ateliéru Mjölk, kteří stojí za novou vyhlídkou v Jizerských horách ve tvaru lžíce.

Popište nám proces výběru určitého místa. Jak projekty vybíráte nebo jaká jsou vaše kritéria?

V první řadě se zajímáme, kdo za tím stojí a jaký má dané místo příběh. Například Kongresové centrum ve Zlíně od Evy Jiřičné je ve fialové barvě, protože architektka, zlínská rodačka, v mládí ráda nosila fialové šaty. Jeho odstín pak o několik desítek let vtiskla do interiéru centra. Když má dané místo příběh, architekturu to osvěží a obohatí. Dalším pilířem je, aby byl projekt přístupný veřejnosti.

Na koho cílíte? Kdo je typický fanoušek Rare Places, pokud nějaký takový je?

Cílíme převážně na cestovatele, nadšence do architektury nebo lidi, které baví design. Většinou to jsou lidé ve věku 18-35 let, kteří rádi cestují za “výletní architekturou”, kterou prezentujeme na našem webu. Máme také hodně vinařů, kteří cestují jak po jižní Moravě, tak po celém Česku.

Myslíte si, že projekt napomáhá popularizovat českou architekturu mezi vašimi vrstevníky? Jaké od nich máte ohlasy?

Nedávno mi psal do zpráv jeden architekt, že si myslí, že díky tomuto projektu můžeme dostat kvalitní architekturu mezi normální lidi, kteří portál specializovaný na architekturu nenavštíví. Věřím, že se nám toto může podařit a zatím podle feedbacků od sledujících daří. Je to pravděpodobně právě díky tomu, že se Rare Places zaměřuje na výlety a architekturu. Zpočátku se mí vrstevníci dívali na Rare Towns různě. Já se jim nedivím, protože v té době to moc dobře ani nevypadalo. Ale teď s nimi dokonce občas i na nějakou cestu vyrazím.

Měl jste možnost navštívit všechna místa, o kterých na webu píšete?

Zatím se mi všechna místa podařilo přes dobu koronavirovou navštívit pouze virtuálně, ale už se chystám někam vyrazit. Ještě před měsícem jsem se stresoval z přijímacích zkoušek na střední školu, které mám již úspěšně za sebou, takže se mi přes léto nabízí mnoho volného času, ve kterém se zřejmě budu věnovat rozvoji Rare Places a v mezičase i cestování.

Je místo, které vás po navštívení zklamalo?

Místo, které mě docela zklamalo je Treehouse v Hrusicích. Na fotkách prezentují krásný skleněný kruh místo stěn, ale ve skutečnosti je to jen plexisklo, které sklo imituje.

I přesto jste ji na web Rare Places umístil..

Ano, je to totiž spíše z estetického hlediska, se kterým se na tuto stavbu díváme.

Máte v plánu průvodce rozšířit také do zahraničí?

Do zahraničí se nám momentálně nechce, ale třeba během dalších let na to změníme názor. Nechce se mi portál rozšiřovat do zahraničí hlavně z důvodu koncentrace a zaměření projektu. V Rare Places se primárně chceme zaměřovat na Českou a případně i Slovenskou scénu, ale dál opravdu neplánujeme.

Viděl byste rád nějakou zahraniční stavbu/koncept/projekt také u nás?

Určitě ano! Chybí mi tady rozhledna Ester, od Martina Rajniše, která se nachází v Jeruzalémě. Ale, samozřejmě, když vycestujete do zahraničí za nějakou zdejší architekturou, tak to taky má své kouzlo a důvod, proč se nachází na onom místě.


Další výlety za architekturou:

Designové bary a kluby

Opálené dřevěné domy

Školy pro novou generaci

Hotely, kde si ustelete s designem

Retail prostory stylově

Galerie a muzea, která jsou sama uměleckým dílem

Vinařství, kde je radost degustovat

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU