Umělci, studenti a vítězové

Přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? V celé České republice vznikají projekty, které se snaží adaptovat se na klimatické změny. Nadace partnerství vybrala ty nejinspirativnější. Českou cenu za architekturu 2021 si za projekt Rekonstrukce paláce hradu Helfštýna odnesli Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z ateliéru-r. Přijďte do Gabriel Loci na výstavu CO NÁM NEDÁ DEN MÁ NOC a zůstaňte tančit na WELL WET party. Trafo Gallery slaví 15 let od založení a zve vás na výstavu 51 umělců. Mladé umění najdete ve 30 pokojích. U všech instalací hledejte důvtip.

Vítězové Adapterra Awards 2021

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards letos ocenil osm projektů. Nadace Partnerství, jako organizátor soutěže, vybral ty nejlepší projekty, jež reagují na problémy spojené se změnou klimatu. Mezi nejinspirativnějšími projekty přizpůsobující se novým podmínkám v souvislosti s klimatickou změnou byl také jeden přeshraniční v Rakousku.

V internetovém hlasování veřejnosti získal Cenu sympatie projekt 200 kilometrů alejí pod horou Blaník. Díky soustavné výsadbě zde bylo obnoveno 313 alejí s celkem téměř 30 tisíci stromy. Vítězství v kategorii Zastavěná území si odneslo ekocentrum Na Pasece ve Zlíně se slaměným domem, který pokrývá biosolární střecha. Kategorii Volná krajina vyhrálo nepasečné hospodaření v lesích u Klokočné, kde se stromy už více než 30 let nekácí plošně, ale jednotlivě pilou.

První místo kategorie Pracovní prostředí obsadil Pavilon tropického zemědělství v kampusu České zemědělské univerzity a v kategorii Náš Domov byl oceněn zelený Domov Podhradí pro seniory. Cena Prahy putovala zástupcům projektu šetrného zemědělství na pozemcích městské části Praha 12. Zatímco na českém příhraničí byl oceněn projekt Moravské Toskánsko – Demonstrační ekofarma Petra Marady, na rakouském příhraničí byl zvolen projekt Nový kabátek pro řeku Naarn.

Česká cena za architekturu 2021

Během slavnostního galavečera ve Foru Karlín vyhlásila Česká komora architektů finalisty a vítěze šestého ročníku soutěžní přehlídky České ceny za architekturu. Hlavní cenu si převzali architekti Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z ateliéru-r za realizaci Rekonstrukce paláce hradu Helfštýna.

Projekt obnovy hradu Helfštýna byl oceněn nejen pro svou nepřehlédnutelnou architektonickou kvalitu, ale také proto, že reprezentuje pestré úkoly architektury a všech s ní souvisejících disciplín. Ty se zde setkávají a společně utvářejí dílo špičkové architektury České republiky,“ vysvětluje svou volbu odborná porota.

Z celkem 170 přihlášených projektů vybrala odborná porota 30 nominovaných, z nichž 7 získalo titul finalisty. Vedle vítězného Helfštýna se tak jednalo o Lazy House ve Zlíně, Fakultu humanitních studií UK – přestavbu menzy Koleje 17. listopadu, Městskou halu Modřice, Revitalizaci Kostnického náměstí, Pavilon na Výstavišti a Komunitní centrum Židlochovice.

Čestné uznání získali projekt Momenty dějin (KOLMO) propojující starou a novou budovu Národního muzea v Praze a Vyhlídka Špička u Tanvaldu se svou výraznou a zapamatovatelnou formou od ateliéru Mjölk. Držitelkou ocenění Výjimečný počin se stala architektka Alice Šimečková, a to za péči o brněnskou architektku Růženu Žertovou.

CO NÁM NEDÁ DEN MÁ NOC

Výstavu klasických děl i NFT, světelné instalace, art a fashion shop, rave party i živou hudbu chystá na tento víkend galerista Petr Hájek a The Chemistry Gallery. Vernisáž výstavy rezidentních umělců z objektu Gabriel Loci zahájí třídenní akci v klášteře Gabriel Loci na pražském Smíchově.

Výstava s názvem CO NÁM NEDÁ DEN MÁ NOC představí 20 autorů, mezi nimi jsou například Patrik Adamec, Laura Limbourg nebo Michaela Červená. Součástí výstavy budou také digitální díla od Jana Sládečka nebo uskupení Notreal Virtual. Vernisáž začne v pátek 12. 11. v 18 hodin.

Pro účel výstavy bude v prostorách kláštera umístěna světelná instalace od Jana Poše. Umělecká díla doplní také tvorba módních návrhářů Zoltána Tótha, Lukáše Krnáče nebo Kláry Nademlýnské, jejich ready to wear oděvu bude možné zakoupit na místě. Koncert v Rajské zahradě Gabrielu Loci odehraje kapela The Muslim Jew a The Ugly and the Drummer, po níž bude v Lustrovém sále následovat první party WELL WET. Hlavním hostem je SKATEBÅRD z Norska, zahrají také fleika, Ark3r a De Mode.

JEDNOTA V ROZMANITOSTI

Připomenout 15 let od založení uměleckého uskupení Trafačka má skupinová výstava 51 umělců s charitativním přesahem. Zakládající členové spolku Trafačka Jan Kaláb, Michal Cimala a Jakub Nepraš budou ústředními umělci výstavy JEDNOTA V ROZMANITOSTI. Právě tematicky seskupené podmnožiny i specifické uzavřené světy a jejich společná vnitřní rozpolcenost vytváří neopakovatelný profil staré i nové Trafačky.

Zahájení výstavy se uskuteční ve středu 17. listopadu v 19 hodin, zároveň bude pokřtěna souborná publikace všech vystavujících. Vybraná díla podpoří Nízkoprahové denní centrum Naděje U Bulhara, které se stará o handicapované, žijící na ulici a seniory s potřebou zvýšené péče. V rámci doprovodného se 4. 12. bude konat promítání filmu Saši Dlouhého Trafačka: Chrám svobody.

POKOJE 2021

Site-specific přehlídka mladého umění POKOJE představuje po loňské stay home edici pod jednou střechou tvorbu studentů a studentek vysokých škol s uměleckým zaměřením. Tématem desátého ročníku přehlídky je důvtip, jež propojuje jednotlivé instalace navržené přímo pro konkrétní místo. Letos se útočištěm studentů architektury, volného umění či designu stalo historické sídlo České strany národně sociální na náměstí Republiky.

Vybrané ateliéry ze 13 škol a z 9 českých měst vdechlo život 30 pokojům neobarokní budovy v centru města. „Studenti mají v proměně pokoje zcela volnou ruku, přičemž téma výstavy se jim stává jakýmsi vodítkem a prvotní inspirací,“ dodává ředitelka výstavy Kamila Huptychová. Návštěvníci přehlídky si mohou prohlédnout také kurátorský pokoj od studentů kurátorských studií Fakulty umění a designu UJEP. Instalaci pojmenovali Kolik důvtipu máš, tolikrát jsi člověkem.

Odborná porota zvolí tři vítěze, kteří si společně s vítězem diváckého hlasování rozdělí finanční odměnu vy výši 20 000 Kč. Důvtipně zařízené pokoje doplní série tematických přednášek, workshop i komentovaná prohlídka. Panelová diskuze Když důvtip nestačí se bude věnovat duševnímu zdraví studentů a přednáška Důvtip v českém umění 60. 80. let 20. století se zaměří na umělecké projevy v totalitních režimech. Výstava, kterou organizuje obecně prospěšná společnost Containall, potrvá do 17. listopadu.


Minuty z minulých týdnů:

Ven za designem

Architektonický podzim v přírodě i uprostřed metropole

Nová ostavská dominanta

MINUTA o dřevostavbách s Prodesi/Domesi

Tvořit a radovat se z toho

Nejkrásnější pumpa i ostravské mrakodrapy

Oceněné interiéry a legendární exteriéry

Podzim patří architektuře a designu

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU