Nemovitosti a technologie

Nemovitosti a technologie dnes nelze oddělit. Proptech scéna roste a my na ARCHIZOOM sdílíme přehled českého proptech trhu.

Pro většinu českých a slovenských PropTech společností byl rok 2020 navzdory potížím způsobeným onemocněním COVID-19 přelomový v pozitivním slova smyslu. Právě epidemiologická situace vytvořila silný tlak na automatizaci a digitalizaci procesů s využitím moderních technologií, jako je strojové čtení, umělá inteligence či internet věcí. Nejedna společnost expandovala na zahraniční trhy, kde sklízí česká a slovenská řešení pro rezidenční a komerční development kladné ohlasy. Česko-slovenská asociace PropTech společností přináší přehled novinek z oblasti komerčních a rezidenčních nemovitostí pohledem 10 progresivních společností.

Sharry

Firma letos více než zdvojnásobila obrat navzdory tomu, že se mnoho jejích projektů kvůli pandemii zbrzdilo. Společnost také získala zakázku na implementaci softwaru a mobilních aplikací do 23 mrakodrapů v New Yorku (včetně ikonického One Vanderbiltu). „U našich zákazníků registrujeme enormní poptávku po bezdotykových řešeních, jako je mobilní přístup nebo naše produktová novinka – možnost přivolat si výtah přímo ze smartphonu. Stále více klientů poptává také naše nástroje pro datové analýzy,“ uvádí spoluzakladatel firmy Jakub Řezníček. Sharry se letos stalo globálním technologickým partnerem HID Origo.

Více o Sharry

Spaceflow

Spaceflow poskytuje na 17 trzích mobilní aplikaci a komunitní management pro rezidenční i komerční budovy. Pronajímatelům kancelářských budov   pomáhá odlišit se v boji o nájemce a nalákat zaměstnance zpět. „Monitorujeme zvýšený zájem o technologie umožňující bezkontaktní přístup, ať už jde o vstup do budovy a bezdotykové otevírání dveří, bezhotovostní platby, monitorovací kapacity či rezervaci zasedacích místností – vše s propojením na budovu z jedné mobilní aplikace, kterou poskytujeme,“ říká Petr Bořuta, který odpovídá za marketing firmy Spaceflow.

Více o Spaceflow

Realpad

Poskytovatel softwaru pro rezidenční developery operující na 12 evropských trzích, když v roce 2020 vstoupil do Rumunska, Litvy a Estonska. Letošní rok byl pro společnost navzdory pandemii covid-19 velice úspěšný – očekává meziroční růst tržeb na úrovni 80 %. Pracuje na prvním colivingovém projektu a disponuje informacemi k vývoji cen nemovitostí. Podle dat společnosti Realpad vzrostl podíl kupujících z investičních důvodů na 40 %. “Během tohoto roku se nám ve spolupráci s developerskou společností Corwin podařilo zrealizovat pilotní projekt digitalizace předávání bytů. Právě nástup digitalizace pandemie covid-19 výrazně zrychlila a po produktu registrujeme zvýšenou poptávku u zahraničních i lokálních developerů,” říká Marián Škvarek za Realpad.

Více o Realpad

Flatio

Na 17 trzích nabízí střednědobé pronájmy bydlení. V letošním roce Flatio odkoupilo aktivity společnosti NOMADX na portugalském trhu, kde nyní nabízí 2 000 nabídek bydlení. Kvůli covid-19 čelila jarnímu zastavení příjmů, přesto ve srovnání s loňským rokem roste dvouciferným tempem, jelikož stále více majitelů rezidenčních nemovitostí opouští formát krátkodobých pronájmů a hledá střednědobé.

Více o Flatio

UlovDomov.cz

Česká společnost specializující se na digitalizaci trhu nájemního bydlení letos v prestižním žebříčku Deloitte Technology Fast 50 obsadila třetí příčku mezi nejrychleji rostoucími technologickými firmami ve střední Evropě. Rok 2020 se nesl ve znamení automatizace a digitalizace nájemních procesů – výrazně vzrostla popularita virtuálních prohlídek, elektronických podpisů dokumentů a dalších bezkontaktních řešení. V jarních měsících se poprvé projevily dopady krize a na nájemní trh se začaly valit tisíce nových bytů, především z krátkodobých pronájmů. „Tento trend byl nejcitelnější v hlavním městě, kde s rostoucí nabídkou začaly klesat ceny nájmů – v Praze až o 11 %. Je pravděpodobné, že ekonomická recese bude dále prohlubovat mezeru mezi nabídkou a poptávkou a tlačit ceny dlouhodobých nájmů dolů,“ uvádí k letošní situaci CEO Martin Březina.

Více o UlovDomov

BeiT

Mladá progresivní firma zabývající se vývojem moderních technologií, které umožňují zefektivnit a zautomatizovat procesy při správě nákladů spojených s bydlením, správou nemovitostí a distribucí energií. Ve svých řešeních aplikuje poznatky z internetu věcí (IoT) v kombinaci s vlastním vývojem zařízení, datových sítí a databázových systémů k efektivnímu sběru a ukládání informací o nákladech budov. „Správa budov a energetické infrastruktury výrazně zaostává v technologické vyspělosti. Musí nutně projít zásadní inovační renesancí, aby se dostala na úroveň 21. století“, říká Miro Hachlinec, CEO ve společnosti BeiT a dodává: „My tento proces modernizace bereme jako poslání. Proto s pomocí našich partnerů přinášíme inovativní řešení napříč celým spektrem správy měst, abychom smysluplně naplnili koncept Smart Cities již v blízké budoucnosti.

Více o BeiT

Flat Zone

Společnost Flat Zone na začátku roku představila datovou platformu pro developery a banky, přes kterou je možné generovat podrobné analýzy o rezidenčním trhu po celé ČR. Pro investory představila Podpultovky, které díky automatickým výpočtům a manuální kontrole identifikují nejvíce podhodnocené nemovitosti v Praze. Také spustila marketingové nástroje, díky kterým developeři mohou analyzovat chování uživatelů ve vyhledávači a zvyšovat povědomí o svých projektech. Agregátor novostaveb za letošní rok přesměroval uživatele téměř 100 000 krát na detaily jednotek přímo na webech developerů. Databáze novostaveb překročila 90 % celkové nabídky v celé ČR a ke stejnému číslu se nově blíží i v Bratislavě. “Průměrná cena prodaných novostaveb v Praze v porovnání s minulým rokem vzrostla o 3,2 % a poprvé přesáhla hranici 110 000 Kč. Ceny v regionech rostou ještě o něco rychleji, aktuálně o 8 % ročně,” uvádí Vít Soural, Project Manager společnosti Flat Zone.

Více o Flat Zone

Portal Jungle

Společnost přináší developerům digitální platformy nabízející nemovitosti z různých realitních oborů, které fungují na bázi komplexních marketingových řešení. „Na základě našich dat vzrostl od března 2020 zájem o novostavby v blízkém okolí Prahy o 23 %,“ říká Pavel Frič, spoluzakladatel společnosti Portal Jungle, která provozuje vyhledávač rezidenčních novostaveb Homeportal.cz. „Protože jsme společnost, která se na realitní trh dívá komplexněji, tak jsme kromě rezidenčního portálu spustili také Warehouse Portal (industriální nemovitosti v podobě skladů, logistických či průmyslových parků) a v prosinci spouštíme i Office Portal, zaměřený na kancelářské a coworkingové prostory. Aktuálně v oblasti kanceláří pozorujeme zvýšený zájem o flexibilnější nájemní vztahy,“ dodává Radek Procházka, spoluzakladatel Portal Jungle.

Více o Portal Jungle

Callida

Callida úspěšně působí na českém trhu již 30 let. Nabízí produkty a služby pro všechny fáze životního cyklu stavební zakázky a řadí se mezi průkopníky ve zpracovávání dat v rámci BIM. V roce 2020 uzavřela obchodní partnerství se společností Asite. Společně nabízí na evropském trhu cloudovou aplikaci Asite spojující sdílené datové prostředí (CDE) a účinný nástroj pro koordinaci a řízení stavebních zakázek (Field Management). „Naše partnerství s Asite je strategicky důležité. Globální dosah společnosti Asite, rozsáhlé zkušenosti a komplexní řešení pobízejí stavební firmy vydat se na cestu digitální transformace. A my jim tu cestu usnadníme tím, že jim můžeme nabídnout ta nejpokročilejší řešení digitálního inženýrství v tomto oboru.“ vysvětluje Pavel Hanuš, Business Development Manager ve společnosti Callida.

Více o Callida

Lekvi group

Společnost zajišťující pro klienty z řad jednotlivců i developerů komplexní realitní služby na českém trhu – od prodeje a pronájmu nových i secondhandových nemovitostí až po profesionální správu daných objektů. V letošním roce navázala těsnou spolupráci s několika developery, kterým zajišťuje analýzu trhu a konkurence, marketingové a prodejní strategie, poskytování marketingových služeb na míru, prodejní služby včetně poradenského, finančního, právního a poprodejního servisu. “V období ekonomické nestability je důležité, aby developeři měli přístup na nové trhy, s nímž jim můžeme díky našemu know-how v oblasti marketingu a prodeje pomoci,” uvádí jednatel Lekvi group Firaz Muinov.

Více o Lekvi group

Proptech Slovakia

Je aktívním partnerem CS PropTech Association. Pomáhá slovenským i zahraničním PropTech společnostem s úspěšným etablováním na slovenském trhu. Prostřednictvím průzkumů a analýz trhu, PR podpory v médiích, networkingovým akcemi, edukační činnosti a konzultační činnosti pomáhá technologickým firmám spojit se s novými zákazníky či investory.

Digitální technologie dokáží významným způsobem zefektivňovat nejen fungování a komercionalizaci budov, ale také kvalitu životních a pracovních podmínek. Netýká se to pouze nové výstavby, ale také starších budov. Těch dokonce ve zvýšené míře, protože velké množství z nich je ‘nezdravých’, respektive funguje neefektivně a 90 % z nich tu bude i v roce 2050, kdy bychom měli dosáhnout uhlíkové neutrality,” říká Milan Bogár, zakladatel PropTech Slovakia.

Více o Proptech Slovakia

Czech & Slovak PropTech Association

Vizí Česko-slovenské PropTech asociace je stát se místem pro růst místních PropTech startupů a místních realitních společností hledajících inovativní řešení a nápady. Naším konečným cílem je zvýšit efektivitu a vstřícnost zákazníků k nemovitostem.

Více o Czech & Slovak PropTech Association

 

Luxusní bydlení na ARCHIZOOM:

Byt na Břevnově

Byt Josefov od OOOOX

Odvážně minimalistický byt od COLLARCH

Byt Waltrovka od DMAE Architects

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU