České architektky

Ženy v české architektuře odpovídají v rubrice ARCHIZOOM FOCUS

V další sérii jsme se zaměřili na ženy v české architektuře. Navrhovat domy, byty a pracovat v prostředí, v němž se pohybují spíše muži, může být náročné. Zastávat k tomu také roli matky je v dnešní době plné nestandardních situací dvojnásobně těžké. Ptali jsme se českých architektek na to, jak zvládají novou životní situaci. Jak dokážou skloubit práci, rodinu a nové podmínky, které tato doba přináší.

První série rubriky ARCHIZOOM FOCUS byla věnována českým architektům, kteří reflektovali současnou situaci s ohledem na navrhování staveb. Ve videích odpovídali muži, přestože obor architektury už není jen výhradně mužským prostředím.

Jaké je to být architektkou právě teď? Má nějaký vliv na práci a navrhování staveb to, že ateliér nebo studio řídí žena? Na čem právě architektky ve svých ateliérech pracují a kde vidí světlo na konci tunelu? Odpovědi nám poskytly: Viktorie Součková, Alžběta Vrabcová, Klára Valová, Barbora Kopečná, Tereza Čudová Ajmová a Gabriela Kaprálová.

Viktorie Součková, Bogle Architects

Architektka Viktorie Součková vede pražský tým Bogle Architects. Oceňované mezinárodní architektonické studio bylo založeno v roce 2012 a má sídlo v Praze a Londýně. Kancelář tvoří skupina kreativních jednotlivců, která sdílí společnou touhu navrhovat a realizovat progresivní, nápaditou a inovativní architekturu. Zabývají se širokou škálou prestižních domácích i mezinárodních projektů, lišící se jak lokalitou, tak odvětvím. Usilují o jednoduchá konstrukční řešení, která řeší složitosti jakéhokoliv projektu na základě jasného myšlení, širokého zapojení a spolupráce při procesu navrhování.

Alžběta Vrabcová, DMAE Architects

DMAE Architects tvoří mladý tým architektů a silných osobností s osobitým přístupem k návrhům. Ateliér pod vedením architektky Alžběty Vrabcové má za sebou více než 10 let zkušeností s návrhy a realizacemi. Pomocí skici „zhmotňují“ představu o záměru a zkonfrontují jej s realitou na staveništi a plánovaným rozpočtem. Poté se věnují samotnému architektonickému návrhu a vizualizace exteriérů i interiérů. Do jejich portfolia patří rekonstrukce nebo realizace rodinných domů, interiérů a také komerční projekty.

Klára Valová, SMLXL

SMLXL je architektonické studio, které nabízí komplexní služby od architektonické zakázky po technickou realizaci. Ateliér se v čele s architektkou Klárou Valovou zaměřuje na promyšlený a neotřelý design interiérů. Dispozice řeší prakticky a veškeré úpravy dělají s jasnou vizí. Své klienty zastupují během celého procesu spolupráce a kreativní koncept jim připravují na míru tak, aby odpovídal jejich potřebám a životnímu stylu. K designu každého interiéru přistupují, jako by byl vlastní.

Barbora Kopečná, BARAAK architekti

Architektka Barbora Kopečná a její ateliér BARAAK architekti navrhují novostavby i stavební úpravy stávajících objektů, řeší přístavby i rekonstrukce historických objektů. Věnují se jak městské, tak i venkovské architektuře. Důležité je pro ně umístění stavby, návaznosti na okolí, soulad s okolním prostředím. Podílí se na všech fázích projektu (studie, územní řízení, stavební řízení, prováděcí dokumentace, autorský dozor na stavbě). Spolupracují s autorizovanými inženýry a koordinují všechny procesy vzniku stavby.

Tereza Čudová Ajmová, ta-architektura

ta-architektura je architektonický ateliér založený Terezou Čudovou Ajmovou. Specializuje se na architektonické návrhy rodinných domů, kancelářských a firemních objektů, ale také bytových a komerčních interiérů. Zpracovává všechny fáze projektu od architektonické studie až po realizaci projektu v plném zastoupení klienta. Za návrh interiéru jídelny Pražské energetiky architektka získala cenu Grand Prix Architektů 2011.

Gabriela Kaprálová, ASGK Design

Architektonický ateliér ASGK Design byl založen v roce 2006 architektkou Gabrielou Kaprálovou. Ateliér se podílel na řadě projektů zahrnujících zejména komerční a rezidenční výstavbu. Rozsah činností doplňuje navrhováním a realizacemi výstav a tvorbou autorského interiérového designu od konceptu, přes výrobu po samotnou realizaci. Velký důraz kladou na individuální přístup ke každému klientovi tak, aby výsledkem byl úspěšně dokončený investiční záměr, ve kterém se snoubí kvalita s cenou, estetika s užitnou hodnotou a v neposlední řadě ekonomika s ekologií budoucího provozu.

Sledujte náš Youtube kanál, přihlaste se k odběru a neunikne vám nic z videoprodukce ARCHIZOOM.

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU