Česká architektura uprostřed pandemie

Sedm architektonických ateliérů v rubrice ARCHIZOOM FOCUS

Na konci letošního března jsme publikovali analýzu dopadů první vlny covid epidemie na profesi architektů. Náš článek najdete zde: Architektura a navrhování staveb: Analýza krizového trhu I. Reakci Jana Kasla, předsedy České komory architektů, si můžete přečíst v článku Čeští architekti v době přicházející krize I.

O svůj názor na tehdy začínající problémy v ekonomice a architektonickém navrhování s námi na jaře podělili i další čeští architekti:

Jaro versus podzim

Na začátku léta se mohlo zdát, že jsme jarní epidemii zvládli. Všechny těžkosti, které nás postihly, jsme se postupně snažili překonat, znovuobnovit, co by možné, zotavit se. S příchodem podzimu a nového školního roku však spadla Česká republika do problému mnohem většího.

Těžko v dané situaci predikovat vývoj trhu architektonického navrhování a to, jakým způsobem se s danou situací vyrovná česká architektura. Ani v nejodvážnějších úvahách bychom na jaře netušili, že přijde lockdown celé země a podle posledních údajů se situace bude opakovat.

Jaký bude mít dopad na českou architekturu? Jak situaci vnímají sami architekti?

Čeští architekti těsně před lockdownem

Protože se opatření Vlády neustále měnila, nejistota a zmatek se opět vracely, sedli jsme do našeho redakčního Citroenu C5 Aircross a oslovili sedm českých architektonických kanceláří. Naše otázky byly jednoduché a pro všechny stejné. Stejně jako na jaře jsme se ptali, jak naši přední čeští architekti vnímají přicházející změny. Jak se jich osobně a jejich ateliérů dotknou daná opatření a změny na trhu. A v neposlední řadě nás zajímalo, na čem aktuálně pracují.

Cílem bylo zjistit, jakým vývojem si během náročného období architekti prošli. Jak svou práci museli nestálým podmínkám přizpůsobit a jaké jsou jejich odhady následků nadcházejících výzev v architektonické praxi. Videa nejsou uceleným pohledem na trh, ale spíše individuálními pohledy několika oslovených autorů. Vybraní architekti a jejich ateliéry se pohybují v různých oblastech, od hotelových a gastronomických objektů, které byly postiženy nejvíce, po rezidenční projekty, které jsou dlouhodobějšího rázu a pokračují i nadále.

Přinášíme vám výsledek naší reportážní cesty v nové rubrice ARCHIZOOM FOCUS. Sledujte náš Youtube kanál, přihlaste se k odběru a neunikne vám nic z videoprodukce ARCHIZOOM.

Ivan Boroš, edit! architects

Edit! byl založen v roce 2010. Architekti z tohoto ateliéru jsou autorizovanými architekty České komory architektů a věnují se projektům různých měřítek od urbanismu a architektury až po interiéry a dočasné instalace. Projekty zpracovávají od prvotního konceptu přes nezbytná úřední povolení až k úspěšné realizaci. Nabízí také odborné posouzení stavebních a investičních záměrů a zpracování přípravy výběrového řízení.

Jan Nedvěd, Nedvěd architekti

Hlavním principem práce studia Nedvěd architekti je hledání nových prostorových řešení architektonických interiérů a exteriérů ve veřejné i soukromé sféře s důrazem na harmonické propojení detailu a celku pomocí zvolených materiálů, světel a barev. Design a architektura jsou v jejich pojetí nositeli příběhu, v němž se propojuje vize tvůrce s potřebami a vizemi klientů.

Gregory Speck, YUAR architects

Ateliér YUAR se věnuje urbanismu a architektuře. Poskytuje komplexní konstrukční řešení pro všechny typy budov, od počáteční architektonické studie až po dohled nad skutečnou výstavbou. Specializuje se na řízení projektů, sledování investičních nákladů od studie po veřejné otevření místa. Členové YUAR týmu jsou zvyklí působit jako architekti, koordinátoři projektů a také jako vedoucí projektů na místě.

Jan Tomáš Cieśla, Miroslav Krátký, archicraft

Architekti z ateliéru archicraft navrhují kanceláře, byty, domy i veřejné prostory již více než 10 let. Vždy se snaží vlastní hodnoty přenést do tvaru, prostoru a materiálu. Své stavby i interiéry dotahují do posledního detailu. Představují radost, vášeň a vybočení z průměru. Tento postoj pak prostřednictvím architektury sdělují světu.

David Chmelař, Chmelař architekti

Ateliér Chmelař architekti tvoří od roku 1998. Architekti se věnují komplexní projektové činnosti – řešení rekonstrukcí veřejných prostranství, obchodně administrativních objektů, návrhům bytových a rodinných domů včetně interiérů. Jejich hlavní snahou je stát se plnohodnotnou součástí týmu realizujícího daný projekt. Snaží se nacházet nové prostorové vazby přinášející obohacení života klientů tak, aby nezklamali jejich důvěru.

Ian Bryan, Ian Bryan Architects

IBA je pražská architektonická a designová kancelář, založená roku 1997 britským architektem Ianem Bryanem. Ateliér poskytuje široké portfolio služeb od architektonického návrhu, přes vyřízení potřebných povolení až po implementaci designu. Mají velice široký záběr, a proto je pro ně klíčový přenos nápadů mezi různými typy projektů, který napomáhá uvažování nezávislému na stereotypech a vede k lepším řešením.

Adam Rujbr, Adam Rujbr Architects

Architektonické studio Adam Rujbr má mezinárodní zkušenosti v oborech architektura, projekce i inženýrské činnosti. Architekti nabízí služby na míru, začínají architektonickou studií, pokračují projekty pro stavební řízení, projekty pro provedení stavby a projekty interiéru až po stavební dozor a inženýrskou činnost. Návrhy jsou vždy navrženy s ohledem na optimalizaci nákladů, a to nejen při stavbě, ale hlavně při samotném provozu.

 

Další videa a rozhovory z oblasti architektury sledujte na našem Youtube kanálu.

Nebo si videa pusťte jako podcast.

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU