Mnoho lidí si stále myslí, že je modularita pouze levnější způsob výstavby

Rozhovor s Adélou Bačovou o modulárních stavebnicích KOMA

koma modular

Designérka Adéla Bačová se zabývá navrhováním produktů a interiérů, věnuje se také architektonickým projektům. Za návrh Fashion Line – modulární stavebnici 21. století získala prestižní ocenění Red Dot 2021 za produktový design. Modul byl veřejnosti poprvé představen na Designbloku v loňském roce. Jedná se inovativní a variabilní řešení, které v sobě propojuje design a architekturu.

Při vývoji Fashion Line, nejnovější výrobkové řady firmy KOMA Modular, bylo cílem vytvořit „lego pro dospělé.“ Modul se totiž skládá z rámů, panelů a fasádních prvků, které lze kombinovat a demontovat. Právě v časech pandemie tyto jednotky představovaly řešení, jak se izolovat a díky jeho mobilitě také možnost pobytu v přírodě.

„Fashion Line jsme vyvinuli s cílem relaxovat, podnikat a žít flexibilně,“ říká Stanislav Martinec, zakladatel firmy KOMA. Spolupráce mladé návrhářky s výrobcem modulárních systémů však začala mnohem dříve.

Kdy jste poprvé začala přemýšlet a navrhovat „modulárně“?

K obecným principům modularity se člověk dostane už během studií na vysoké škole. Reálně to bylo ale až v 5. ročníku. Potřebovali jsme k projektu Zlin Design Week získat Komu jako strategického partnera. Napadlo mě pro ni navrhnout modulární kavárnu, nakonec to byla má diplomová práce.

Na jakých projektech jste dále s Komou spolupracovala a jak dlouho již vaše spolupráce trvá?

Spolupracujeme od roku 2016, začalo to diplomovou prací víceúčelového modulárního objektu Lighthouse. Následovaly další atypické zakázky jako Dům České Televize pro KVIFF, modulární dílny pro děti, kavárna pro Světlušku apod. Později jsem se stala součástí vývojového týmu Koma a začala pracovat na řadě Fashion Line.

Co stálo na počátku vzniku Fashion Line?

Byla to myšlenka pana Martince, který se neustále snaží modularitu posouvat dopředu. Vždy chtěl vyvinout chytrou modulární stavebnici s novým vzhledem. Dodnes si pamatuji na první schůzku, kdy mi projekt zadával. Pan Martinec je velký vizionář, proto bylo velmi zajímavé naladit se na jeho vlnu.

Produkt je určen pro rekreační, ale také pro podnikatelské nebo kancelářské účely, v čem se tato řešení budou lišit?

Jádro budovy zůstává zachováno. Chceme však opět přijít s neotřelým designem. Postupně budeme přidávat nové exteriérové prvky, typy fasád a interiérových obkladů. Různé využití budov si totiž žádá jiná materiálová řešení.

Řada Fashion Line funguje na principu cirkulární ekonomiky, jsou zde využity jiné technologie přispívající udržitelnosti?

Ne jenom řada Fashion Line, ale obecně modularita přispívá k udržitelnosti. Modulární stavbu můžete přemístit nebo upravit k jinému účelu. Nedochází tak k přebytečným demolicím, hromadění stavební sutě nebo vzniku opuštěných měst. Řada Fashion Line dosahuje ještě větší míry prefabrikace, jelikož je složena komplet z předem připravených dílů, takže vznik odpadu je omezen na minimum. Otázkou udržitelnosti bychom se však chtěli zabývat v budoucnosti hlouběji.

Jak byste si nakonfigurovala svůj vlastní Fashion Line modul?

Vystačila bych si s variantou Double. Volila bych fasádu z dřevěných latí, ta nejlépe splyne s přírodou. Interiér potom v tmavé překližce, jelikož působí útulným dojmem.

Měla jste možnost zde strávit noc?

Bohužel jsem to zatím nestihla, ale děkuji za připomenutí. Mám to v plánu na toto léto.

Vidíte v modularitě budoucnost stavebnictví a navrhování staveb?

Určitě ano, především kvůli udržitelnosti, kterou jsme již zmiňovali, ale také kvůli rychlosti. Modularita je tvořena prefabrikáty, které se vyrábí v továrně, vše se tak dá lépe naplánovat a rychleji vyrobit. Samotná montáž budovy na místě je mnohem rychlejší, takže investor získává výhodu v podobě dří­věj­ší návrat­nos­ti investice.

Jaká jsou největší úskalí modulárních staveb?

Myslím si, že největší úskalí je neznalost tohoto oboru. Mnoho lidí si stále myslí, že modularita je pouze levnější způsob výstavby, a tak neumí patřičně ocenit všechny výhody. Při navrhování modulárních staveb je také potřeba dodržovat určitě principy, k tomu by měl ale pomoci zkušený architekt a projektant.

Kde čerpáte inspiraci, přicházíte na nové nápady?

To bych také ráda věděla. Základem je vždy správně pochopit zadání. Občas jít na kolo nebo do lesa, aby si člověk provětral hlavu a pak doufat, že to přijde. Ráda také používám materiály z průmyslového odvětví, ale jiným způsobem, než je původně určeno.

Na jakých projektech nyní pracujete?

S Komou dále vyvíjíme Fashion Line Office a Studio. Mimo to pracuji na několika rekonstrukcích například kavárny ve Zlíně nebo baru v Praze na Vinohradech. Zabývám se také ale rezidenčními interiéry. Momentálně začínám navrhovat nový typ veřejného osvětlení pro menší firmu na Moravě.

Čeští výrobci

Multimediální projekt zkušeného autorského týmu představuje výběr předních českých firem, vyrábějících designové produkty. Propojujeme svět online prezentace, audiovizuální tvorby a 3D virtuální prohlídky. České výrobní firmy mají dlouholetou tradici a projekt Čeští výrobci multimediální formou ukazuje, co v České republice umíme, jak dobře to umíme a proč musíme toto naše dědictví i současné technologie ukazovat. www.cestivyrobci.cz

Čeští výrobci: KOMA Modular

Další články o českém designu:

Pravidla úspěchu designérů jsou podobná jako v hudebnímu průmyslu

Čeští výrobci: TON

Jiří Pelcl & Clap Design

Designové bary a kluby

10 pražských showroomů designu

Ohlédnutí za letošním Designblokem

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU