Otevřené umění

Rychlý přehled postřehů ze světa architektury, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Soutěž Kanceláře roku zná své vítěze. Víkend v Praze bude patřit umění. Otevřou se ateliéry, galerie nebo muzea. Budete o víkendu mimo město? Výstava Krásná práce potrvá na Náplavce do 30. června. Umění vystavují také studenti v Liberci. A pokud máte radši výlety do přírody a nebojíte se výšek, v Portugalsku otevřeli nejdelší visutý most na světě. MINUTA tohoto týdne je plná zajímavých pozvánek.

Soutěž Kanceláře roku vyhlásila své vítěze

V pátém ročníku soutěže Kanceláře roku vybírala odborná porota složená z předních odborníků kancelářského trhu vítěze v 10 kategoriích. Vyhlášení proběhlo během galavečera na pražském Žofíně. Letošní novinkou byla kategorie Start-up kanceláře roku, ve které zvítězil ateliér YUAR s návrhem kanceláří Productboard. Další nově vyhlašovanou byla kategorie Malé kanceláře roku, v níž si cenu odnesl ateliér QARTA za návrh kancelářských prostor společnosti ZDR Investments. Speciální cenu poroty za výjimečný přínos pro architekturu a design získaly kanceláře Telegraph Hub od Lukáše Blažka. Vítězem v kategorii Regionální kanceláře se staly kanceláře AIMTEC od ateliéru PRO-STORY.

Vyrazte za uměním

Tento víkend proběhne v Praze hned několik akcí pro milovníky umění. Prvním z nich jsou Otevřené ateliéry Praha. V pátek a sobotu se veřejnosti otevřou desítky ateliérů výtvarných umělců, designérů a příbuzných oborů. Návštěvníci ateliérů mohou bezplatně objevovat nejen umělecká díla, ale také zákulisí tvorby i samotné umělce. Kam tedy vyrazit? V centru města se otevřou SmetanaQ, Art Fabrika a ateliér Lyubena Petrova, dále pak Prostor 39, MeetFactory, Studio ALTA, Pragovka a další. Mapu ateliérů najdete na webu otevreneatelierypraha.cz.
Pokud bydlíte na Praze 7, také zde bude živo. V rámci 11. ročníku komunitního festivalu Máme otevřeno budou s prodlouženou otevírací dobou a nabitým programem otevřeny galerie, muzea, umělecké dílny, designové obchody, kreativní komunitní centra a další organizace. „Zažijte pražský Art District 7 zblízka!“ zvou návštěvníky pořadatelé festivalu, který nabídne prohlídku projekční kabiny kina BIO OKO, promítání práce japonské vizuální skupiny Dumb Type v Bold Gallery nebo workshopy a výtvarné dílny v Centru současného umění DOX. Pro veřejnost se otevře také studio Michala Bačáka, depozitář Umění Asie ve Veletržním paláci nebo expozice Národního zemědělského muzea. V pražské tržnici si prohlédnete diplomové a bakalářské práce studentů UMPRUM a v The Chemistry Gallery proběhne komentovaná prohlídka výstavy Adély Janské a Martina Skalického.

Krásná práce českých mistrů na Náplavce

„V dnešní době se obklopujeme předměty převážně průmyslového původu. Řemeslo je však něco jiného. Může být vzorem pro nový životní styl návratu k přírodě, potřeby vlastního zakotvení a pocitu hrdosti na naše tradice,“ říká Klára Hegerová, kurátorka výstavy a zakladatelka projektu Krásná práce.

Na pražské náplavce si do konce června můžete prohlédnout výběr rukodělných předmětů od českých, moravských a slezských řemeslných mistrů. Ve výstavním city modulu od firmy KOMA jsou k vidění stará řemesla v novém kontextu současného designu, architektury a módy. Na venkovní výstavu ručně dlabaných mís z topolového dřeva, pletených košíků nebo orobincových ošatek pak naváže listopadová přehlídka živých řemesel a lidového umění v Galerii 1.

Limity Reality pod širým nebem

V kampusu Technické univerzity v Liberci vystavuje svou absolventskou instalaci Štěpán Kubík. „Moje instalace kombinuje několik forem. Jedná se o malou galerii, kterou lze procházet a zároveň vnímat širší okolní prostor. Je ve vzájemné reakci s plynutím času a otáčením Země, kdy sluneční paprsky dopadají stále pod jinými úhly. Neustále mění barvu a tím vytváří podobný princip, jako pomyslné sluneční hodiny,“ komentuje své dílo Limity reality student magisterského studia programu Výtvarná umění. Výstava pracuje s barevnými efekty vznikajícími z odrazů a lomů světla na speciální dichronické fólii. V budoucnu by se měla umělecká díla na prostranství univerzitního kampusu v pravidelných cyklech střídat a propojovat tak vědu a umění.

Portugalsko má nejdelší most světa

Po nejdelším visutém mostě světa 516 Arouca se projdete v severním Portugalsku. Přechod po mostě trvá přibližně 10 minut, není však pro slabé povahy. Most designéři ze studia Itecons zavěsili v geoparku Arouca ve výšce 175 metrů nad řekou Paiva a spojuje dva kopce se žulovými útesy. Ocelovou konstrukci 516 metrů dlouhého mostu podporují dvě betonové věže ve tvaru písmene V. Jeho konstrukci tvoří soubor 127 vzájemně propojených kovových roštů, které fungují jako jednotlivé buňky a jsou spojeny se závěsnými kabely ve dvou bodech. Díky kovovým roštům se z mostu otevírá výhled na zelené hory a skalní roklinu. 516 Arouca předčil 494 metrů dlouhý švýcarský most Charles Kuonen, který je tak druhým nejdelším.

Minuty z minulých týdnů:

Minuta zamyšlení s ateliérem archicraft

QARTA o architektuře

Do města a z města

MINUTA podle Andrey Jaškové

MINUTA & beef architekti

Afrika patří na mapu světové architektury

Japonské tradice v novém

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU