Kanceláře roku mají své vítěze

5. ročník soutěže ocenil 11 kancelářských projektů

kanceláře roku

Mezi více než 100 přihlášenými projekty vybírala odborná porota složená z předních odborníků kancelářského trhu ty nejlepší kancelářské projekty. Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Kanceláře roku proběhlo na Žofíně během letní Garden Gala. Pátý ročník soutěže byl co se týče přihlášených projektů i oceněných vítězů rekordní.

V nejnovější kategorii Start-up kanceláře roku zvítězily kanceláře PRODUCTBOARD navržené ateliérem YUAR. Další novinkou tohoto ročníku byla kategorie Malé kanceláře roku, za níž si cenu odnesl ateliér QARTA za návrh kancelářských prostor ZDR Investments. Vítězství v nové kategorii z loňského roku, Regionální kanceláře roku, letos získaly kanceláře AIMTEC pocházející od ateliéru PRO-STORY.

Návrat do kanceláří

Letošní ročník byl v mnoho ohledech výjimečný. Vlastní podstata důležitosti a využitelnost kanceláří je velkým globálním tématem kvůli dopadu pandemie covid-19, která přinutila velkou část kancelářských pracovníků po celém světě pracovat z domova. Uplynulý rok nám ukázal mnoho vrstev kancelářského prostoru, který plní nejen pracovní, ale i podstatnou společenskou roli. Jako porotci vidíme, že většina firem zahájila návrat do kanceláří s různými modely fungování. Ať už je ale model návratu jakýkoli, tak je to bezesporu napříč trhem návrat do kanceláře. Jako porota v kontextu posledního roku doceňujeme odvahu lídrů firem soutěžících v rámci Kanceláří roku zejména v jejich vizi a snaze v této nelehké době jít o ten pomyslný krok dále, tedy zajistit pro své lidi nadstandardní pracovní zázemí. Lidé tak mohou s radostí v těchto nových inspirativních kancelářích nejen pracovat, ale i se socializovat a vytvářet natolik důležité neplánované kreativní činnosti. Ty jsme jako lidé schopni dělat pouze pokud spolu trávíme čas osobně. Význam naší soutěže v doceňování těch, kteří se zasadí o vytvoření nadstandardního zázemí, platí tak v dnešní době dvojnásob,“ říká Radek Procházka, zakladatel soutěže Kanceláře roku a Managing Partner společnosti Prochazka & Partners.

Trh s kancelářemi se proměňuje

Každoročně roste jak počet přihlášených projektů, tak i jejich kvalita. Je to dobrá zpráva, protože po prvním covidovém lockdownu padaly názory, že kanceláře již nikdo nebude potřebovat. Není to pravda, trh s kancelářemi se proměňuje – a to i z pohledu designu a vybavení, ale rozhodně pokračuje dál. Změny jsou nejrychleji vidět hodně na realizacích z oblasti retailu a IT, které patřily tradičně k těm progresivním,“ říká Petr Zahálka, obchodní ředitel společnosti ProInterier a člen odborné poroty soutěže Kanceláře roku.

Vlivem covid-19, dochází nejen k využívání mobilních odhlučněných pracovišť pro jednoho i více pracovníků, ale také k intenzivnějšímu rozdělování celých kanceláří na menší celky, mj. díky akustickým proskleným příčkám. V takto vytvořených menších místnostech pak vzrůstá zájem o prvky potlačující ozvěnu jako jsou stropní obklady či dokonce akustické obrazy na zdi. Pozitivním výsledkem všech těchto úprav je zvýšení bezpečnosti a produktivity pracovníků v kancelářích,“ říká Jaroslav Vendl, spoluzakladatel společnosti SilentLab a porotce soutěže Kanceláře roku.

Vítězové

V odborné porotě zasedli například Jiří Zavadil (Vitra), Oleg Haman (Obec architektů), Jaroslav Vendl (SilentLab) nebo Michal Kunc (Atelier Kunc Architects). Jejich úkolem bylo vybrat interiéry kanceláří, které jsou výjimečné svým designem, inovacemi a atmosférou. Hlavním kritériem pro volbu nejlepších kancelářských prostor byla především kvalita pracovního prostředí, schopnost uspokojit potřeby zaměstnanců a to, aby kancelář byla příjemným a pohodlným místem k práci.

Jaké projekty porota ocenila?

  • Kanceláře roku nad 5000 m2 – FTV Prima, autor: Spaceplan s.r.o. a dotegg architekti s.r.o.
  • Nejlepší regionální kancelář roku – AIMTEC, autor: Ing. arch. Jiří Zábran a Ing. arch. Markéta Šlajsová, PRO-STORY s.r.o.
  • Finanční instituce kanceláře roku – Fortuna, autor: Studio Perspektiv
  • Start-up kanceláře roku – PRODUCTBOARD, autor: YUAR
  • IT kanceláře roku – Ataccama Software, autor: Ing. arch. Tomáš Holub
  • Poradenské kanceláře roku – PKV BUILD, autor: PREMIER interiors s.r.o., Ing.arch. Andrea Pastrnek
  • Kanceláře 21. století – Livesport, autor: Studio Reaktor
  • Hub & Co-working kanceláře roku – Scott-Weber Workspace, The Flow Building, autor: Scott.Weber Workspace & Chapman Taylor
  • Employee friendly kanceláře roku – Jaegermeister, autor: Ing. arch. Nikola Netušilová
  • Malé kanceláře roku – ZDR Investments, autor: David Wittassek a QARTA

Speciální cenu poroty za výjimečný přínos pro architekturu a design napříč všemi kategoriemi udělila porota projektu Telegraph Hub, za jehož návrhem stojí architekt Lukáš Blažek.


Další kanceláře:

Kanceláře Cisco od Ateliéru Kunc architects

Kanceláře firmy Melowntech od studia AEIOU

Kanceláře Alza

Které kanceláře jsou ty nejlepší?

Hezká fotografie funkční kancelář neudělá

Kanceláře podle YUAR

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU