Severské, experimentální i exotické domy

Další výběr našich postřehů ze světa architektury, designu a umění

Kdo, co, kde a kdy? Další přehled domů, designů a témat rubriky MINUTA začneme pod lampami a světly. Tento týden byl sněhový, a proto na něj navážeme severským srubem, abychom se pak mohli zpátky přesunout zase do Česka. V Buchlovských horách se bydlí i těží, ne z uhelných dolů, ale prostřednictvím grafických karet, ze kterých se těží kryptoměny. Jejich teplo se pak využívá k vytápění podlahy. Neuvěřitelné? Seznam dále pokračuje stavebnickými experimenty a nakonec dovolenkovým výletem do Vietnamu.

Svět designových světel

Francouzský výrobce svítidel DCW éditions Paris ve své kolekci svítidel nabízí ikonické kousky z kolekce Lampe Gras. Ta byla navržena už ve 20. letech minulého století jako industriální svítidla do továren, ateliérů nebo kanceláří. Jednoduchá svítidla byla především charakteristická svým robustním a přesto ergonomických designem. Další osobitou kolekcí jsou například světla Here Comes the Sun a mezi nejnovějšími v portfoliu DWC jsou produkty z kolekcí Respiro, Org nebo Aaro.

www.lightworks.cz

Jak vypadá moderní severský srub?

Architekti z ateliéru Rever & Drage navrhli vysoký a štíhlý dřevěný dům s názvem Zieglers Nest. Ze srubu se otevírá výhled na město Molde a Moldefjord na západním pobřeží Norska. Čtyřpodlažní dům z dřevěných trámů architekti zasadili do svahu nad městem. Budovy byla navržena tak, aby minimalizovala betonové základů a poskytovala výhledy na dům přes město směrem k fjordu. Stavba z přírodních materiálů má v sobě zakomponované moderní prvky, jako jsou velká okna nebo střešní terasa.

www.dezeen.com

Dům z konopného betonu

Netradiční dům v Buchlovských horách s názvem LO navrhla architektka Lina Bellovičová a vytápí se těžbou kryptoměn. Na louce, jež obklopují lesy, vznikla stavba z přírodního materiálu s dlouholetou tradicí. Konopný beton je odolný proti škůdcům, jeho použití bylo zastaveno, ale autorka návrhu se k tradici jeho použití navrátila. Dále ke stavbě domu použila hliněné omítky či omyvatelné plochy z marockého štuku. Střechu pokrývá zelený koberec a v budoucnu by měly součástí projektu být solární panely.

www.l-o.cz

Cihly z nedopalků, další krok pro udržitelné stavebnictví?

Studie studentů z RMIT University představila experimentální formy nakládání s odpady. Mezi nejčastěji odhazovanými odpadky jsou cigaretové nedopalky, jejichž filtry mohou být kvůli špatné biologické rozložitelnosti extrémně škodlivé pro životní prostředí. Studenti zjistili, že využití nedopalků sníží spotřebu energie v procesu výroby cihel a sníží jejich tepelnou vodivost. Pro implementaci jejich použití je však nutné vyřešit problémy, například bakteriální kontaminaci. Využití recyklovaných nedopalků cigaret do konstrukce cihel má však podle studie velký potenciál.

www.archdaily.com

Fasáda zabalená do zeleně

Designové studio MIA ve Vietnamu postavila své kanceláře, které zabalila do zeleně. Otevřené, vzdušné studio tak splývá se zeleným prostředím parku v Ho Či Minově městě. Speciálně navržená okna regulují množství tropického slunečního světla a obklopují celou budovu. Díky jejich umístění 600 mm od pracovních stolů jsou zajištěny optimální pracovní podmínky. Přízemní prostory tvoří vzdušnou zónu, jež je vizuálně spojena s klidnou venkovní zahradou. Průhledné skleněné panely budovy prolínající se s betonovými plochami korespondují se současnou místní architekturou i filozofií celého studia.

www.designboom.com


MINUTY z minulých týdnů

I. MINUTA – 5.2.2021

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU