Dům na Kozině

Atelier 111 architekti ukazuje, jak kombinovat staré a nové

dům na kozině

Na jihu Čech, v malebném městečku Trhové Sviny, stojí dům, který si postavil Jiří Weinzettl z Atelieru 111 architekti společně s manželkou Barborou. Budova má svérázný charakter, architekti propojili několik objektů a přebudovali původní historickou zástavbu na moderní domek. Pro Weinzettlovi je dům na Kozině ideálním životním útočištěm. Kryje své obyvatele před hlukem města, do centra je to přitom stále jen pár kroků.

Přestavba dvou objektů

Dům na Kozině vznikl propojením dvou samostatných objektů, jež spolu sousedí. Souhmotí architekti zbavili nevhodných novodobých prvků, například plastových oken nebo vikýře s balkonem. Základní tvar, měřítko a materiály původních hmot ale respektovali.

Objekt je přístupný ze dvou stran – pěšky od náměstí a autem z protilehlé strany. Dominantou budovy je velké okno ve štítové dvorní fasádě, podle architektů je odpovědí na jedinečný výhled na kostelní věž. Tou však průhledy z interiéru nekončí, v interiéru najdeme tradičně dělená okna, ale i nově proražené otvory, které nabízejí pohledy do zátiší přilehlých dvorků.

Souznění s okolím

Pro Weinzettla bylo důležité, aby dům zapadal do okolní zástavby, která sice má svou tajemnou atmosféru, působí ale zanedbaně. K historii místa proto odkazují především použité materiály. Střecha je z keramické bobrovky, zdi jsou kamenné, v podkroví a na klenbách pak nalezneme smrkové palubky.

Co se týče použitých materiálů, všechny podhledy, ať už klenuté nebo podkrovní, jsou vyrobeny z běleného smrku, který tak v ploše převládá. Ostatní detaily a nábytek pak akcentují v dubu. V interiéru jsou použity i modernější materiály – konstrukce schodiště je z oceli a kuchyň z lamina.

Místo pro setkávání se

Nejdůležitějším prvkem interiéru a zároveň největší výzvou se stala světnice, která je převýšená a otevřená do náměstí i do malého dvorku. Jde o místo, kde se Weinzettlovi potkávají, ať přijedou autem nebo přijdou pěšky z náměstí. I proto tam rodina tráví nejvíce času. Dalším důležitým prostorem je malá nika s průhledem do dvorku, kde tráví nejvíce času děti. Rodiče na ně zároveň vidí z kuchyně i z dvorku, což z niky vytváří pro všechny zúčastněné příjemné a bezpečné pobytové místo.

Rekonstruovaný dům vnímáme jako alternativu k vilám v předměstí, ke stavebním záměrům, které leckdy neúměrně odkrajují z naší krajiny. Na výrazně menší ploše realizujeme stavební program, kterému nechybí dostatečně velký obytný prostor s navazující venkovní terasou, podkroví s dětskými pokojíky a hernou, ložnice s vlastním koupelnovým zákoutím, zahrádka s ovocnými stromy, dvě garážová stání a dílna se zdviží,“ říkají Jiří Weinzettl a Barbora Weinzettlová

Z hlediska provozu je důležité, že jsme nepodcenili úložné prostory. Za život člověk nastřádá řadu věcí, kterými se dobrovolně i nedobrovolně obklopí. Praktická stránka pro nás proto hrála velkou roli,“ dodává Weinzettl.

Dům jsme dělali pro sebe. Neměli jsme důvod nikam spěchat, ani předtím jsme nebydleli špatně a chtěli jsme to dotáhnout do úplného konce. Netlačil na nás žádný generální dodavatel nebo netrpělivý investor. Velkou část toho, co vidíte na fotkách, jsme dělali sami. Každý den jsme se s tátou převlíkali do montérek. Vzhledem k tomu, že šlo o rekonstrukci, jsme dům odhalovali za pochodu. Přinášelo to nové výzvy – tu se objevil zazděný portál, sem tam se něco zhroutilo nebo pokazilo. Projektovali jsme a rýsovali den předem. Reagovali jsme na starý dům tak, jak potřeboval. No a kdyby nepřišel Covid a lockdown, tak možná není hotovo dodnes. Situace nám umožnila věnovat projektu více času,“ zakončují Weinzettlovi.

Architektonické řešení: Barbora Weinzettlová, Jiří Weinzettl // atelier 111 architekti

Lokalita: Trhové Sviny

Rok realizace: 2021

Zastavěná plocha: 340 m²

Užitná plocha: 288 m²

Plocha pozemku: 500 m²

Atelier 111 architekti

Atelier 111 architekti vznikl v roce 2007. Mezi hlavní tvůrce patří Barbora Ditzová, Veronika Indrová, Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl, zakladatel ateliéru. V posledních letech se zaměřují především na tvorbu bytových a občanských staveb včetně návrhů interiérů a na úpravy veřejných prostranství měst. Fungují v Praze a v jižních Čechách. Architekturu tohoto ateliéru nejlépe charakterizuje kontextuální přístup, koncepční myšlení a střídmost.

Architekti navrhli například knihovnu pro třeboňské gymnázium, ve které nejde o rekonstrukci, ale o vytvoření zcela nového prostoru. „Když mne oslovila ředitelka třeboňského gymnázia s nabídkou spolupráce, byla jsem nadšená. Na škole jsem studovala a mohla jsem se tak vrátit někam, kde to znám. Zadáním bylo vytvořit prostor, který nebude fungovat jen jako „výdejna knih“, ale bude fungovat jako místo pro odpočinek a trávení volných chvil mezi výukou. Knihovna proto vznikla spojením dvou místností – učebny a bývalé sborovny. Důležitým prvkem jsou mobilní nábytkové schody, které zvyšují variabilitu prostoru,“ říká Barbora Weinzettlová. Schodiště je konstrukčně rozděleno na 4 pohyblivé segmenty a společně s pracovními stoly vytváří místo pro pobývání studentů, kteří si mohou vybrat, jaký způsob sezení jim právě přijde nejlepší.

V neposlední řadě se ateliér věnuje také industriální architektuře. Příkladem jsou Dílny Opatov, ve kterých kombinují tradiční prvky s moderní architekturou. Dílny nesou prvky původních klasických zemědělských staveb: sedlovou střechu a střešní světlík, který je však hmotově přizpůsoben svému účelu.

Další krásné domy:

Atelier Štěpán: Vila Vnitřní krajina

Česká cena za architekturu 2021

Stodola 21

Vila s fontánou

Soběstačný domek Blokki mini

Dům plný světla

Přírodě na dosah

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU