V každém úspěšném podnikání je i kus štěstí

Rozhovor s Jitkou Hurábovou, zakladatelkou LD Seating

Přední český výrobce designového a ergonomického sezení LD Seating uvedl začátkem roku 2022 do prodeje novinku – minimalistickou židli TRIVI. Po úspěchu na pražském Designbloku, oslovil její design ve stylu „charismatického minimalismu“ od designéra Martina Foreta také porotu soutěže BigSEE Design Awards. Nejnovějším úspěchem firmy je ocenění Red Dot Design Award winner 2022.

Z obdržených cen máme velkou radost i proto, že jsou důkazem, že progres nemusí znamenat revoluční tvar, kde všechno bude jinak,“ říká designér Martin Foret, který židli navrhl ve spolupráci s firmou LD Seating. Zkušená nábytkářská firma poskytla designérovi nejen podporu a zázemí, ale také kreativní svobodu.

Kdo stojí za úspěchem firmy z Boskovic? Ptali jsme se vznik firmy i její další směřování Jitky Hurábové, zakladatelky LD Seating.

Jak jste přišla k myšlence založit firmu na výrobu nábytku?

Ono si mě to našlo tak nějak samo. Po revoluci jsem chtěla začít podnikat a když jsem se v Boskovicích potkala s budoucím společníkem, který zrovna založil firmu a měl kontakty do Itálie, rozhodli jsme se zkusit to spolu. On byl obchodník, já byla přes účetnictví a systém. Setkali jsme se tak, že jsem sháněla židličku pro syna. O sedacím nábytku jsem nevěděla vůbec nic. Celý obor jsme objevovali postupně od nuly.

Co Vás přivedlo z Prahy do Boskovic?

Manželův děda založil kdysi v Boskovicích cihelnu. Ta nám byla po revoluci vrácena, o což se zasadil manželův otec, byl to jeho sen zase se vrátit do naší cihelny. Ta bohužel byla v dezolátním stavu, a proto jsme ji po několika letech zavřeli a manžel tam otevřel stavebniny.

Jak jste skloubila podnikání firmy a roli matky dvou dětí?

Rodina byla vždy mojí prioritou. Od začátku jsme se snažila nepracovat o víkendu, denně pracovat intenzivně 8 hodin, ale pak se věnovat rodině. Dnes je to standart, ale v 90. letech to nebyl běžný stav.

Jak vnímáte změnu ve vedení firmy, o níž se nyní starají vaši synové?

Změnu vnímám velmi pozitivně. Každý má svůj úsek, o který se výhradně stará a zbytek rodiny o něm informuje, případně konzultuje. Já jsem si nechala finanční úsek a strategické plánování.

Bylo předání podniku jednoduché? Byl to váš záměr již od začátku?

Rozhodně to nebyl můj záměr od počátku, když budujete firmu od nuly je těžké občas myslet na rok dopředu. Rozhodně jsem nechtěla své děti k něčemu předurčovat. Když mi ale oba během studia vysoké školy začali pomáhat, tak jsme viděli, že nám to funguje a je baví. Takže předávání firmy probíhá tak nějak přirozeně. Toho se velmi cením.

Jak ovlivňuje vedení firmy to, že jste rodina?

Rodinné firmy mají svá specifika obecně. Mají své nesporné výhody, jako možnost rychlého rozhodování, důvěra v ostatní členy rodiny apod. Můžou mít ale také různá vztahová úsilí. My zatím oceňujeme ty výhody. Je jasné, že do budoucnosti nás ještě určité nastavení procesů taky čeká.

LD Seating dynamicky roste. V čem podle Vás tkví úspěch společnosti?

Samozřejmě v systematické práci, která baví i naše kolegy. Myslím, že v každém úspěšném podnikání je ale i kus štěstí.

Dovedete si představit vstup zahraničního investora?

V nejbližších letech ne.

Kde vidíte vývoj sedacího nábytku a LD Seating za dvacet let?

Jednu výhodu náš obor má, i za dvacet let budou lidé sedět. Mění se design, materiály, ale ta základní funkce, ergonomie v principu zůstává stejná. Zároveň nastupuje do firmy nová generace, takže doufám, že se bude i nadále dařit.

Čtěte také:

Čeští výrobci: LD Seating


Čeští výrobci

LD Seating je další firmou, kterou vám představíme v projektu Čeští výrobci. Boskovická firma se tak zařadí mezi další české výrobní společnosti, které spojují tradici výroby, současné technologie a především nezaměnitelný design.

Čeští výrobci

Další rozhovory:

Pravidla úspěchu designérů jsou podobná jako v hudebnímu průmyslu

Mnoho lidí si stále myslí, že je modularita pouze levnější způsob výstavby

Je důležité mít nápad, důležitější je ale jeho proveditelnost

O designu svítidel Aldit

Český design je stejně globalizovaný jako kdekoli jinde

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU