Elegance a minimalismus na prvním místě

Nahlédněte do nového showroomu značky ASKO

Partnerský článekASKO

Už více než sedmdesát let vyrábí ASKO prémiové spotřebiče inspirované Skandinávií. Pro fit-out svého nového showroomu si globální značka vybrala architekty ze společnosti Diversis. Prvotřídní spotřebiče do prádelny i kuchyně si zákazníci nyní mohou prohlédnout v administrativním a rezidenčním celku BB Centra Brumlovka.

Skandinávské hodnoty

Nový showroom ASKO najdeme v budově Beta, v centru multifunkční čtvrti Brumlovka, jejíž budování začalo již v roce 1996. Na necelých 160 metrech čtverečních vznikl kompaktní reprezentativní prostor, který odpovídá exkluzivitě značky, je vstřícný vůči návštěvníkům a zároveň poskytuje pohodlí a potřebné zázemí pro zaměstnance.

Výběr a rozmístění spotřebičů jako takových přišel specifikovaný od klienta, od nás bylo potřeba doladit detaily pro výrobu,“ popisují svou roli autoři návrhu. Při tvorbě nových prostor pro prezentaci produktů ASKO vycházeli ze skandinávských hodnot, na nichž si značka zakládá – důraz na spolehlivost, péči o rodinu a zdraví i ohleduplnost k přírodě a lidem najdeme nejen v každém spotřebiči, ale také napříč celým prostorem.

Moderní a nadčasová prezentace

Menší nárožní obchodní parter definují řady výloh. Celkový koncept je odvozen z materiálového řešení prostoru, v němž jsou hlavními aspekty kvalita a struktura materiálu v surovém stavu, dále technické prvky a detaily.

Harmonie uvnitř showroomu docílili autoři návrhu propojením strohých a technických prvků s měkkými materiály a květinovými vzory. Hrubé stěrky, nerez spotřebičů a tahokovový podhled v antracitové barvě tak zjemňují koberce s vysokým vlasem a decentní rostlinný vzor na tapetě.

Od začátku jsme věděli, že tvoříme reprezentativní a zároveň domácké prostředí plně vybaveného showroomu. Požadavkem klienta byl vysoký měkký koberec, který pomohl akustice, a proto jsme si mohli dovolit upustit od minerálního podhledu a nahradit jej tahokovovým,“ vysvětlují architekti.

Důležitým faktorem tvořícím atmosféru showroomu je světlo, které podtrhuje skandinávský design spotřebičů. Kombinace přímého a ambientního osvětlení a podsvícení nábytku dotváří inspirativního ducha prostoru, kde se pozornost upírá na jednotlivé produkty umístěné v přirozeném prostředí kuchyně, pracího koutu či domácí vinotéky.

Naprostou většinu prvků lze obměnit bez jakéhokoli významného zásahu. Pračky a sušičky volně stojí. Vestavěné trouby a mikrovlnné trouby jsou ve standardizovaných velikostech ASKO. Při stavbě showroomu se myslelo na to, aby společnosti ASKO sloužil co nejdéle, bez potřeby dalších zásahů,“ popisují autoři návrhu ze společnosti Diversis. Z nového showroomu ASKO se jim podařilo vytvořit přátelské a neformální místo pro poznávání exkluzivních produktů této celosvětově proslulé značky.

Jak jste oddělili část pro zaměstnance a část pro prezentaci produktů?

Oddělení vzniklo přirozeně díky nárožnímu tvaru jednotky. Showroom jako takový jsme zarovnali podél hlavní fasády a zbylý prostor se využil jako zázemí a kanceláře. Díky tomu jsou kanceláře osvětleny přirozeným osvětlením, ale zároveň jsou mimo největší ruch. V části showroomu je pouze jedno pracovní místo pro zaměstnance showroomu, který uvítá návštěvníky, prezentuje spotřebiče a poradí při jejich výběru.

Je součástí návrhu také zeleň?

Povaha showroomu a prezentovaných produktů nebyla pro umístění zeleně vhodná. Hlavní roli měly technické detaily a precizní povrchové provedení. Přáním klienta bylo zachování co nejčistšího designu tak, aby vynikly vystavované produkty.

Jaká byla největší výzva při samotné realizaci showroomu?

Rozhodně umístění trafostanice přímo pod jednotkou a kombinace funkčních spotřebičů s přívodem vody. Bylo nutné zajistit bezpečnost jak hydroizolační stěrkou, tak čidly na přítomnost vody pod podlahou. Další velké sousto byly truhlářské prvky, kterými jsme showroom kompletně vybavili a jež vyžadují velkou přesnost.


Další články:

Elektrizující minulost i přítomnost Kunsthalle Praha

Sklo, beton a dural jako protipól baroka

Ticho desetkrát jinak

Transparentní obytná krajina

Kanceláře, které nespí

V Londýně bychom marně hledali centrální náměstí českých kvalit

Dvacet devět podob české architektury

Jedenáctka nejlepších kanceláří

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU