Je důležité mít nápad, důležitější je ale jeho proveditelnost

Designérka Leny Vítková o navrhování nábytku pro Benlemi

čeští výrobci

Rodinná firma Benlemi v Opavě navrhuje a vyrábí designový nábytek, který se stává součástí mnoha českých i evropských domovů. Nejznámějším výrobkem, který pod touto značkou vznikl, je domečková postel z masivu. Přírodní materiály, udržitelnost a chytrá řešení jsou hlavními charakteristikami Benlemi. 

Za firmou stojí dva bratří – Michal Pomp a Petr Pomp. Ti společně začínají tvořit rodinnou tradici ve výrobě unikátního nábytku nejen do dětských pokojů. Hravý designový nábytek vzniká kombinací špičkových technologií a poctivé ruční práce. 

Designérka Leny Vítková nám přiblíží příběh vzniku dětských hraček vytvořených podle principů učení Montessori.

Jak dlouho s firmou spolupracujete, a jak vaše spolupráce vznikla? 

Členem rodiny Benlemi jsem třetím rokem. Nejdříve jsem tvořila firemní vizuály a produktové fotografie. Nyní se na pozici kreativce zapojuji do vývoje produktu, a to od první skici až po jeho uvedení na trh.  

Jaké jsou první myšlenky, které vás doprovází na počátku navrhování produktů Benlemi?

Při navrhování nábytku pro děti je důležité dívat se na každý produkt ze tří pohledů. Z pohledu dítěte, rodiče a bezpečnosti. Nábytek by měl dítě bavit, rodiči pomáhat a zároveň splňovat všechna bezpečnostní kritéria. 

Dokázala byste popsat tvůrčí proces vzniku jednoho výrobku?

Je důležité mít nápad, ale ještě důležitější je jeho proveditelnost. Vývoj každého produktu je koloběhem skicování, modelování, prototypování a testování. Už při návrhu je třeba přemýšlet nad tím, co nábytek dítěti přinese nebo co nového jej naučí.

Jsou zde nějaká omezení v porovnání s nábytkem pro dospělé?

Ano. Například dětské hračky musí splňovat přísné bezpečnostní atesty. Vývoj produktu pro děti pak může trvat daleko déle než pro dospělé. Jedním z kroků našeho produktového vývoje je studium norem. S bezpečností počítáme od samotného začátku a aktivně spolupracujeme s atestačními centry. 

Jak se mění podoba dětského nábytku? A kam podle vás v budoucnu směřuje?

Za sebe vnímám, že se designéři začínají nyní daleko více věnovat hračkám a dětskému nábytku. Ten už dnes nemusí být jen nutnou součástí domácnosti, ale stává se funkčním a zároveň designovým prvkem, který doplňuje celkový vzhled interiéru.

Pro navrhování nábytku pro děti je potřeba umět se vžít do jejich kůže. Jak se vám to daří? 

Duší jsem stále dítě, takže se dokážu na svět dívat jejich očima. I když mi je skoro třicet, jsem první, kdo nadšeně testuje nové prototypy dětských prolézaček a hraček. Kromě mě nové produkty testují i samotné děti. Z prototypů vždy v našem ateliéru vytvoříme hernu a sledujeme, jak na ně děti reagují. 

Co nebo kdo je pro vás při navrhování zdrojem inspirace?

Myslím, že nemám konkrétní spouštěč. Setkávám se s přáteli, ilustruju, medituju nebo chodím sama na dlouhé procházky. Člověk si prostě potřebuje vyčistit hlavu, aby mu do ní mohly přicházet nové nápady. 

Pokud byste byla opět dítětem, jaký by byl váš oblíbený kousek od Benlemi?

Jednoznačně naše balanční houpačka ROKIT. Houpu se na ní u nás v kanceláři a jako dítě bych byla nadšená z duhových barev, do kterých houpačku lakujeme.

Chtěla jste být vždy designérkou?

Ano. Vystudovala jsem tvorbu hraček a herních předmětů. Během toho jsem měla možnost i zájem věnovat se také designu nábytku pro děti a teenagery a u toho jsem už zůstala. 

Na jakém produktu jste se podílela a jaké jsou aktuální projekty?

V Benlemi jsem společně s týmem tvořila postýlky pro miminka, Montessori prolézačky nebo sadu úložných systému a boxů. Momentálně designuji další řadu motorických hraček a nábytku do ložnice. Dokončujeme také řadu úložných prostorů do dětského pokoje. Zároveň se vydáváme úplně novou cestou a pracujeme s kombinací masivního tvrdého dřeva a kovu.

Čeští výrobci

Multimediální projekt zkušeného autorského týmu představuje výběr předních českých firem, vyrábějících designové produkty. Propojujeme svět online prezentace, audiovizuální tvorby a 3D virtuální prohlídky. České výrobní firmy mají dlouholetou tradici a projekt Čeští výrobci multimediální formou ukazuje, co v České republice umíme, jak dobře to umíme a proč musíme toto naše dědictví i současné technologie ukazovat. www.cestivyrobci.cz

Čeští výrobci: Benlemi

Další články o projektu Čeští výrobci:

Čeští výrobci

Čeští výrobci: TON

Pravidla úspěchu designérů jsou podobná jako v hudebnímu průmyslu

Čeští výrobci: KOMA Modular

Mnoho lidí si stále myslí, že je modularita pouze levnější způsob výstavby

Sdílet

Související články