Rozhovor: designér Martin Foret

LD Seating představuje novou židli TRIVI

Partnerský článekLD Seating

Společnost LD Seating, která je předním výrobcem nadčasového, designového a ergonomického sezení pro kanceláře a veřejné i soukromé prostory, představí na letošním Designbloku novou židli TRIVI.  Řady českých a italských designérů, se kterými firma LD Seating spolupracuje, rozšířil designér Martin Foret. Ten stojí za návrhem nové židli TRIVI.

Spolupráce rodinné firmy LD Seating s produktovým designérem Martinem Foretem začala od stolu. Martin Foret navrhl pro vlastní kolekci stůl, který tým LD Seating natolik zaujal, že ho oslovili s nápadem, aby navrhl i židli. Zadáním bylo, aby ji navrhl tak, jak by to udělal pro svou kolekci.

Charismatický minimalismus židle TRIVI

Produkty designéra Martina Foreta mají vždy určité charisma. To samé platí i o židli TRIVI. “Nuance a propracovanost detailů určují výsledný charakter židle, zároveň bylo potřeba zachovat jednoduchý a logický vzhled židle, aby skvěle vypadala i ve větším počtu, a to třeba v interiéru kavárny,” vysvětluje Martin Foret. Hlavním cílem bylo dosáhnout toho, aby židle TRIVI byla – i přes svou jednoduchost – pohodlná. Mnohem vyššího komfortu, než je u židlí obvyklé, dosáhli inovativním 3D tvarováním dřevěných prvků. Židle TRIVI je navíc jednoduše stohovatelná a v interiéru bude dobře fungovat dnes i za deset let. TRIVI si na nic nehraje: odtud také její název.

Martine, jedná se o první spolupráci s firmou LD Seating? Jak vznikla?

Ano, jedná se o náš první společný projekt, který vznikl poměrně náhodou a pro mě nečekanou cestou. Od začátku navrhování mých prvních produktů, které dělám pod svou značkou, a to od držáků na kola přes konferenční stolky až po jídelní stoly, jsem věděl, že bych k nim chtěl doplnit i židli. Pořád jsem si ale říkal, že ještě není ten správný čas a taky, že budu potřebovat partnera, který by mi s logistikou a výrobním procesem pomohl. Proto jsem byl hrozně rád, když jsem se potkal s týmem LD Seating a tento nápad společně vznikl.

Pro jaké prostory je židle TRIVI určena?

Židle TRIVI je jednoduchá židle, která je navržena tak, aby fungovala jak v soukromých prostorách typu jídelna, tak i ve veřejných prostorách typu kavárna.

Zadání od LD Seating bylo konkrétní, nebo jste měl spíše volnou ruku?

Zadání bylo naprosto ideální, protože mě oslovila firma LD Seating s tím, že se jim líbí moje kolekce stolů, a že by k nim chtěli navrhnout i židli. A to tak, jako bych ji navrhoval pro svou kolekci. Domluvili jsme se, že se spojíme ohledně produkce, výroby a distribuce židlí. Nic lepšího jsem si nemohl přát.

Jak moc se liší první skica od finálního návrhu?

První skica se od finálního produktu liší výrazně, protože u skici člověk hledá novou cestu a tvoří detaily, které budou charakteristické pro daný produkt, ale postupem času při 3D modelování a prototypování dochází k řadě změnám. Zůstává jenom čistá forma a funkce.

Od samotného návrhu až po výrobu dbáte na maximální péči o produkt. S kým jste během celého procesu spolupracoval?

Nejčastěji jsem byl v kontaktu s lidmi, kteří se ve firmě LD Seating zabývají konstrukcí a výrobou židli, kteří mají dvacetileté zkušenosti s těmito činnostmi. Právě od nich jsem dostával zpětnou vazbu, co bude pro sériovou výrobu v tomto měřítku ideální a čeho se naopak vyvarovat.

Kdo židli testuje?

Židli testujeme nejdříve v interním kolečku a následně externí firma testuje její životnost a odolnost vůči nejrůznějším vlivům.

Vraťme se zpátky k vaší spolupráci: kde se potkávají vaše hodnoty? Co má vaše značka Martin Foret společného s tímto významným výrobcem kancelářského nábytku?

Na firmě LD Seating se mi líbí, že je to rodinná firma. To znamená, že za jejím vedením stojí její zakladatelé, což máme společné. Vidíte tak konkrétní tváře, které stojí za značkou. Oni ručí svým jménem za to, že produkt, který jde z jejich produkce, bude kvalitní.

Plánujete další společné produkty? Bude se jednat o další typ židle nebo o jiný typ sezení?

Od začátku vzniku židle TRIVI jsme věděli, že nezůstaneme jen u této židle, ale že budeme chtít minimálně ještě barovou židli. Skicoval jsem tak i velkou variantu tohoto produktu a v tuto chvíli chystáme i barovou židli. Možná budeme pokračovat i dál, ale to je zatím ještě v procesu.

Designér Martin Foret

Na začátku všeho bylo kolo. Prvním produktem značky Martin Foret byl držák na kolo ve tvaru srdce. Za něj mladý designér získal ocenění v nejprestižnější designérské soutěži Red Dot Award. Martin Foret nezůstal jen u držáků na kola, ale šlápnul do pedálů a posunul své úmysly spojené s kvalitním interiérovým designem do dalších součástí běžného života. Začal navrhovat další produkty, mezi něž patří i stůl, který nadchl tým firmy LD Seating natolik, že vznikla židle TRIVI.

LD Seating

Navazujeme na tradici rodinného podnikání v regionu. Naším heslem je spolehlivost, tradice a osobní přístup.

„Rodinná firma má vždy větší důvěryhodnost než neosobní korporát, ať už mezi zaměstnanci, nebo navenek. Ukazuje úctu k tradicím i stabilitu a vůli budovat firmu i pro budoucí generace.
V LD Seating se realizujeme celá rodina a každý člen má své nezastupitelné místo.“
  Jitka Hurábová

Sídlíme v Boskovicích, v areálu bývalé cihelny, která je rodinným dědictvím. Nachází se tu nejen kancelářské prostory, ale i showroom, kde je možné prohlédnout a vyzkoušet si celý náš sortiment. Další dva můžete navštívit v Praze a v Bratislavě.

Samotná kompletace a výroba části komponentů židlí, křesel a sedaček probíhá přímov Boskovicích, ve velké montážní hale. Zde se vylévají sedáky a opěráky, montují ovládací mechanismy, šijí potahy a čalouní korpusy.

Další ARCHIZOOM videa a rozhovory:

Zatím zde nemáme tak silné a specifické architekty

Nejsem člověk, co by se vyžíval ve stereotypu

Fotografové architektury

Čeští výrobci: TON

Jiří Pelcl & Clap Design

Hezká fotografie funkční kancelář neudělá

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU