Český design je stejně globalizovaný jako kdekoli jinde

Jan Němeček o designu a spolupráci s firmou Vespera

Designér Jan Němeček společně s Michalem Froňkem v roce 1990 založili studio Olgoj Chorchoj, které patří mezi neuznávanější a nejvyhledávanější designérská studia v Čechách. Jejich design je zařazen ve sbírce Metropolitního musea v New Yorku nebo byl vystavován v londýnské galerii Vessel. Designéři jsou držiteli ocenění Czech Grad Design a své bohaté zkušenosti sdílejí se svými studenty jako vedoucí Ateliéru produktového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Studio Olgoj Chorchoj stojí za návrhem sedací soupravy Dessert od českého výrobce Vespera. Sedačka má elegantní a minimalistický design, který je pro studio charakteristický. Díky kombinaci nadčasového designu a kvalitních materiálů je tato sedací souprava jedinečným nábytkovým prvkem s osobitým kouzlem. Jan Němeček, jeden ze zakladatelů studia Olgoj Chorchoj, přibližuje spolupráci s firmou Vespera a svůj názor na českou scénu designu.

Jak vznikla spolupráce s firmou Vespera?

Vesperu jsme oslovili v několika našich projektech a naše spolupráce dobře fungovala. Předpokládám, že právě proto nás pak pan Hybský požádal, abychom pro ně navrhli sériově vyráběné sedačky.

Čím jste se inspirovali při návrhu sedačky Dessert?

Navrhli jsme mnoho individuálních sedaček do konkrétních interiérů, ale tohle je, myslím, první, která je určena apriori pro malosériovou výrobu. Nebyla tam žádná zvláštní inspirace – vycházeli jsme ze zadání funkce a technologií.

Jaké materiály jsou použity?

Korpus sedačky a područka jsou z amerického ořechu. Pocit lehkosti sedačky navozují subtilní kovové podnože a relativně velká vzdálenost korpusu od podlahy. Takové řešení pak vyžaduje velké konstrukční schopnosti výrobce, aby se dosáhlo žádoucí měkkosti posezu.

Jak vypadal první design, který jste navrhl?

Bylo to na škole. Myslím, že to byla varná konev. Bylo to velmi naivní.

Na jakých projektech pracujete nyní?

Věnujeme se především architektuře. V realizaci je několik soukromých interiérů, před započetím stavby tři činžovní domy v Praze, projektuje se velká vila na Korfu a v procesu je asi 20 dalších projektů.

Je produkt, který byste chtěl navrhnout?

Velmi mě z technického i estetického hlediska zajímají vojenské zbraně, ale nikdy je nechci navrhovat. Měli jsme dokonce jednou tuto lákavou příležitost, ale odmítli jsme.

Myslíte, že je český design něčím specifický?

Obávám se, že dnes už je český design stejně globalizovaný jako kdekoli jinde.

Máte ve svém oboru vzor?

Nejspíš je to Achile Castiglioni, který dokázal být až do smrti originální, inovativní a vtipný, jako by mu bylo 20.


Čeští výrobci: Vespera

Další články o projektu Čeští výrobci:

Čeští výrobci

Čeští výrobci: TON

Pravidla úspěchu designérů jsou podobná jako v hudebnímu průmyslu

Čeští výrobci: KOMA Modular

Mnoho lidí si stále myslí, že je modularita pouze levnější způsob výstavby

Čeští výrobci: Benlemi

Je důležité mít nápad, důležitější je ale jeho proveditelnost

O designu svítidel Aldit

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU