Třicet šest metrů pro čtyři

ORA a jejich návrh interiéru mini bytu

Foto: BoysPlayNice

Architekti z ateliéru ORA vedle navrhování jednotlivých objektů pracují většinou na projektech, v nichž upravují již existující struktury. V této bytové jednotce na pražském Žižkově však měli možnost zasáhnout do její dispozice už během procesu výstavby. Byt, který vznikl rozdělením původně větší jednotky, přetvořili na garsonku pro čtyřčlennou rodinu.

Každý metr se počítá

Bydlení na skromné rozloze třiceti sedmi metrů čtverečních omezovaly příčky, kvůli nimž se obyvatelé museli pohybovat v úzkých koridorech mezi nábytkem. Úkolem architektů bylo navrhnout interiér bytu tak, aby v něm mohla rodina pohodlně trávit víkendy.

Hlavním zásahem autorů návrhu bylo odstranění všech nepotřebných příček. V garsonce tak otevřeli celý prostor a nechali oddělenou jen koupelnu. V centru volné dispozice umístili stůl s židlemi a prostor vizuálně rozšířili zrcadlem za kuchyní.

Kam složit hlavu?

Co se týče řešení míst na spaní, inspiraci architekti čerpali ve středověkých skříňových postelích a spaní pro rodiče umístili mezi dva regály. Jeden z nich má ve spodní části dvířka pro uvolnění prostoru u nohou. Díky tomu dodali spacímu prostoru soukromí a zároveň v co největší možné míře využili kapacity pro uložení věcí.

„Čím menší prostor, tím sofistikovanější musí být řešení interiéru. Typový nábytek předpokládá nadbytek prostoru. Čím se byty stávají menšími, tím více je třeba investovat do jejich interiérového řešení. Nemůžete si dovolit mít třeba koutek na čtení a na spaní zvlášť. Proto hledáte multifunkční řešení,“ vysvětluje Jan Hora ze studia ORA.

Jako dětská část slouží patrový box, v němž je vrchní postel ukrytá za dvířky a ze spodní postele se ve dne stává gauč. Dubové obložení boxu pokračuje dále na stěnu oddělující koupelnu. Její dveře sahající až ke stropu jí napomáhají na sebe příliš neupozorňovat. Dubový masiv a dýha se prolínají celým bytem, jejich odlišná moření pak vymezují jednotlivé zóny.

Každý projekt je výzvou. Hodně se to odvíjí od osobností investorů. Jen na takto malých zakázkách se člověk neuživí, ale pokud vidí nadšení investorů do netradičních řešení, je to příjemné zpestření. Vyzkoušeli jsme si zase něco nového,“ dodává architekt k realizaci.

Bydlení ve skříni

Autoři návrhu: Jan Hora, Jan Veisser, Barbora Hora // ORA

Lokalita: Praha-Žižkov

Rok dokončení: 2022

Užitná plocha: 36 m²

ORA

Architekti ze studia ORA (zkratka originální regionální architektura) rádi pracují s konstrukcemi a fragmenty, které byly odsouzené k zániku, aby je oživili v novém kontextu. Ateliér má své sídlo ve Znojmě a v Kutné Hoře a působí převážně na periferii, kde vytváří návrhy interiérů, domů a dalších objektů. V portfoliu ateliéru najdeme například rekonstrukci staré usedlosti, konverzi areálu bývalé keramičky v Kravsku a jednou z posledních realizací je například wine bar v prostoru bývalého skladu vinařství Reisten.

Trvalé bydlení na takto malém prostoru by se pravděpodobně komfortně vyřešit nedalo,“ říká architekt Jan Hora k realizaci interiéru pražského bytu.

Krátkodobé bydlení má svá specifika a jiné požadavky na komfort. V čem jsou největší rozdíly oproti dlouhodobému bydlení?

Tento byt je v podstatě chalupou. Každý má jinou představu o formě své rekreace. Někdo má chalupu zděnou, někomu stačí stan. Kdo si to může dovolit, má třeba domek u moře. A někdo garsonku v Praze. Trvalé bydlení na takto malém prostoru by se pravděpodobně komfortně vyřešit nedalo. Respektive asi bychom postupovali velmi podobně, ale prostor se ani chytrým řešením dlouhodobě nedá nahradit. Na chalupě se s určitým diskomfortem počítá.

Jaká byla nejnáročnější část realizace?

Celek. Všechno tam se vším souvisí a právě místa dotyku byla nejcitlivější. Měli jsme ale špičkové dodavatele z Acer Woodway, kteří dodávali skoro celý interiér na klíč a všechno zvládli na jedničku.

Vaším hlavním tématem je maloměsto. Jak jste se dostali k této pražské realizaci?

V centrech je architektů přehršel. Když bydlíte v Praze, je pro vás samozřejmě jednodušší zajít za někým, kdo sídlí za rohem, než se trmácet do Znojma. Tady je vtipné, že investoři žijí ve Vídni. Znojmo tedy mají na cestě do Prahy. Nevím, jestli to u nich hrálo nějakou roli, ale je to pěkná spojitost.

Máte ambice ovlivnit regionální architekturu také v zahraničí?

Už jsme dělali několik projektů do Rakouska, bohužel se ale zatím žádný nerealizoval. Občas se ozve někdo i z větší dálky, většinou proto, že má vazby na jižní Moravu, ale tam to bylo vždy ještě složitější. Rozhodně se tomu ale nebráníme.

Vyhledáváte soutěže, kterých se zúčastnit?

Soutěžíme rádi a pravidelně. Máme ale malý tým a tím pádem i omezené kapacity. Soutěžení (v našem případě většinou neúspěšné) by nás neuživilo. Můžeme si dovolit jen pár soutěží do roka. Člověk si na tom vyzkouší nová řešení a díky tomu nezakrňuje.

Oslovují vás další investoři ohledně vinařských provozů?

Dokončujeme dostavbu jednoho vinařství, více ale zatím neprozradíme. S vinnými sklepy se na nás klienti obrací často, ale většinou pak chybí tah na branku. Když řešíte bydlení, snažíte se věc co nejrychleji dotáhnout. Když ale řešíte koníček, nijak nespěcháte. Naprostá většina tak zatím čeká ve fázi ukončených projektů.

Jaká realizace vás v posledních letech zaujala?

Jedna z nejzásadnějších realizací je pro mě Rozšíření lodžií panelového domu od Re:. Vyrůstal jsem na sídlišti, takže dobře znám jejich silné i slabé stránky. Sídliště tu mají stále určité stigma horšího standardu, což konvenční postup zateplování a současný mor betonových prefabrikovaných lodžií jen potvrzuje. Přitom poměrně jednoduchými zásahy mohou paneláky nabídnout mnohem větší komfort bydlení. Tenhle projekt to krásně prezentuje.

Mezi novostavbami mi v poslední době udělal radost společenský sál Farního centra v Lidečku od AEIOU.

Čtěte také:

Wine bar Reisten od ateliéru ORA


Další krásné interiéry:

Malé byty

Malé byty II.

V obklopení města

Vzdušný loft od B² Architecture

Charismatický žižkovský mezonet

Hnízdo pro dva

Byt v Haštalské

Byt na Starém Městě

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU