Byt v Haštalské

Rekonstrukce mezonetového bytu podle Studia acht

Studio acht se v roce 2020 chopilo rekonstrukce mezonetového bytu v secesním činžovním domě v Haštalské ulici v Praze. K místu se váže dlouhá historie, v roce 1902 jej pro Vácslava Havla postavil Jan Hugo Dvořák. Úkolem architektů bylo napravit nepovedené úpravy z předchozích let a vdechnout nový život bývalému půdnímu ateliéru, kde mimo jiné tvořil i akademický malíř František Ženíšek.

Náprava divokých devadesátek

Přáním investora bylo vytvořit elegantní prostor vhodný k pronájmu, který by vrátil zpustošenému bytu původní lesk. To si od Studia acht vyžádalo kompletní rekonstrukci. Architekti museli odstranit nevhodné stavební úpravy z 90. let – ať už šlo o dlaždice, zábradlí, dveře a další prvky.

Naším primárním cílem bylo dosáhnout maximální otevřenosti a propojenosti prostoru vyvažující pocit stísněnosti, který se v půdních bytech může objevovat,“ říká jedna z autorek, architektka Jitka Hlaváčková. „Snažili jsme se o rekonstrukci některých historických prvků, takže jsme například nechali vyrobit hlavní dveře včetně dřevěných zárubní tak, aby odpovídaly okolním bytům,“ dodává.

Odhalení prostoru je klíčovým prvkem

Dominantními prvky rekonstrukce, které pomáhají prostor otevřít, se stala celoskleněná stěna s posuvnými dveřmi do pokoje při dvorní fasádě a osazení nového střešního okna v kuchyni. Kuchyňský kout je přirozenou součástí obývací části, ve které architekti odstranili sádrokartonové příčky, jež rozdělovaly spodní prostor mezonetu. Prostor se tak otevřel předsíni.

Architekti se snažili co nejvíce využít denní světlo. I proto odstranili zbytečné příčky a odkryly krovy, čímž se zvýšili stropy. Došlo také ke zvýšení všech dveřních otvorů.

V otevřených prostorech jsme pracovali se závěsným osvětlením, v některých místnostech jsme použili osvětlení nástěnné. Zvolili jsme designové kousky, např. závěsné svítidlo Amp od Normanna Copenhagena, které dokázaly podtrhnout estetiku místa.

Velkým stavebním zásahem byla výměna podlahy. Kompletně zničenou původní dřevěnou podlahu nebylo možné zachovat. S ohledem na přání investora architekti proto nainstalovali novou podlahu z praktičtějšího a odolnějšího vinylu, který lépe vyhovuje požadavkům moderního bydlení. Historický odkaz bytu pak podpořilo odstranění kovových zábradlí z 90. let a především odhalení dřevěných částí krovu. Na stěnách najdeme světlé pastelové odstíny, jež v kombinaci s černou prostor opticky zvětšily a esteticky povýšily.

Koupelně dominuje keramika

Nábytek v celém bytě byl navržen a vyroben v moderním a jednoduchém stylu. Dominují mu jemné barevné odstíny v kombinaci s dubovou dýhou. Vzhledem k tomu, že se jedná o půdní byt, bylo nalezení vyhovujícího konfekčního nábytku nadlidským úkolem. Studio acht proto nechalo vyrobit na míru veškeré úložné prostory do šatny v horním patře, stejně tak jako dvě skříně do obývacího pokoje a nízké policové skříně do ložnic umístěných pod zkoseným stropem.

Stávající obklady a dlažba v koupelnách byly zastaralé, neodpovídající současnému trendu, došlo tedy k jejich výměně. Nové velkoformátové keramické obklady a dlažby tvoří kombinace šedého odstínu Grey Fluery a černého Nero Marquina. Stejný typ keramiky byl použit i na obklad za kuchyňskou linkou,” popisuje autorka návrhu stěžejní změny v koupelně.

Architektonické řešení: Jitka Hlaváčková // Studio acht

Datum realizace: 2020

Lokalita: Haštalská, Praha

Užitná plocha: 121 m²

Projekt získal hlavní cenu v soutěžích Velux Interiér roku 2021 a Big see design award 2021.

Studio acht

Architektonický ateliér Studio acht působí v České republice pod vedením Václava Hlaváčka od roku 1993 a navazuje jako již třetí generace na holandský ateliér založený v Rotterdamu v roce 1973.

„Spojujeme holandskou střídmost a smysl pro urbanismus se středoevropským poetismem, citem pro krajinu a památky. Máme rádi výzvy v podobě konverze zanedbaných brownfieldů v nové pulzující městské čtvrti. Bereme jako naše poslání vdechovat nový život památkám; citlivým způsobem obnovujeme nejen jejich fasády, ale i náplň. Všechny naše projekty počítají se zubem času i s vývojem trhu a jsou navrhovány s ohledem na změny umožňující rozvoj. Baví nás architektura, která ve svém měřítku pokorně přistupuje k okolí, a přesto vyniká. Ceníme si nadčasovosti více než trendu,“ říkají architekti.


Další designové byty:

Byt na Starém Městě

Žižkovský byt podle Barbory Léblové

Malé byty II.

Malé byty

Byt pro architekta a sběratele umění

BOMMA Atelier v Domě Diamant

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU