Byt na Starém Městě

077 Residence od Lenka Míková architekti

Byt v srdci Starého Města o 250 metrech čtverečních si žádal velkorysé řešení. Toho se ujalo studio Lenka Míková architekti. Bytový dům, ve kterém se bytová jednotka nachází, pochází z pozdních 20. let. Architektura raného funkcionalismu se stala inspirací pro samotný interiér. Bílou modernitu ale nečekejte, v tomto bytě se skrývá překvapení za každými dveřmi.

Zadáním bylo vytvořit neokázalé a spíše minimalistické moderní bydlení. Zdánlivá jednoduchost interiéru je nositelem vnitřní bohatosti a kvality použitých materiálů. Hlavní roli hrají leštěný kámen, masivní dřevo, barvy a rafinované detaily. Díky vestavnému nábytku a na míru řešenému vybavení vynikají linie i prostornost interiéru.

Společenský prostor

Dispozičně je byt rozdělen na tři zóny podle užití a míry intimity. Hlavním vchodem, umístěným ve středu bytu se dostanete do vzdušného obytného prostoru zalitého denním světlem. Ten je totiž přímo propojený se vstupní halou a představuje společenskou část, jejíž velká okna směřují do ulice.

Prostor působí jemným domem, což podtrhují světlé odstíny a zaoblené rohy stěn. Na jedné straně prostor definuje nábytková stěna s krbem, knihovnou, barem a skrytou televizí, za kterou prostor přechází do samostatné pracovny. Opačná strana tvoří protiváhu kuchyňským koutem, který je od jídelny rafinovaně oddělený posuvnou skleněnou příčkou.

Odpočinková zóna

Soukromá zóna bytu patří ložnicím. Ty jsou situované podél zadní fasády do dvora. Poslední přechodová zóna zahrnuje mezilehlé prostory zázemí, chodby a koupelen. I zde však panuje jedno rozlišení, jednotlivé místnosti mají svou barevnost. Tmavší chodba vede z haly k dětskému pokoji, ložnici pro hosty a sdílené modré koupelně, kam se dá dostat též skrytými dveřmi z pracovny. Barva chodby se přelévá i na zadní stěnu pokojů a integruje do sebe dveře a vestavěné skříně. Obdobně k hlavní ložnici přichází světle šedá barva na nábytkové obložení a do přilehlé šatny s toaletkou. Pískované prosklení šatny pouští denní světlo až do hlavní koupelny, provedené v béžovém mramoru.

Rafinované kombinování

Interiér nabízí mnoho momentů překvapení a objevování. Může za to pestrá škála barev a materiálů, které jednak odlišují jednotlivé prostory, ale skrz opakování naopak vytváří vnitřní vztahy a propojení. Například podlaha z masivních parket spojuje všechny místnosti a na její skladbu přesně navazuje kamenná dlažba v kuchyni. Podobným spojovacím prvkem jsou mramorové parapety.

V celém bytě se nachází celkem šest druhů kamene (4 druhy mramoru, černá žula a červený travertin). Neobvyklé kombinace dotváří na míru řešené mosazné prvky nebo kořenová dýha, ta se objevuje na nočních stolcích hlavní ložnice nebo v policích žluté stěny v pracovně.

Budiž světlo

Za zmínku též stojí osvětlení bytu. Vzniklo na zakázku ve spolupráci se studiem Dechem. Interiér ozvláštňují přisazené koule nad sofa, zavěšené lustry nad stolem, mosazná trubka nad barem nebo přisazené kruhy v hale.

Architektonické řešení: hlavní architekt Lenka Míková, spolupracoval Martin Surovec // Lenka Míková architekti

Lokalita: Staré Město pražské

Rok realizace: 2021

Užitná plocha: 254 m²

Fotografie: BoysPlayNice

Pozvání k rozhovoru přijala zakladatelka studia Lenka Míková architekti a architektka 077 Residence, Lenka Míková.

Interiér bytu zaujme odvážnými kombinacemi materiálů. Co bylo záměrem pro volbu různých druhů kamene a dřeva?

Materiály hrály v projektu zásadní roli. Snažili jsme se tvarově prostor řešit čistě a dispozici spíš zjednodušit, zároveň pak interiér rozehrát právě skrze materiály a různé rafinované detaily. Chtěli jsme také v rámci jednoho bytu vytvořit více různých nálad a atmosfér, s tím se pak pojila i hra s různými druhy materiálů. Ze strany klientů byl zájem o určitou nadčasovou a použití kvalitních, trvanlivých povrchů. Navíc materiály jako kámen, dřevo, nebo ta kořenová dýha úzce souvisí s funkcionalismem. A v neposlední řadě s tím souvisí i trochu moje osobní obliba kamenů a například té kořenové dýhy.

Nejen materiály, ale také barvy hrají v bytě prim. Dokázala byste říci pár slov i o nich? Jaké mají významy?

Barvy v interiéru posilují určitou atmosféru. Vybírali jsme je vždy s ohledem na kontext a daný prostor. Výrazné je to například u té temně rudé toalety, v kombinaci s červeným travertinem – je to místnost, kde se pobývá nejkratší dobu, zároveň tam chodí např. návštěvy. V jinak bílé hale je to naprosto překvapivé a naschvál je to i s podsvíceným stropem trochu show.

V další koupelně máme tmavě modrou, která pro mě v kombinaci s hnědou ztělesňuje takovou dospělou eleganci, něco jako pánský oblek s koženými doplňky. Taky tu hnědou zastupuje mramor Brown Emperador a ořechová dýha na umyvadlové skříňce, kde navíc umyvadlo tvoří jiný vzácný kámen Calacatta Gold. Všechno dohromady je trochu odvážná kombinace, ale funguje to hezky a podporuje zase jistý moment překvapení.

Další výrazná barva je v pracovně, kde osvěžuje jinak velmi světlý a čistý prostor a maskuje nábytkovou stěnu s dveřmi do modré koupelny. Mimochodem i ty dveře jsou proto dvojbarevné, stejně jako většina dalších. S kolegou Martinem jsme se snažili, aby byla práce s barvami dotažená do sebemenšího detailu, právě i u dveří a například podlahových soklů.

Byt odkazuje na funkcionalistickou tradici, v čem spočívá?

Je to primárně o určité čistotě samotného architektonického prostoru bez nějaké přidávané dekorace, tu tam vnášejí až samotné materiály.

V současnosti dokončujete stavbu chaty Polanka, na které nás baví charakteristické okno, jak mu říkáte? A z čeho máte na domě největší radost?

Pracovně tomu říkám dům s dírou. Je to v podstatě jen otvor ve stěně mezi krytou terasou a okolní zahradou, ale má tam velký význam, protože je skrz něj vidět z obytné kuchyně a vlastně už z chodby. Na opačném štítu domu je pak malé kruhové okno v patře do dětského pokoje. Těší mě, že se tento koncept povedlo od začátku návrhu udržet, přestože celá realizace byla dost náročná. Taky mám radost, že klienti jsou v domě šťastní a užívají si ho. Ačkoliv je prostorově relativně malý, uvnitř je prostorově velmi bohatý.

Vaše projekty se často zaměřují na chaty u lesa, statky a mlýny. V čem Vás tyto stavby ve venkovské krajině oslovují? Jsou Vám bližší než městské formy architektury?

Spíš je to tak, že si mě takové projekty sami vyhledávají. Ale baví mě právě díky vazbě na krajinu a přírodu. Tohle pouto se vždycky v návrhu snažíme nějak posílit a vycházet z něj. Často jsou tyto stavby také mnohem více z krajiny vidět a na to je potřeba brát ohled. U rekonstrukcí se proto snažíme udržet původní posazení do terénu, protože dříve pro to měli velký cit a jistý selský rozum. Jinak tahle „chalupářská sekce“, jak ji v ateliéru přezdíváme a která už dlouho nezahrnuje jen chalupy, začala s projektem Dva domy, srnky a stromy. Ten byl dokončen v roce 2017, nicméně ohlasy na něj dostávám dodnes. Svým způsobem mě tak trochu předurčil, ale dneska už si hodně vybírám, protože zase nechci řešit jen chalupy.

Jaké máte plány do budoucna a dokázala byste jmenovat nějakou vysněnou realizaci, ke které zatím nedošlo?

Moc jsem se vloni těšila na jeden speciální projekt konverze krásné industriální haly na showroom jedné české designové značky, na který jsme vyhráli vyzvanou soutěž, nicméně později byl přerušen. Letošek ale přinesl zas jinou výhru v jiné vyzvané soutěži a čeká nás v ateliéru krok k většímu měřítku. Jinak mě velmi těší pokračující spolupráce s Českou filharmonií v budově Rudolfina, kde se snad už letos podaří zrealizovat další etapa. Ale jestli se ptáte na úplně snové téma? Pak asi lázně anebo restaurace na nějakém velmi speciálním místě!

Lenka Míková architekti

Lenka Míková vede vlastní praxi od roku 2014, předtím několik let sbírala zkušenosti v různých ateliérech a při studiu v Praze a v Paříži. Její ateliér Lenka Míková architekti se sídlem v Praze na Letné se postupně rozrostl na několikačlenný tým a spolu s tím i měřítko a množství projektů. Pestrá škála řešených témat zahrnuje především rekonstrukce všeho druhu provázané s interiéry pro soukromé i komerční využití, rezidenční projekty včetně novostaveb a také výstavní instalace. Práce ateliéru získala pozornost českých i zahraničních médií i několik mezinárodních ocenění.

Další krásné interiéry:

Byt na Novém Městě

Malé byty

Vinohradský byt ve stylu klasické moderny

Byt s arkýřem a dubovou stěnou

Rodinný dům Lhotka

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU