Malé byty

Výběr plně funkčních designových minibytů

Ceny nových bytů rostou. To je obecně známá věc. O čem už se tolik nemluví je fakt, že rostou nejen ceny za metr čtvereční, ale zároveň klesají rozměry novostaveb. Za posledních několik let se velikost nově prodané garsonky snížila o osm metrů čtverečních. V červenci loňského roku navíc dvoupokojové nebo jednopokojové byty tvořily v Praze téměř 70 % všech prodaných bytů. Zároveň zatím nic nenaznačuje tomu, že by velikost bytů měla v budoucnu začít růst. Jaký minimální prostor potřebujeme ke komfortnímu bydlení?

Odpověď najdeme u developerů. „Minimální velikost plnohodnotného bytu, v němž se dá žít a nikoli pouze přespávat, je 30 metrů čtverečních podlahové plochy. Menší prostory prakticky nelze zařídit a nesplňují nároky na moderní bydlení,říká Evžen Korec, šéf developerské firmy EKOSPOL. A zákazníci s ním souhlasí. Podle průzkumu dalšího klíčového hráče na trhu s realitami, firmy CENTRAL GROUP, by akceptovalo menší, než desetimetrový pokoj, jen 4 % dotazovaných. Nadpoloviční většina pak požaduje ložnici o minimální velikosti alespoň 12 metrů čtverečních.

Malé byty na trhu dominují. Jak tedy může ideální malý byt vypadat? Připravili jsme výběr těch nejzajímavějších malých bytů, jejichž výměra není větší než třicet metrů čtverečních. A navzdory malému prostoru se od sebe navzájem velmi liší. Ať už dispozičně, uspořádáním nábytku nebo i funkčně. Jedno však mají společné: navzdory malým rozměrům se v nich dá komfortně a stylově žít. Přesvědčte se sami.

Chytrý třicetimetrák

Začneme projektem, jehož realizace se chopilo slovenské studio CreateSpace. Je totiž ukázkou toho, že se na třiceti metrech čtverečních opravdu dá vytvořit komfortní bydlení bez kompromisů. Architekti se rozhodli využít každý metr čtvereční výměry na maximum. I proto je veškerý nábytek vyrobený na míru. A kuchyň je schovaná ve skříni.

Byt je rozdělený na tři funkční zóny. První z nich je vstupní část, kde najdeme chodbu s úložným prostorem a integrovanou pračkou. Dalším je koupelna se sprchou a toaletou. Posledním prostorem je centrální denní část s kuchyní. Opticky je prostor větší díky bílé barvě, již architekti doplnili o kontrastní detaily. Dominantou je pak integrovaná kuchyň, kterou obklopuje nábytek na míru tak, aby obyvatelé bytu nepostrádali žádnou klíčovou funkci.

Architektonické řešení: CreateSpace | Peter Fritsch

Rok realizace: 2019

Lokalita: Vídeň

Zastavěná plocha: 30 m²

Fotografie: Jarolim.sk

Pomoci může změna dispozice

Třicetimetrová výměra nenabízí velkou variabilitu dispozic. Přesto může někdy jejich změna výrazně pomoci. Příkladem je rekonstrukce bytu, které se chopil ateliér architekta Radka Sládečka. Ten v bytě vyboural veškeré nenosné příčky a celý prostor následně spojil do jednoho celku s vloženými hmotami koupelny a kuchyňské linky se skříněmi a knihovnou.

Jednotlivé místnosti jsou oddělitelné posuvnými a výklopnými dveřmi, které jsou při běžném provozu skryté v obkladu. Hlavním prostorem je pokoj, který je možné využít jako kuchyň, jídelnu, obývák a večer pak slouží jako ložnice rodičů. Velkou část těchto funkcí zajišťuje vestavěné pódium. Druhý pokoj je pak prostorem pro syna klienta. Sjednocujícím a dominantním prvkem celého bytu je masivní dubová podlaha. Lamely shodného formátu se objevují i na dubové spárovce nábytku. V kontrastu s ní je žluté lamino, kterým je obložena hmota koupelny a nika kuchyně.

Architektonické řešení: Architekt Sládeček | Radek Sládeček

Rok realizace: 2017

Lokalita: Praha – Jinonice

Zastavěná plocha: 35 m²

Fotografie: Jaroslav Hejzlar

Konec zóny třicet

Spousta parády se dá zvládnout také na ještě menším prostoru, než je deklarované třicetimetrové životní minimum. Byt z pera architektonického studia Baraak najdeme v přízemí novostavby v pražské Liboci. Jedná se o malý, kompaktní prostor pro jednu osobu. Při minimální užitné ploše 24 metrů čtverečních se architekti snažili o maximální optické zvětšení interiéru.

Základem jsou výhradně světlé barvy. Koupelna je řešena jako vložený skleněný box, který lze uzavřít závěsy a rozděluje byt na dvě části: obytnou a kuchyňskou. Kuchyňská linka je vyšší než standardně, aby mohla být vybavena všemi potřebnými spotřebiči a pultem s barovými židlemi. Najdeme v ní myčku, troubu, lednici i pračku. Opticky ji kromě barvy dále zvětšuje zrcadlo, jež se táhne přes celou stěnu.

V obytné části najdeme jídelní stůl, rozkládací pohovku a šatní skříň. Úložné prostory najdeme nad koupelnou, kde je schovaný kotel. Podlaha bytu je z dubových parket. Pouze v koupelně přechází do dlažby parketového formátu. Příjemným doplňkem je podlahové vytápění v celé ploše bytu. Spolu s téměř celodenním osluněním skrz okna na protilehlých stranách tak byt působí větší, než ve skutečnosti je.

Architektonické řešení: Baraak | Barbora Kopečná

Rok realizace: 2019

Lokalita: Praha

Zastavěná plocha: 24 m²

Fotografie: Juliana Vlčková

Minibyt pro architekta

Architekti ze studia Reaktor dostali za úkol navrhnout interiér dvacetimetrového bytu na Vinohradech. Zadáním bylo vměstnat všechny potřeby dvou mladých lidí do malého prostoru tak, aby měli možnost bydlet blízko centra s minimálními náklady a minimem praktických kompromisů. Hlavní obytný prostor je co nejblíže u okna – zdroje světla, s plnou výškou. Jedinou bílou zeď původně určenou pro zavěšení obrazu nahradilo městské skládací kolo s dojezdovou vzdálenosti tak akorát na kraj metropole a zpět. Silueta zasíťované stolní lampy připomíná Říp, což symbolizuje název adresy bytu. Další dominanta prostoru, knihovna z křížů, kopíruje tvar schodnic vedoucích do druhého patra s postelí. Co se týče materiality prostoru, doplnili architekti masivní dubovou podlahu v „obýváku“ betonovým umyvadlem a surovou ocelí v koupelně.

Architektonické řešení: Studio Reaktor | Jakub Heidler, Tereza Komárková, Blanka Heidlerová, Stanislav Heidler

Rok realizace: 2020

Lokalita: Praha – Řipská

Zastavěná plocha: 20 m²

Fotografie: archiv ateliéru

Minibyt na pavlači

Poslední byt, který představíme, navrhli opět architekti z Reaktoru. Evergreenem zejména pražského centra, především na Žižkově, jsou pavlačové domy. Byty v původní zástavbě jsou tradičně malé a je tedy výzvou je zrekonstruovat tak, aby svým obyvatelům poskytly vše, co potřebují. Toho se však architekti nezalekli a podle vlastních slov vytvořili „manifest“, který má pomoci mladým architektům přesvědčit klienty, že malý prostor není překážkou. Ukazuje totiž, co všechno se může do malého prostoru vejít.

Architektonické řešení: Studio Reaktor | Jakub Heidler

Rok realizace: 2017

Lokalita: Praha – Rybalkova

Zastavěná plocha: 25 m²

Fotografie: archiv ateliéru


Další výlety za architekturou:

Sakrální stavby v moderním pojetí I.

Sakrální stavby v moderním pojetí II.

Nejhezčí lávky Česka I.

Nejhezčí lávky Česka II.

Designové pivovary II.

Designové pivovary I.

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU