Areál Kocanda

Rekonverze areálu bývalé keramičky od studia ORA

kocanda

Nedaleko Znojma se na kopci na okraji vesnice Kravsko nachází areál Kocanda. Architekti z ateliéru ORA vdechli bývalé keramické továrně nový život. Starému domu ponechali jeho kouzlo, záměrně jen lokálně upravovali jednotlivé prvky a využili co nejvíce ty staré. Rekonstruovaný objekt vytváří harmonický celek, který má sloužit pro společenské akce a zážitkovou turistiku. Interiéry jsou spartánské, fasáda i zahrada naopak divoké.

Jak šel čas

Původně barokní objekt sloužil nejprve jako místo pro odpočinek a občerstvení cestovatelům na trase Praha-Vídeň. V polovině 19. století byl areál zájezdního hostince doplněn a transformován. Vznikla zde věhlasná keramická továrna, v níž byla výroba brzy po sametové revoluci ukončena. Areál keramičky chátral, zatímco měnil své majitele. Ti současní se rozhodli jej využít pro zážitkovou turistiku, přestavili jej a vytvořili zde sály pro společenské události, prostory pro ubytování a kuchyň.

Jednoduchý a přívětivý

Objekt Kocandy je umístěn do středu areálu, kterému dominuje. Poskytuje výhled do okolí, z nějž vyčnívá a vítá přicházející návštěvníky. Během let byl areál upravován a transformován. Architekti si v tomto projektu kladli za cíl vyhnout se výrazně rušivým zásahům. Obnovili kompaktnost původní hmoty a původní otvory doplnili replikami původních oken. Omítky nechali autoři návrhu opravit jen lokálně, fasáda je divoce flekatá a díky tomu objekt nepůsobí přílišnou novostí.

Historie starého domu na každého dýchá prostřednictvím autentických materiálů a detailů. Chybějící dveře architekti doplnili z demolic, nové dveře jsou hladké a jednoduché. Také podlahy jsou kombinací původních masivních dřevěných kazet a nových čedičových a cementových dlaždic. Na některých místech odhalili architekti původní výmalbu, díky které si návštěvníci uvědomí, že se nachází ve starém domě. Celkovou mozaiku pak doplňuje bílá omítka.

Objeveno v antikvariátu

Vybavení do interiéru architekti sháněli z různých koutů republiky nebo v antikvariátech. Prostory jsou maximálně zařízené starým nábytkem, který odkazuje na historii objektu. Najdeme zde staré stoly, skříně, židle, stolky pod umyvadla nebo lithiové vany. Vytápění zajišťují jen zrcadlové infrapanely, provoz objektu je především sezónní a architekti tak do domu nemuseli příliš zasahovat.

Pozůstatkem připomínajícím keramickou historii areálu jsou tuny původních sádrových forem pro výrobu keramiky, které architekti rozvěsili v různých kompozicích po celém objektu. Většinu forem už není možné využít, ve své nové podobě však nabyly na estetické kvalitě.

V zahradě

Venkovní prostory architekti upravili podle charakteru jednotlivých míst v areálu. Před průčelím objektu je zahrada upravena do reprezentativní parkové podoby se záhony hortenzií. Nad zahradou se tyčí douglasky, zatímco u tovární budovy, která slouží jako restaurace, jsou odrůdy ovocných stromů. Starší tovární část je méně formální a divočejší. Jezírko v rohu zahrady se plní dešťovou vodou ze střechy.

Lokalita: Kravsko

Architektonické řešení: Barbora Hora, Jan Hora, Jan Veisser // ORA (originální regionální architektura)

Krajinné úpravy: Klára Jordánová

Rok realizace: 2020

Zastavěná plocha: 704 m²

Užitná plocha: 956 m²

Plocha pozemku: 6850 m²

Fotografie: BoysPlayNice

 

„Nijak se neomezujeme na místo působení,“ říká Jan Hora z ateliéru ORA.

Objevily se během rekonstrukce areálu Kocanda nějaké překážky?

Každá rekonstrukce je problematická. Když řešíte novostavbu, můžete ji mít promyšlenou do posledního šroubku. To u rekonstrukce nejde. A proto je důležité na to být připraven a mít potenciální alternativní scénáře. Když je s tím stavebník srozuměn, je to skvělé. Zrovna v tomhle případě se ale nějaký zásadní zádrhel neobjevil.

Na jaké projekty se ateliér zaměřuje nejčastěji?

Většina našeho portfolia jsou rekonstrukce. Ale není to tak, že by to byla nějaká naše specializace, zkrátka nás s takovými zadáními nejčastěji oslovují.

Věnujete se také designu nábytku, navrhujete například stoly. Chybí vám na trhu kvalitní designové produkty, nebo jsou objekty přirozenou součástí vašich realizací?

Já bych se vymezil vůči slovu „designový“. Protože ono nic neznamená. Dává smysl se bavit o dobrém nebo špatném designu, o praktickém, pohodlném, nebo i krásném. „Designový“ je ale prázdný pojem. Na trhu je velká spousta kvalitních sériových výrobků a my se jim nevyhýbáme. Někdy nás ale okolnosti motivují přijít s vlastním řešením. Má to různé důvody, chceme si to například zrovna vyzkoušet, vyžaduje to klient, když má třeba materiál, který chce upotřebit, nebo potřebujeme nějaký specifický rozměr, atd. Vždycky to vyplyne z konkrétních okolností daného zadání, a to nás baví.

Jaké jsou důležité faktory pro architekturu v menších městech?

Nijak se neomezujeme na místo působení. R v našem názvu má spíše reflektovat obecné vztahování se ke kontextu, který vnímáme jako jeden ze základních a důležitých vstupů v procesu návrhu.

Na jakých projektech pracujete v současnosti?

To rozmezí je od drobností, jako jsou vrátka do historické zdi, po celý wine resort. Obecně se snažíme omezovat zakázky menšího měřítka, abychom se mohli soustředit na ty větší. Myslím, že řešit deset malých věcí je náročnější, než dvě velké.

Jsou projekty, které byste si přáli do budoucna realizovat?

Tak určitě všechny, které máme teď ve stavu rozpracovanosti. Ale jestli se ptáte na konkrétní typologii, tak to nemáme. Zabýváme se vším, co nám dává smysl.


ORA

Architekty z ateliéru ORA zajímá prostor, který obývají. Hlavním tématem je pro ně maloměsto a jeho kontext. Ateliér vznikl v roce 2013. Prvním realizovaným projektem byla rekonstrukce vinného sklepa Modrák. Architekti stojí také za rekonstrukcí Domu v ruině, jedním z 30 nominovaných projektů v České ceně za architekturu tohoto roku. V rodném Znojmě dále tým architektů navrhl například rekonstrukci a dostavbu vinného domu Nešetřil. V kavárně GALERIE a PROSTOR pak vytvořil místo pro pořádání komunitních workshopů, divadla, přednášek a výstav.

Další krásné domy:

Soběstačný domek Blokki mini

Dům plný světla

Přírodě na dosah

Kamenný dům pro Vysočinu

Opálené dřevěné domy

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU