Search
Close this search box.

Retail prostory stylově

Architekti dávají retailu nový rozměr

Má prostředí obchodu vliv na zákazníky? Zcela určitě! Vybrali jsme stylové realizace retail prostorů posledních let, které zároveň vybočují z řady. Prodejna s galerií, showroom automobilů jako divadlo nebo lodní kontejnery se zázemím? Fantazii se v retailu meze nekladou.

The Store

První vybraný retail prostor zaujme použitím neutrálních barev a tónů. Autorem interiéru pražského butiku The Store je architekt Kryštof Blažek ze studia minio. Právě tlumené barvy a jednoduchý interiér dají vyniknout barevným kouskům oblečení a doplňků rozmanitých tvarů. Interiéru dominuje betonová stěrka doplněná šedými nátěry a výmalbou. Součástí návrhu byl i masivní třímetrový dubový stůl nebo trojkřídlá skříň z běleného dubu.

Autor architektonického řešení: Kryštof Blažek // minio

Rok realizace: 2018

Užitná plocha: 450 m2

Fotografie: Jan Kudej

Kolovna

První, čeho si při vstupu do prodejny Kolovna v ostravském nákupním centru Avion všimnete, bude kontejnerová stěna z dílny HAST RETAIL. Ta vznikla kvůli požadavku rozdělení plochy na prodejní a skladovou. Součástí řešení mělo být i umístění výdeje e-shopu, bistro se zázemím, pokladny a kanceláře s jednací místností. Autoři našli ekologické řešení a použili vyřazené lodní kontejnery, které byly nalakovány dle firemních barev. Nábytek je povětšinou vyroben na míru tak, aby vyhovoval specifickým rozměrům lodních kontejnerů.

Autor architektonického řešení: HAST RETAIL

Rok realizace: 2019

Užitná plocha: 1444 m2

NILA Karlín

Milovníci udržitelné módy jistě znají obchody NILA. NILA Karlín je obchod, ale občas také galerie a prostor pro diskusní večery. Ateliér FAR vytvořil na 400 metrech čtverečních interiér v souladu s filozofií celé značky. Základním úkolem bylo zajistit značnou mobilitu většiny prvků tak, aby se obchod dal proměnit na příjemné prostředí vernisáže. Původní prostor truhlárny je stále cítít v industriálním rázu přístavby.

Autor architektonického řešení: MgA. Kateřina Žentelová // Ateliér FAR

Rok realizace: 2019

Užitná plocha: 400 m2

Fotografie: Lukáš Žentel

Renocar BMW Urban Store

Tak trochu netradičním retailem prostorem je showroom automobilů. Jednoho takového se zhostilo architektonické studio RCNKSK. První městský showroom BMW ve střední Evropě má unikátní interiér, který by měl sloužit jako koncept dalších BMW showroom po světě. Kromě prodeje vozů architekti vytvořili prostor pro setkávání, galerii i kavárnu. Celý interiér je v tmavých barvách a divadelní atmosféru podtrhují ostře nasvětlené vozy před černým pozadím. Další prvky, jako například bar či stolky jsou osvětlena bodově. Co na kompletní rekonstrukci prostorů bývalé banky říkáte vy?

Autor architektonického řešení: MgA. Filip Kosek, MgA. Jan Říčný //

Rok realizace: 2019

Užitná plocha: 513 m²

Fotografie: Boysplaynice

Freshlabels Sustainable Store

Na pražské Letné najdeme doposud největší prodejnu českého konceptu Freshlabels. Prostor dostal přízvisko Sustainable, protože zde najdete pouze produkty šetrné k životnímu prostředí. Udržitelnost musela být cítit i ze samotného interiéru, který dostala na starost architektka Lenka Míková. Na ploše 200 metrů čtverečních najdete mezi použitými materiály například recyklovaný tetrapak. Hlavním cílem bylo pozvednout původní prostor a co nejméně bourat. Vybavení obchodu je flexibilní a velmi snadno se v budoucnu využije například v jiném prostoru.

Autor architektonického řešení: Lenka Míková, Anna Matoušková // Lenka Míková architekti

Rok realizace: 2020

Užitná plocha: 200 m2

Fotografie: Alexandra Timpau // Alex Shoots Buildings

Deelive design store

Na místě bývalé galerie Zdeňka Sklenáře se dnes kromě vyhledávané kavárny a galerie nachází i Deelive design store. Na ploše téměř 200 metrů najdete očistěné původní zdivo a odhalenou stropní konstrukci, kterou, jako celý návrh, vytvořil designér Petr Hák. Interiér podtrhuje prodávané bytové doplňky a nábytek českých designérů.

Autor architektonického řešení: MgA. Petr Hák

Rok realizace: 2017

Užitná plocha: 200 m2

Fotografie: Dita Havránková

Krejčovství Janek

Design retail interiérů může pomoci i se změnou sortimentu či cílové skupiny. NEW HOW architekti pomohli přeměnit obchod s konfekčními košilemi na příjemné prostředí zakázkového krejčovství. Prostor musel jednotlivé kusy pánské módy ukázat v tom nejlepším světle. Architekti zvolili jednoduché černé police. Výrazným prvkem interiéru je stěna složena z válců látek, které se pro výrobu košil používají. Tato přední část obchodu je veřejná a přístupná všem zákazníkům. V zadním prostoru je umístěn soukromý krejčovský sál pro objednané klienty.

Autor architektonického řešení: Ing.arch. Filip Havliš, Ing.arch. David Zámečník // NEW HOW architekti 

Rok realizace: 2017

Fotografie: Robert Žákovič

Ski a Bike centrum Radotín

Bývalá Vindyšova továrna má od roku 2019 nové obyvatele. Na rozsáhlé dvouleté konverzi se podíleli architekti Petr Šindelář a Martin Duba. Multifunkční objekt kombinuje restauraci, sál pro kulturní akce, půjčovnu Skibi, ale také rozsáhlou prodejnu se skladovým a technologickým zázemím. Nejvýraznějším prvkem interiéru jsou otevřené krovy atypicky tvarovaných střech.

Autor architektonického řešení:

Ing. arch. Martin Duba 

Ing. arch. Petr Šindelář // VLLNNA

Rok realizace: 2019

 

Další výlety za architekturou

Nasajte ducha vinoték a vináren

Vinařství, kde je radost degustovat

Biocentrum Mokroš

Školy pro novou generaci

Pražská ARCHITOUR

ARCHITOUR na Vysočině

ARCHITOUR v Líbeznicích

Poslední ARCHITOUR v Olomouci

Galerie a muzea, která jsou sama uměleckým dílem

Hotely, kde si ustelete s designem

Sdílet

Související články