Vinohradský byt ve stylu klasické moderny

Hravé kombinace a nádech luxusu v bytě od studia SMLXL

V tradiční rezidenční pražské čtvrti navrhly architektky Klára Valová a Eva Mohylová z ateliéru SMLXL interiér bytu pro mladou rodinu. Díky výběru tmavých barev působí byt luxusním dojmem. Jeho hravou atmosféru pak dotváří kombinace rozličných vzorů, materiálů i textur.

Tradiční i atypický

Odkaz na původní staré byty lze vidět v podobě porcelánových vypínačů Berker, serie 1930 dodané designovým obchodem Monobrand. Právě otočné vypínače z porcelánu Rosenthal jsou oblíbenými kousky Katrin Grund, zakladatelky obchodu. „Překvapivě dobře si rozumí i s minimalistickými ryze současnými interiéry a do luxusního bytu na pražských Vinohradech svou atmosférou zapadly výtečně,“ dodává Katrin Grund.

Architektky pro budoucí obyvatele vytvořily domov, jenž vznikl spojením dvou menších bytových jednotek. Okna, která po kompletní změně dispozice zůstala, byla doplněna výraznými vnitřními okenicemi. Ty slouží nejen pro zastínění, ale také jako jemná a neotřelá dekorace. Interiér bytu zdobí mnoho dalších neobvyklých prvků. Architektky si například pohrály s atypickou skladbou původních dřevěných parket, jejichž rozměr zvětšily.

Útulná černá

Snížený strop ve vstupní hale byl vymalován černě, čímž architektky docílily toho, že obytný prostor působí při přechodu z haly větším a světlejším dojmem. „Vstupní hala se použitím černé výmalby na stropě ještě více zútulnila,“ doplňuje Klára Valová. V prostorách haly je dále použita betonová stěrka se zlatou linkou, na níž navazuje šedá stěrka na dřevěné vestavné skříni. Vzhled skříně s profilovanými spáry tak působí jako obklad stěny.

Kuchyň v hlavní roli

Jemná stěrka podobná svou strukturou původní omítce pokrývá stěny a strop v hlavní obytné části. Obytný prostor zdobený fabiony z velké části slouží jako kuchyň, jelikož je pro klienta nejdůležitější částí bytu. Proto zde architektky navrhly ostrůvek s velkou pracovní plochou, vysoké kuchyňské skříně nebo velký jídelní stůl pro 10 osob. Plocha stolu je z namořeného dubu, zatímco jeho podnož z hrubé oceli. V prostoru se dále mísí nerezové a kamenné části, dále hliník na dvířkách skříní.

Zrcadla v kruhu

Ložnice s šatnou jsou od koupelny odděleny pouze sklem obaleným folií s ombre efektem. Obě místnosti jsou opticky propojeny a zároveň v koupelně architektky zachovaly soukromí. Koupelna v tmavých odstínech je obložena keramickou dlažbou, s níž jsou pokryté také vestavné skříňky. V centru místnosti je umístěna bílá vana, kterou od sprchového koutu dělí šedé sklo nepravidelného tvaru. Dále se zde nachází dvojumyvadlo z corianu a kulatá zrcadla.

Také v šatně nalezneme několik zrcadlových prvků, a to zrcadlovou komodu, několik otočných kulatých zrcadel nebo velké ocelové zrcadlo. Poslední částí bytu jsou dětské pokoje s vlastní koupelnou ve světlých tónech. Prostor je odlehčen motivem velryby a ani zde architektky nezapomněly na dostatek úložných prostor.

Architektonické řešení: Ing. arch. Klára Valová, Ing. arch. Eva Mohylová / SMLXL

Rok realizace: 2020

Užitná plocha: 222 m²

Fotografie: KIVA

Produkty MONOBRAND: BERKER SERIE 1930 – porcelán Rosenthal, CLARK – závěsní svítidlo a CLARK – stolní lampa, VV CINQUANTA SUSPENSION – stropní svítidlo, VV CINQUANTA TWIN – nástěnné svítidlo, SALUTE MEDIUM – stolek, AKRON DINING – jídelní židle, AKRON COUNTER – barová židlička


Monobrand

Monobrand je unikátním koktejlem předních značek, designových stálic i skrytých pokladů. V portfoliu obchodu najdete osobité designy vypínačů, pečlivě vybraná dekorativní svítidla, jedinečné řady dveřních klik a nábytkového kování a prémiové domovní komunikační systémy. Pod touto značkou se skrývají každodenní společníci, výjimečné kousky svého druhu, spolehlivé, estetické a perfektně řemeslně zpracované z kvalitních materiálů, které své uživatele provází několik desetiletí.

www.monobrand.cz

Ateliér SMLXL

SMLXL je architektonické studio se smyslem pro detail. Architekti se zaměřují na promyšlený a neotřelý design interiérů. Nabízí komplexní servis, od architektonické zakázky až po technickou realizaci. K designu každého interiéru přistupují, jako by byl jejich vlastní. Dispozice řeší prakticky a veškeré úpravy dělají s jasnou vizí. Své klienty zastupují během celého procesu spolupráce a kreativní koncept jim připravují na míru tak, aby odpovídal jejich potřebám a životnímu stylu.

www.smlxl.cz

 

Podívejte se na další realizace:

Střed vesmíru pro mladou rodinu od studia COLL COLL

Industriální loft s houpačkami

Minimalismus od BY architects

Retail prostory stylově

Vietnamská oáza od ODDO architects

Panelový byt moderně od DMAE Architects

Historie a atmosféra od A1Architects

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU