Za každou stavbou stojí velké úsilí a často i velké osobnosti. Vytvořili jsme seznam deseti filmů, které stojí za to shlédnout. Dokumentární snímky, které jsme vybrali, přibližují životy architektů, urbanistů a designérů prostřednictvím jejich tvorby. Náš výběr inspirativní podívané pro milovníky architektury a designu obsahuje kinematografická díla, jež jsou vyjádřením pocty těm, kteří svým působením určují nebo určovali směr ve svém oboru. Bořili konvence, nebo se stali vzory pro ostatní. Kromě oslavy výjimečných jednotlivců, vybrané filmy oslavují obdivuhodné lidské schopnosti, nebo vznášejí důležité otázky nejen o architektuře.
Big Time
Big Time je dokument dánského režiséra o architektovi Bjarke Ingelsovi. Big Time ve volném českém překladu vrchol nebo špička v oboru má odkazovat na výjimečnost tohoto architekta. Zakladatel a kreativní partner skupiny Bjarke Ingels Group (BIG) byl v roce 2016 podle časopisu Time zařazen mezi 100 nejvlivnějších lidí na planetě. Svými progresivními stavbami a neotřelými návrhy se zapsal do světa architektury, v němž hraje významnou roli. Jeho kancelář navrhla například mrakodrap The Spiral v centru Manhattanu a nyní pracuje na návrhu nové budovy 2 World Trade Center. Dokument Kaspara Schrödera ukazuje vizionáře popírajícího konvence a člověka, který stejně jako ostatní, řeší i každodenní strasti a radosti života.
ČSFD: 81 %
Dánsko / Finsko / Švédsko, 2017, 93 minut
Režie: Kaspar Astrup Schröder
Making a Mountain
Bjarke Ingels podruhé. Tentokrát v dokumentu o spalovně odpadů v Kodani, která funguje zároveň jako lyžařská sjezdovka. V roce 2011 zvítězil ateliér BIG v architektonické soutěži o velkou elektrárnu na odpadní energii. Nebyl by to velkolepý Ingels, aby z této stavby nevytvořil vizionářský projekt. Making a mountain od stejného režiséra, který točil také Big Time, sleduje proces stavby CopenHill, v níž dochází ke kombinaci funkčního využití budovy nakládající s odpady, úchvatné architektury a rekreačního městského prostoru. V dokumentu jsou zachyceny počátky stavby v podobě praskajících zátek od šampaňského po první cestu po svahu.
ČSFD: bez hodnocení
Dánsko, 2020, 50 minut
Režie: Kaspar Astrup Schröder, Rikke Selin
Urbanized
V dokumentu Urbanized se podíváte do dvanácti světových metropolí a hlavním tématem bude především výzkum jejich urbanistických projektů. Film se zaměřuje na design měst a strategii městského plánování. Divákovi jsou představeni někteří z předních světových architektů, plánovačů, tvůrců politik, stavitelů nebo myslitelů. Ke slovu se dostanou například Oscar Niemeyer, Rem Koolhaas nebo Jan Gehl. Pohled každého z nich je jiný, stejně jako se odlišují jednotlivá města a problémy, které v nich vznikají. Urbanized nabízí některá řešení a zároveň vytváří půdu pro debatu o tom, jak budou města vypadat, kdo má právo o jejich vzhledu rozhodovat a jak tím ovlivní naše životy. Režisér tohoto snímku, Gary Hustwit, stál také za filmem Helvetica o typografii a grafickém designu nebo Objectified zaměřeným na produktový design.
ČSFD: 74 %
USA / Velká Británie, 2011, 85 minut
Režie: Gary Hustwit
Rams
Další z filmů Garyho Hustwitta je dokumentární portrét Dietera Ramse, jednoho z nejvlivnějších žijících designérů. Německá ikona produktového designu navrhovala více než 50 let pro značku Braun, známý je designér také vlastní nábytkovou značkou Vistoe. Rams dal podobu holicím strojkům, kalkulačkám a jiným produktům, které denně používáme. Tato legenda si své jméno ve světě designu vydobyla hlavně minimalistickým přístupem, jednoduchými tvary a chytrým řešením. Jeho tvorba ovlivnila mimo jiné vzhled iPhonů. Dokument Rams je shrnutím designérovy nadčasové tvorby a pohledem do běžného života tohoto jedinečného člověka.
ČSFD: 84 %
Velká Británie / USA, 2018, 74 minut
Režie: Gary Hustwit
REM
Sonda syna do otcovy hlavy. REM je dokument o významném současném architektu Remu Koolhaasovi, jenž režíroval jeho syn Tomas. Nizozemský architekt uplatňující ve svých stavbách principy dekonstruktivismu navrhl koncertní halu Casa da Música v Portu nebo MPavilion v melbournském parku Queen Victoria Gardens. O jeho návrhu Bordeaux House byl v roce 2008 dokonce natočen samostatný film Koolhaas House Life. A stejně jako otec svá architektonická díla tvořil a odhaloval jejich skryté předpoklady, jeho syn natočil film, ve kterém odhaluje život „starchitekta“ Rema Koolhaase. Režisér tři roky následoval svého otce po celém světě a studoval stavby pohledem těch, kteří architektovy stavby užívají a obývají. Vniknutím do Removy mysli pak vznikl film, který je svědectvím o jeho mimořádné kreativitě.
ČSFD: 81 %
USA, 2016, 75 minut
Režie: Tomas Koolhaas
Lidský rozměr
Proč jsou dnešní velkoměsta tvořena tak, že je obtížné v nich žít, volně se pohybovat a odpočívat? Polovina populace žijící ve městech se dobrovolně nechává ovládat automobily, reklamními plochami a vysokými budovami. Tento trend vede k tomu, že musíme čelit změně klimatu, osamělosti nebo dokonce zdravotním problémům. Podle Jana Gehla: „Nejprve formujeme města a oni pak formují nás.“ Právě tento vizionářský architekt čtyři desetiletí zkoumal, jak se lidé žijící ve městě chovají. Gehlův humanistický přístup k urbanismu usiluje o vznik veřejného prostoru, který podporuje lidskou interakci a z měst opět vytváří místa pospolitosti. Tím je nevrácen lidský rozměr do míst, odkud byl vytlačen automobily a mrakodrapy. Režisér Andreas Møl Dalsgaard ve filmu představuje názory myslitelů, architektů a urbanistů z celého světa, a ukazuje, co se stane, když města budou tvořena pro lidi, kteří budou stát ve středu plánování a všech rovnic.
ČSFD: 78 %
Dánsko / Bangladéš / Čína / Nový Zéland / USA, 2012, 83 min (Alternativní: 56 min)
Režie: Andreas Møl Dalsgaard
Film je dostupný ke zhlédnutí na platformě Aerovod.
The Human Shelter
Domov představuje pro každého z nás něco jiného. Dokument The Human Shelter přináší zamyšlení se nad tím, jaké podoby na sebe domov může brát a jak odlišně může být vnímán. Základní potřeba mít přístřešek nad hlavou je vyobrazena v sedmi kapitolách, v nichž se divák ocitá v domově v zasněžené norské krajině, v uprchlickém táboře v iráckém Arbatu nebo v malém tokijském bytě. Zatímco někteří architekti vytváří velké a složité obytné struktury, film ukazuje alternativní formy bydlení v náročných nebo extrémních podmínkách. Domov nemusí být určen jedním fyzickým místem jako je to například u norského pastevce, v nigerijském Lagosu se život odehrává na vodě a film diváky zavede také do zařízení NASA na Havaji, které simuluje život na Marsu. Poetický film byl natočen na čtyřech kontinentech a je oslavou člověka, jeho odolnosti a kreativity.
ČSFD: 70 %
Dánsko, 2018, 68 minut
Režie: Boris B. Bertram
Eames: The Architect & The Painter
Dokument o manželech Eamesových režíroval Bill Jersey a příběh těchto dvou výjimečných osobností vypráví hlas Jamese Franca. Architekt Charles Eames s umělkyní Ray Eames založili studio na Venice Beach v Kalifornii. Jejich inovativní návrhy se staly ideálem designu a jejich umělecká kooperace dala vzniku ikonického nábytku, fotografiím, filmům, ale také například hračkám. Práce obou manželů se vyznačovala spojením krásy a účelu, nejznámější jsou díky svému návrhu židle pro značku Herman Miller. Studio Eamesových kombinovalo praktické a estetické, čímž se jim podařilo zanechat stopy téměř v každém aspektu života. Prostřednictvím rozhovorů s jejich blízkými, bývalými spolupracovníky a použitím záběrů z archivních materiálů vznikl film, který ukazuje jejich přístup k designu produktů a prezentaci informací s vlivem podobně silným jako měl například Steve Jobs.
ČSFD: 72 %
USA, 2011, 85 minut
Režie: Bill Jersey
Evropský architekt Bohuslav Fuchs
Bohuslav Fuchs je významnou postavou, která ovlivnila vývoj české moderní architektury. Dokument režiséra Pavla Jiráska představuje tuto osobnost, jež svými stavbami oslnila legendy světové architektury jako byli například Adolf Loos nebo Le Corbusier. Fuchs byl architekt, urbanista, teoretik, výtvarník a učitel, ale především byl představitelem moderního funkcionalismu. V roce 1922 se usídlil v Brně, kde postavil své nejznámější stavby – Zemanovu kavárnu nebo hotel Avion. Nejen tyto stavby, ale také mnohé další přispěly ke vzniku tradice brněnského funkcionalismu. Fuchsovy inspirativní stavby, které mají přesah také do dnešní doby, v dokumentu komentují a obdiv architektovi vyjadřují významní představitelé současné české architektury, architekt Viktora Rudiš nebo Eva Jiřičná.
ČSFD: 86 %
Česko, 2015, 52 min (Alternativní: 57 min)
Režie: Pavel Jirásek
City Dreamers
Čtyři ženy, čtyři příběhy a čtyři sny, jejichž pojícím prvkem je sen o lidském a inkluzivním městě. Kanadský dokument přibližuje životy inspirativních a významných architektek 20. století. Phyllis Lambert založila kanadské Centrum pro architekturu a dědictví v Montrealu, Blanche Lemco van Ginkel se svým manželem přispěla k záchraně starého Montrealu před zničením kvůli stavbě rychlostní komunikace. Koncept zelených střech v několika velkoměstech představila Cornelia Hahn Oberlander, zatímco Denise Scott Brown společně s manželem změnila způsob přemýšlení o současném architektonickém a městském dědictví. Film vypráví jejich celoživotní zkušenosti a to, jakým způsobem se podepsaly na změnách, které formují dnešní i budoucí města.
ČSFD: bez hodnocení
Kanada / USA, 2018, 80 minut
Režie: Joseph Hillel
ARCHIZOOM výběry:
Nasajte ducha vinoték a vináren
Vinařství, kde je radost degustovat