Minimalistické bydlení jako východisko

Trend tiny housing a možnosti vytápění

Problémy jsou od toho, aby se jim čelilo. A přesto jsme dnes a denně svědky toho, jak vlády strkají hlavu do písku a doufají, že se současná bezpečnostní, energetická a ekologická krize nějak přežene. Na druhou stranu ale přibývá firem i jednotlivců, kterým není jedno, jak bude vypadat naše budoucnost.

Standard bydlení se v posledních dekádách natolik zvýšil, že je jeho úroveň neudržitelná. Není divu, že se nejen v Americe, ale i u nás začal rozmáhat trend tiny housing, který propaguje minimalistické a úsporné bydlení.

Ze zámoří do české kotliny

Jednou z firem, která nabízí zajímavou a cenově dostupnou formu bydlení v souladu se současným ekologicky zodpovědným trendem, je společnost H3 ateliér, výrobce kontejnerových domů Blokki. Na jejím počátku stála marketingová a PR managerka Zdena Zlatová toužící po klidném a malém útočišti blízko přírody. Svůj sen si splnila společně se svou rodinou, se kterou se ve stavebnictví pohybovali už od sametové revoluce.

Inspiraci našli například v Americe, kde se běžně upravují staré lodní kontejnery na plnohodnotné bydlení. „Uhranula nás myšlenka znovuvyužití vyřazeného materiálu. Z lodních kontejnerů je navíc možné vytvořit relativně levné, variabilní a designově zajímavé bydlení,“ říká Zdena Zlatová. Zkušenosti s výstavbou vlastní chaty se rozhodla se svým týmem zúročit a dnes nabízí stejný typ bydlení pod značkou Blokki široké veřejnosti.

Od chat po trvalé bydlení

Původně jsme se chtěli specializovat pouze na výstavbu rekreačních chat, ale zákazníci čím dál více poptávají bydlení na celoroční využití,“ přibližuje vývoj firmy Zlatová. Konstrukce využívá pevný ocelový základ standardního lodního kontejneru o rozměru 30 metrů čtverečních. Zákazník si může vybrat z několika variant provedení, dle počtu a rozmístění použitých kontejnerů. Poté se kontejnery ve výrobní hale poskládají do výsledného tvaru a vyřežou se otvory na okna a dveře.

Ocelová konstrukce se zateplí. Zvenku se používá velmi kvalitní izolant ve formě tvrdé PUR pěny, která stavbu mimo jiné dokonale uzavře před vlhkostí, aby nedocházelo ke korozi oceli. Zevnitř je použita izolace ve formě minerální vaty. Ve výrobě se připraví i veškeré rozvody a stavba se z vnější a někdy i vnitřní strany obloží dřevěným obkladem. Poté se po jednotlivých částech převeze na místo a objekt se usadí na předem připravené betonové patky a smontuje.

Vytápění dřevem dle nejnovějších trendů

Výsledná stavba je vytápěna krbovými kamny v kombinaci s elektrickým topením. „V rámci řady Design nabízíme v ceně kompletní vytápění od společnosti Schiedel, jehož součástí jsou krbová kamna Sirius s komínovým systém Permeter Smooth Air,“ dodává Zlatová. Výhodou celého systému je snížení počtu dodavatelů, jednoduchá instalace a dokonalé sladění jednotlivých částí a 100% provozní spolehlivost a bezpečnost. Důležitým bodem je rovněž odvod spalin i přívod spalovacího vzduchu ke kamnům přímo komínem, což umožňuje instalaci tohoto typu vytápění i do nízkoenergetických staveb.

V malém dokonale utěsněném prostoru je zásadní nezávislost spotřebiče na vzduchu z místnosti. To systém Sirius splňuje na 100 %. „Společnost Schiedel nám vždy dokázala vyjít vstříc a připravit řešení na míru,“ doplňuje Zlatová. Pro to, aby domky dostály téměř nulové spotřebě energie, jsou dnes navíc opatřeny fotovoltaickou elektrárnou.

Svoboda s ocelovým srdcem

Typickým zákazníkem společnosti Blokki jsou lidé, kterým není lhostejná myšlenka recyklace a celkového uskromnění, které však ve svém důsledku přináší celou řadu benefitů. Nasnadě je i zalíbení v severském designu, které stavby Blokki nezapřou.

Rozhodujícím faktorem je pak cena, která se u objektu s užitnou plochou okolo 60 metrů čtverečních pohybuje mírně nad 1,5 milionu korun, což je naprosto nesrovnatelné s cenami bytů ve velkoměstech. V neposlední řadě zákazníci oceňují fakt, že je možné celou stavbu převézt v průběhu obývání na jiné místo. Tuto svobodu a možnost volby vám žádná stavba z tradičního materiálu nenabídne.


Další články:

Concéntrico je ukazatelem městských a společenských změn

V každém úspěšném podnikání je i kus štěstí

Čeští výrobci: LD Seating

Černé srdce mezonetu

Rare Places Bedekr

Třicet šest metrů pro čtyři

Monobrand & Friends: Tense

Kanceláře pro karlínské kravaťáky

Sdílet

Související články