Kanceláře pro karlínské kravaťáky

Studio Reaktor navrhlo nové kanceláře Allen & Overy

Jak DNA úspěšné právní kanceláře transformovat do moderního a vzdušného prostoru? Jak spojit týmovou práci se složitými a někdy i diskrétními jednáními? V Karlíně to přesvědčivě ukazuje pražské Studio Reaktor, které navrhlo prostory pro advokáty a právníky z kanceláře Allen & Overy. Architektura a interiérový design reflektují dynamiku a flexibilitu současného světa. Architekti tady navrhli krásný prostor pro agilní práci.

Smlouva s designem

Od vstupu na český trh v roce 1992 Allen & Overy získali pověst jedné z nejlepších právních kanceláří v České republice. Pražská pobočka patří do sítě 44 kanceláří rozmístěných po celém světě, takže kromě lokálních znalostí má za sebou i síť a zkušenosti kolegů z ostatních zemí a jurisdikcí.

Věděli jsme, že chceme klišé advokátních kanceláří s vysokými koberci, koženými klubovkami a decentním lobby obrátit jiným směrem. Že dnešní právní a advokátní praxe má mnohem širší záběr a často se stává součástí poradenství u startupových projektů, velkých akvizic a malých IT revolucí. Agilní práce klienta a výzvy, které před nás, architekty, klade aktuální situace na pracovním trhu, nás dovedly k řešení. Allen & Overy je moderní a odvážná právnická kancelář. Z hlediska situace na trhu je náš klient netradiční už tím, že se stěhoval mimo „prémiovou“ lokalitu Prahy 1,“ říká na úvod Jakub Heidler, jeden z architektů, kteří stáli u podpisu designové smlouvy.

V architektonickém podání Studia Reaktor to byla právě smlouva, tedy hlavní výstup práce klienta, co formovalo řešení. Doslova s designem. S kvalitním, kultivovaným a velmi současným prostředím, ve kterém pracují ti nejlepší právní specialisté. Jejich práce vyžaduje focus roomy, ale zároveň i práci v komunitě. Často pracují z domova, ale potřebují mít k dispozici také ty nejmodernější technologie, z větší části umístěné v cloudu.

Cloud & cesta

Stejně jako architektura dnes není jen cihly a lití betonu do základových desek, tak i právní služby oscilují mezi celou řadou dalších disciplín. A proto se uzavřela smlouva. Na jedné straně vah bylo zadání klienta. Na straně druhé architekti. O návrhu nových kanceláří Allen & Overy podepsali s architekty pomyslnou Smlouvu. O tom, že krása a světlo zvítězí nad luxusem a opulencí. O tom, že cloud přepere hardisk. O tom, že cesta je cíl.

Hlavním výstupem práce klienta jsou smlouvy, proto autoři návrhu otiskli svou práci a kreativní výstup do už zmíněné Smlouvy, v níž definovali čtyři hlavní body. Bod první: cloud je místem, kde se potkává mezinárodní a lokální know-how právnické kanceláře. Každý den se vydávají na cestu: do práce, do stránek smluv, do složitých procesů. To je jejich i klientův denní proces. A také druhý bod smlouvy. Právo znamená strukturu. Paragrafy, body a odrážky, které mají logiku a navzájem se podmiňují a doplňují. Tolik zatřetí. A na konci toho všeho je podpis. Rozsvícené světlo na konci cesty k výsledku je čtvrtým bodem smlouvy architektů s klientem.

Smlouva plná poznámek

Hlavní inspirací pro náš návrh kanceláří Allen & Overy byl proces vzniku skvěle vyladěné smlouvy. Taková smlouva musí být přesně formulována, každé slovo musí být správně zvolené, aby byla takzvaně „neprůstřelné“. Při procesu ladění smlouvy se používají zvýrazňovače pro podtrhnutí důležitých částí nebo papírky pro rychlejší orientaci mezi jednotlivými stránkami. Právě tyto prvky nás ovlivnily při návrhu,“ popisuje druhý z autorů, architekt Jan Kačer, podobu nových karlínských kanceláří Allen & Overy.

Každý den se týmy klienta vydávají na pomyslnou „cestu“, kterou urazí se svým klientem: k správně napsané smlouvě, k vyhranému sporu, k promyšlené taktice. „Roli architekta v tomto kreativním procesu vnímáme tak, že máme navrhnout inspirativní, příjemné a vzdušné prostředí. Pohrát si s vazbami prostoru i s funkční náplní od silent a focus roomu, přes společné prostory až po odpovídající prostředí pro klienty,“ říká architekt.

Hlavní průhledová osa prochází vstupním lobby a umožňuje průhledy do okolí. Kolmo na tuto osu se nachází dvě sekundární osy definující chodby. V průhledu těchto os navrhli architekti otevřené prostory podporující výhledy do okolí. Dalším důležitým místem byly rohy, které slouží jako místa pro setkávání.

Myšlenky v cloudu

Ve středu kanceláří okolo hlavního komunikačního jádra umístili autoři návrhu „cloud“. Podobně jako týmy Allen & Overy po celém světě shromažďují a sdílejí své znalosti ve virtuálních cloudech, nakládali také architekti s prostorem kanceláří. Ve stropě přechází do podhledových kazet a navazuje na něj „journey“, což je prostor chodby. Z jedné strany ho definuje cloud, z druhé strany pak metalické šanony. Journey se otvírá do rohů, nabaluje na sebe prostory barů a recepce.

Mezi fasádou a šanony umístili vrstvu kanceláří, zasedacích místností a relax roomu. Symbolika vzniku smlouvy a znalostí sdílených napříč kontinenty se promítla do architektonického konceptu Studia Reaktor. Klient se sídlem v Karlíně, pražské byznys čtvrti, má vynikající pověst odvážného a zdatného hráče v silovém světě práva, smluv a akvizičních jednání. Architekti tohle vše přetavili do konceptu, který v sobě nese hierarchii a zónování prostoru.

Zóny v kanceláři

Právníci nejsou a nemohou být v open space, jaký pro svoji práci využívají například kreativní agentury. Složitá právní jednání a určitá diskrétnost patří k právní praxi. Atribut zónování prostoru proto architekti promítli skrze kolmice na fasádu kancelářské budovy, ve které má klient pronajatá dvě patra. Tyto kolmice rozdělují vrstvu kanceláří a mezi fasádu a šanony jsou vložené příčky. K těmto příčkám jsou přisazeny stoly, které jsou v zákrytu s metalickými boxy. Rohy dispozice věnovali knihovně, zasedacím místnostem, terase a open officu. Prostřední část této vrstvy je určena pro kanceláře.

Jak autoři návrhu využili navigační lepící papírky ze zmiňovaných smluv? Přesně tam, kde mají být: ukazují, kde pracuje konkrétní člověk. Kudy se jde prostorem. Protože jsme během pomyslné cesty s klientem prošli prostorem. Nebo procesem. Zde přichází konec. Smlouva je podepsána a design interiéru dokonán.

Ostře vedený tah podpisu na poslední stránce smlouvy Studia Reaktor s právnickou kanceláří Allen & Overy svítí. Symbolizují ho výrazná lineární svítidla procházející prostorem obou pater. Originální světla z ohýbaných červených profilů jsou pro architekty právě ten vlastnoruční podpis. Tohle je smlouva s prostorem a tahle světla ji podepisují. A ozařují. Doplňují je drobné červené lampy, použité v různých částech interiéru (focus roomy, studovny, sezení v cloudu).

Právnická firma v sedle jednorožců

Tuzemská byznys scéna v poslední době zrodila hned dva jednorožce, tedy miliardové startupy (počítáme v USD). Právní služby a poradenství dávno nesymbolizují ticho vysokých koberců a drahá plnicí pera. Je to – stejně jako u klientů Allen &  Overy – vyjednávání, vzdělávání, porozumění, individualita… To vše jsou podle architektů dnes právní služby a jim odpovídající architektonický koncept. Proto mají v Allen & Overy knihovnu, relaxační místnost nebo cafe bar. V interiérech navržených ve Studiu Reaktor umějí udělat pro klienty raut, mohou ukázat reprezentativní prostor, stejně jako provést klienta procesem konkrétního obchodních případu. Nebo prostoru?

Podepsáno

Allen & Overy v karlínské budově Missouri park získali moderní a funkční interiér, který v sobě nese DNA jejich práce. Relokace významné právnické kanceláře z honosných paláců Prahy 1 do pulsujícího Karlína a koncepce cesty, smlouvy, práva a stvrzení dohody ukazuje, kudy dnes vede progresivní cesta navrhování komerčních interiérů.

Architektonické řešení: Ing. arch. Jakub Heidler, Ing. arch. Jan Kačer, Studio Reaktor

Spoluautoři: Ing. arch. Marek Svoboda, Ing. arch. Petr Mandík, Mgr. Pavlína Mojská, Mgr. Maria Lucia Cicero

Lokalita: Karlín

Rok realizace: 2021

Užitná plocha: 1150 m2            


Čtěte také:

Architekti kanceláří: Studio Reaktor

 

Další realizace Studia Reaktor:

Strix Chomutov od Studia Reaktor

Futuristické kanceláře Livesport od studia Reaktor

MINUTA se Studiem Reaktor

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU