Search
Close this search box.

Černé srdce mezonetu

Rekonstrukce půdní vestavby od Komon architekti

Komon architekti dostali za úkol najít radost z půdního prostoru v mezonetovém bytě, který vznikl v devadesátých letech jako vestavba do bytového domu z let třicátých. I přes požadavek na snížení nákladů v závěru realizace je výsledkem práce architektů odvážný koncept půdního bytu s dominantním černým boxem.

Multifunkční box

Autoři návrhu vyzdvihli přednosti bytové jednotky na půdě domu v Praze Libni, a to především jeho výšku podkroví. Bez velkých stavebních zásahů zjednodušili původní dispozici bytu, kde se těžištěm stal černý box ukrývající provozní zázemí. Vloženou hmotu dále využili také jako schodiště s lávkou do horního podlaží.

„Všechny funkce v místě boxu byly již před jeho vytvořením. Návrh tak nevyžadoval složité stavební řešení a novým uspořádáním do podoby kompaktního boxu jsme zvětšili jídelnu a kuchyni,“ říká Martin Gaberle z ateliéru Komon architekti.

Dvě patra obýváku

Společenskou část tvoří kuchyň s ostrůvkem a obývací pokoj s velkou knihovnou otevírající se přes dvě patra. „Původně jsme navrhli horizontální knihovnu na stěně za sofa: integrovala v sobě projektor. Změna na knihovnu vertikální vznikla na přání investora. Je milovník knih a do horních pater umístil knihy, které čte zřídka,“ popisuje architekt.

Prostor pro promítací plátno tak architekti vytvořili uprostřed dispozice, mezi nosnými sloupy. „Vždy rádi najdeme v interiéru místo pro promítací plátno, které máme raději než televizní obrazovku,“ vysvětlují architekti.

Soukromá zóna se rozprostírá v horním patře, kde přes otevřený obytný prostor spojuje ložnici s koupelnou černá lávka. Součástí bytu je také střešní terasa, na niž se vstupuje francouzskými okny z ložnice.

Dub a teraco

Bílé stěny a nábytek nechávají vyniknout olejované dubové dýze černého boxu. Architekti dále zvolili lamelovou dubovou podlahu a kuchyň s koupelnou obložili teracem. V původní podobě odhalili dřevěný krov i ocelovou konstrukci sloupů v obývacím pokoji. Skleněné lustry v otevřeném prostoru doplnili osvětlením se strohými liniemi podtrhujícími geometrii bytu.

„Ve zvolené barevnosti nebo paletě materiálů se odráží náš celkový přístup. Byt má působit klidně a jemně. Barvy vytváří emoce a jsme v práci s nimi opatrní. Pracujeme s tvary, materiály, světlem a stínem,“ dodává Martin Gaberle.

Půdní byt s černým boxem

Autor návrhu: Martin Gaberle

Spoluautoři: Bořek Peška, Lucie Roubalová, Jana Drtinová

Lokalita: Praha 8 – Libeň

Rok dokončení: 2021

Zastavěná plocha: 141 m²

Hrubá podlahová plocha: 109 m²

Užitná plocha: 84 m²

Komon architekti

Zakladatelé ateliéru Lucie Roubalová a Martin Gaberle jsou spolužáci z Fakulty architektury ČVUT, kteří se v roce 2017 rozhodli pro práci na vlastních projektech. Společně s Bořkem Peškou a Janou Drtinovou navrhují interiéry, v jejich portfoliu najdeme ale také návrh průmyslové haly nebo městského parku.

„S citem i racionální úvahou hledáme jednoduchá řešení. Jednoduchá ve smyslu jednoho ducha, jednoty, kdy vše se vším souvisí a působí skromně kultivovaným a klidným dojmem, říkají o svém přístupu k navrhování Komon architekti.

Obecně si všímám rostoucího zájmu klientů o architekturu,“ říká v rozhovoru Martin Gaberle.

Jak konkrétně se změnila finální realizace po snížení nákladů?

Podařilo se udržet základní koncepci, za což patří investorům velký dík, ale nezbyl prostor hrát si s interiérovými detaily. Například kuchyně je standardní z Ikea.

Jak jste v mezonetovém bytu pracovali se stíněním a vnitřním klimatem?

Střešní okna mají možnost automatického otevírání a stahování rolet v závislosti na počasí. Při otevření oken tak, aby došlo k příčnému provětrání, a při dostatečném zateplení střechy by k přehřívání docházet nemělo. Jako pojistka funguje klasická klimatizační jednotka.

Jak obstojí dřevěné vestavby v průběhu času? Mají také svá negativa?

To nejvíce záleží na konkrétním technickém řešení, volbě materiálu a povrchové úpravy. Nevýhodou je vyšší cena.

Jaké sledujete změny v životech klientů, které se promítají do změn v bydlení?

Obecně si všímám rostoucího zájmu klientů o architekturu, což je skvělý trend. U každé rekonstrukce interiéru pracujeme s požadavkem na velký společný prostor s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní, které dříve byly rozděleny do samostatných místností. V posledním roce je běžný požadavek na prostor pro homeoffice.

Na čem aktuálně pracujete?

Poslední dobou máme štěstí na projekty v historickém prostředí a zjišťujeme, že dialog mezi starým a novým nás hodně baví. Navrhujeme interiér do vily od Jana Kotěry a rekonstrukci prvorepublikové vily. Současně dokončujeme první etapu revitalizace parku Na Dlážděnce.

Další krásné interiéry:

V obklopení města

Vzdušný loft od B² Architecture

Charismatický žižkovský mezonet

Hnízdo pro dva

Byt v Haštalské

Byt na Starém Městě

Sdílet

Související články