Emoce vyvolané kresbou dřeva

Martin Poldauf navrhl pohodlné místo pro načerpání energie

Chaloupka „na muří noze“ od studia Prajaga splňuje požadavek romantiky i jednoduchosti. Foto: Jan Kuděj

Spolu s vyššími nároky na efektivitu a nepřetržité pracovní nasazení se zvyšuje potřeba uniknout každodennímu stresu a vystavit se blahodárnému působení přírody. Ideálně v útulném a pohodlném interiéru, z něhož vyzařuje klid. Požadavky na romantiku i jednoduchost provedení splňuje chaloupka „na muří noze“ od studia Prajaga.

Tvaroslovná plynulost

Dům usazený v rohu zahrady má sloužit k příležitostnému bydlení pro ty členy rodiny, kteří zrovna pocítí touhu se někde „zašít“, nebo jako místo k ubytování návštěv. K pocitu bytí uprostřed přírody přispívá především blízkost vzrostlého stromu: protože stavbu nadnáší ocelová konstrukce, návštěvník prostoru získá dojem, že se nachází přímo v koruně stromu.

Celý dům charakterizuje jednoduchost tvarosloví. Členění na jednotlivá podlaží vychází z požadavku klienta, který si přál terasu pro cvičení jógy. Tu architekt umístil do přízemí, vzhledem ke konstrukci domu pod jeho hmotu. Pilování ásan tedy nezabrání ani déšť.

Zbytek přízemí zabírá mikrokoupelnička o velikosti 2,9 m², která slouží jako hygienické zázemí nejen pro samotný dům, ale také v případě pobytu na zahradě. Je diskrétně zasazená pod schody, takže nijak nenarušuje plynulost konstrukce.

Schodiště jako křídlo

Dominantním prvkem fasády je schodiště vedoucí na balkon, jímž se vstupuje do obytné části. Klient si přál mít z terasy výhled na nedalekou kostelní věž, ke které má hluboký vztah. Odtud vzešlo překvapivé a elegantní řešení, které přidává jednoduché stavbě duchovní moment. Křídlo schodiště zároveň umožňuje obyvatelům domu schovat se do jeho útrob.

Balkon vede do skromného prostoru o rozloze 14,5 m² s kuchyňskou linkou, jídelním stolem a rozkládací pohovkou. Celý interiér tvoří vestavný nábytek ze smrkového dřeva, díky němuž vznikl kompaktní, dřevem provoněný prostor. Kontrastně k jemné struktuře materiálu a uklidňujícímu rastru prken působí černé doplňky, které interiér zasazují do současnosti a zároveň ho vizuálně ozvláštňují.

Vidět, ale nebýt viděn

Velkorysá okna vedoucí na balkon propojují obyvatele domu s přilehlou korunou stromu, před nežádoucími pohledy zvenčí je zároveň chrání dřevěný obklad zábradlí balkonu/schodiště. Kromě nich využil architekt další, méně exponované okenní otvory. Vnášejí do prostoru dostatek světla a zachovávají soukromí.

Z obývacího prostoru se mlynářskými schody v úpravném, minimalistickém provedení vstupuje do nejvyššího patra určeného ke spaní. Dřevěná kajutka o velikosti 7,3 m² upomíná na bezstarostné časy letních táborů i opojný klid horských chat. Okny do místnosti vstupuje okolní krajina, nic jiného neruší klidné spočinutí.

Návrat do krajiny dětství

„Vyrůstal jsem v době, kdy jsme veškerý volný čas trávili venku, jezdili na kolech bez helmy, lámali si ruce a nohy pády ze stromů, zašívali nám hlavy po prohraných bitkách… Stavba „skrýše“ na stromech byla součástí každých prázdnin,“ vrací se architekt do časů svého dětství.

Nejsilnějšími prvky minimalistické (či minimální?) stavby jsou emoce. Schodiště připomíná křídlo, pod které se můžete schovat; interiéry zase vnitřek stromu, v němž jste si hráli jako děti; v neposlední řadě pak při pohledu na budovu pocítíte touhu po spočinutí vepsanou do každého tahu kresby dřeva.

Chaloupka na muří noze

Autor návrhu: Ing. arch. Martin Poldauf // Prajaga

Lokalita: Praha 4

Dodavatel dřevostavby a ocelové konstrukce: Penatus s. r. o.

Dodavatel interiéru: Truhlařství Revák

Rok dokončení: 2021

Další krásné domy:

Defekt jako hodnota

S lehkostí dřeva a tíhou betonu

Sklo, beton a dural jako protipól baroka

Transparentní obytná krajina

Krásné a plné moudra

Dvacet devět podob české architektury

Prostorové kouzlo domu s třešní

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU