Mezi lukami

Poetická rekonstrukce starého stavení v Čeladné

Mezi lukami, foto: Romana Bennet

Neoplocený dům zasazený v zahradě nepřerušeně navazující na okolní louky. Stavení napojené na své okolí nechává svým obyvatelům naprostou svobodu, zatímco mu vypráví o své historii. Rekonstrukci tradičního roubeného domu z roku 1880 na rekreační dům ocenili porotci soutěže Grand Prix Architektů čestným uznáním.

Okna a dveře čekají na křídla. Ložnice na půdu pod nohama. Schody jdou po špičkách. Kuchyň už není chlévem, průjezd bude jídelnou a stůl sní o prvním večeru. Staletá studna střádá kapku za kapkou a zahrada se nemůže dočkat veliké hrušně s malými sladkými hruškami a švestkové aleje podél kamenité cesty k domu, domů. Naše hromady vracíme, kam patří, beskydský jíl a kamení. Nad semínky louky a divokých květin krouží motýli. Dům v louce tu byl pořád,“ popisuje stavbu Daniela Hradilová, investorka a architektka v jedné osobě.

Co okolí domu dalo

Původní objekt sestával z obytného stavení, dřevěné roubené stavby a kamenného chléva. Autorka návrhu v rámci jeho rekonstrukce odstranila veškeré dodatečné nánosy materiálů a konstrukcí. Stavbu na kamenném základu se zachovaným sklepem obnovila a použila k tomu místní jedlové dřevo, v zimě vytěžené poblíž Valašské Bystřice.

Obnovenou roubenou konstrukci domu, spojovanou dřevěnými kolíky, dubovými tyčemi, izolovanou ovčím rounem a upravenou přírodními oleji rozvíjí ze strany interiéru ručně drásané dřevo. Atmosféru ložnice definují ručně opracované trámy a podlahy vytvořené ze sto let starých, původně řeznických stolů.

Také další materiály pochází z bezprostředního okolí domu – kámen na chybějící části kamenného chléva, zídky nebo zpevněné plochy. Staré žulové desky najdeme na podlahách, venkovní terase a z kamene se obnovil také komín i stará studna.

Do domu, domů

V roubené části se do patra otevírá hlavní obytný prostor, k němuž ze severu přiléhá vstupní veranda a z jižní strany kamenný přístavek s koupelnou. Kamenná část prošla obnovou a slouží jako kuchyň. Prosklený průjezd funguje jako jídelna a pozorovatelna, odkud obyvatelé domu vyhlíží ven velkými celoplošnými okny. Díky kamenné dlažbě stejné uvnitř i vně se interiér prolíná s exteriérem. Výrazným prvkem průjezdu se stává svítidlo MOON od Davide Groppi.

K relaxaci je určeno podkroví domu, kam se obyvatelé z přízemí dostanou po trámovém schodišti. Špaletová okna z modřínu doplňují dveře z drásaného smrku. Dům vytápí tepelné čerpadlo země-vzduch, podlahové vodní topení a tělesa. Pro zastřešení autorka zvolila ručně štípaný modřínový šindel bez povrchové úpravy. Rozlehlou zahradu o čtyřech tisících metrech čtverečních je oseta beskydskou travní směsí s divokými květy a osázena starými odrůdami ovocných stromů.

 


Další ocenění Grand Prix Architektů 2022

Kategorie Šetrná stavba (udělena Českou radou pro šetrné budovy): Bytový dům Rezidence Michelangelova
Autoři: Ing. arch. Luděk Podlipný, Ing. Martin Sladký, Ing. arch. Pavel Zezula, Ing. arch. Markéta Talašová // Podlipný Sladký architekti

Kategorie Urbanismus: Bořislavka Centrum
Autoři: Jan Aulík, Leoš Horák, spoluautoři: Jakub Fišer, David Zalabák, Jakub Hemzal, Gabriela Králová, Alena Sedláková, Petra Coufal Skalická, Eva Mašková, Jan Dluhoš // Aulík Fišer architekti

Kategorie Krajinářská architektura a zahradní tvorba: Paluba Hamburk
Autoři: Ing. arch. Bohuslav Strejc. Ing. Ondřej Janout, Ing. Jan Běl, Ing. Lucie Tlustá // projectstudio8

Kategorie Interiér: Vývojové centrum modularity
Autoři: Ing. arch. Ondřej Chybík, Ing. arch. Michal Krištof // CHYBIK + KRISTOF, autor venkovních úprav: Ing. Zdeněk Sendler

Kategorie Novostavba: Lávka přes Labe v Nymburce
Autoři: Jiří Stráský, Leonard Šopík, Jan Pozdíšek, Karel Zlatuška // Stráský, Hustý a partneři

Kategorie Rodinný dům: Dům v Lanškrouně
Autor: Martin Neruda // Martin Neruda Architektura

Kategorie Rekonstrukce: Zámek Děčín – restaurování glorietu v Růžové zahradě
Autoři: Tomáš Efler, Václav Girsa, Miloslav Hanzl, Jana Strnadová, Jaroslav Svěrek

Kategorie Novostavba: Společenský sál Farního centra v Lidečku
Autoři: Jan Vojtíšek. Jakub Staník // studio AEIOU

Čestné uznání:

V7_Underground
Autoři: Re_place.cz, U/U studio

Sportovní hala Základní školy v Novém Hrozenkově
Autoři: Janica Šipulová, Martin Sládek // CONSEQUENCE FORMA architects

Vodojem s vyhlídkou na Trosky
Autoři: Zdenek Balík, Jakub Dvořák // ZETTE ateliér

Expozice „Skrytý středověk“ v suterénu zámku Bílovec
Autoři: Ing. arch. Martin Materna, Ing. arch. Adéla Kudlová , Ing. arch. Adam Weczerek // WMA architekti, Art consultancy Mgr. Ivan Berger, archeologicko-historická část Mgr. František Kolář, Mgr. Petra Kaniová

Rekonstrukce a nástavba vily Wellnerova
Autoři: Mgr. Ing. arch. Jan Pospíšil // studioPAB, návrh interiéru Ing. Jana Trundová

Obnova vrchnostenské zahrady u hradu Pernštejn
Autoři: Marek Tichý // Archatt, Přemysl Krejčiřík, Kamila Krejčiříková // Ateliér Krejčiříkovi

Další články:

Sketching Retreat 2022

Červené, a přesto zelené

Trojitá dávka designu

Antalis Interior Design Award 2022

Tam, kde vzniká hudba

Esport bar jako nový trend?

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU