Esport bar jako nový trend?

Vodafone PLAYzone Arena podle návrhu ateliéru dotegg architekti

V obchodním centru Westfield Chodov vznikl esportovní bar, za jehož návrhem stojí František a Lucie Lebedovi z ateliéru dotegg architekti. „Prostor je multifunkční a přestože se zdá být určen jen esportovnímu a příbuznému vyžití, nabízí mnoho dalších funkcí: herní, odpočinkové, soukromé, rozptylové i restaurační. Navštívit jej tak mohou jak náruživí hráči a jejich diváci, tak doprovod kteréhokoli věku,“ popisují autoři návrhu.

Architekti prostor rozdělili do funkčních zón, které dohromady tvoří celek. Návštěvníci si po vstupu mohou odložit své věci do lockerů, odkud dále pokračují do prostoru s herními konzolemi, kde najdou bar a hlavní prostor lounge zóny. Poslední jmenovanou část vybavili dotegg architekti modulárním systémem křesel a odkládacích ploch. Prostor je možné díky flexibilním sestavám podle potřeby přizpůsobit plnokapacitnímu sezení, nebo ho nechat zcela volný.

Vedle otevřených a uzavřených tréninkových místností mohou hráči využít kapacitnější místnosti pro hromadné školní aktivity, přednášky nebo workshopy. Pro menší uzavřené společnosti je určen PARTYbox, jemuž náleží šatna, kuchyňka a nechybí ani herní prvky. Pro nadšence virtuální reality jsou určena čtyři pole VR. V neposlední řadě je součástí esport baru také televizní studio s moderátorským pultem a nízkým podcastovým sezením pro rozhovory.

Rozdělení prostoru zajišťují akusticky obložené pilíře, skleněné stěny a „laserové“ paprsky vytvořené z pestrých gumolan. V tmavých místnostech vyniká hra se světly, a to jak světelná info grafika, tak světelné linie ve stropě, stěnách a podlaze. Herní prvky, trenažéry a simulátory umístěné u prosklené fasády směřující k ulici s autobusovou zastávkou pak upoutají kolemjdoucí.

Esport v posledních letech nabírá na popularitě a vše nasvědčuje tomu, že tu budou pro fanoušky a hráče vznikat stále nové prostory. Jednou se může stát, že esportové stadiony budou mít podobnou či větší kapacitu jako tradiční sportoviště,“ předpovídá zadavatel projektu. Ačkoli ve světě podobná centra existují a úspěšně fungují, jedná se o první esportový prostor takových rozměrů v Česku a na Slovensku.

Zahraniční koncepty jsou spíše specializované, charakteristikou Vodafone PLAYzone Areny však je multifunkčnost „Vodafone PLAYzone Arenu jsme navrhli mimo jiné také pro firemní akce: večírky, teambuildingy či jako místo pro organizaci tiskové konference. Zkrátka jsme návrh vytvořili tak, aby maximálně vyhovoval každému,“ říkají František a Lucie Lebedovi, kteří popisují koncept blíže v rozhovoru.

Jaká je cílová skupina, která bude prostory využívat?

Dle investora tvoří jádro esportových fanoušků muži ve věku 15 až 25 let. Za několik měsíců provozu přišli hráči mezi 12 a 15 lety. Na své si však přijdou i laici, kteří si chtějí počítače, konzole, simulátory či VR jen vyzkoušet. Prostor je vhodný také pro rodiny s dětmi.

Vznikl návrh na základě poptávky hráčů, nebo se jedná o iniciativu investorů?

Zadavatel měl mnoho zkušeností z komunity, kterou částečně spoluvytvářel. Pro vytvoření takového prostoru měl ty nejlepší předpoklady. S hráči, celebritami v oboru a ostatními odborníky pak došlo k doladění nejlepšího způsobu kombinace všech prvků. Na nás bylo dát tomu rámec v rámci dispozice a designu interiéru a vytvořit celkový dojem a funkčnost.

Kde jste se při navrhování inspirovali?

Estetická stránka našeho návrhu našla inspiraci bezesporu v herním světě, počítačové grafice a určitě i v samotném prostoru. Co se týče funkčního obsahu a preferovaných návazností v uspořádání, poměrně přesnou představu nám zadal samotný investor. Na nás bylo všechno logicky a prostorově uspořádat, aby vše dávalo smysl a návštěvníci se v prostoru přirozeně orientovali a byli více vtaženi do esportovní zábavy.

Předcházel návrhu průzkum preferencí hráčů a budoucích návštěvníků?

Od investora jsme získali poměrně jasnou představu o požadavcích uživatelů ze strany hráčů i návštěvníků. Strategie se však měnila v průběhu času. Pro PLAYzone jsme podobné prostory navrhovali asi před rokem, kde byly trochu jiné požadavky. Esportovní odvětví se velmi rychle rozvíjí a s tím i trendy ve způsobu trávení času pasivně i aktivně s esporty. Ve Vodafone PLAYzone aréně je navíc prostor uzpůsoben k tvorbě video obsahu pro esportovní fanoušky.

Jak jste řešili vzdálenosti obrazovek od sezení s ohledem na zrak hráčů?

Vzhledem k velké spolupráci klienta s předními společnostmi na elektroniku a audiovizuální technologie jsme tuto stránku věci měli usnadněnu o přímou vazbu na dodavatele monitorů, zobrazovací techniky apod., a tedy jejich doporučení a rady.

Jak jste přistupovali k ergonomii sedacího nábytku?

Pohodlí návštěvníka jsme řešili u každého kusu z vybraných prvků. Sedací nábytek byl předem daný; herní židle jsou v sedacím nábytku samostatným oborem a kapitolou. Vybírali jsme z konkrétních možností. Ostatní sedací nábytek jsme vybrali v návaznosti na jeho účel především s přihlédnutím ke kvalitě čalounění pro provoz do vysokého veřejného zatížení.

Je součástí návrhu také zeleň a klidové zóny?

Celý prostor je členěn tak, aby poskytoval dostatek možností k rozptýlení i klidu „stranou“. Zeleň snad jako u jediného a prvního návrhu součástí nebyla. Důvodem je nejen funkce celého prostoru, ale také princip jeho účelu. Asi samotný tento fakt a možná psychologický impuls nás vedly k tomu nazývat prvky, ze kterých vycházejí gumicuky napodobující laserové paprsky, květníky.

Navrhli jste například kanceláře pro Alzu nebo interiéry ZŠ. V čem se tyto prostory podobají?

Příklady, které uvádíte, spojuje podobnost, a to v základním zadání: zábava. V Alze jsme se snažili zprostředkovat zábavu na pracovišti v relax zónách, rozptylových prostorech a aktivitách stranou kancelářských pracovišť. V interiéru základní školy byla zábava hlavním prvkem oproti vzdělávání, nebo naopak jako jeho součást. A v projektu PLAYzone je zábava hlavním a samostatným zadáním; plyne z názvu, z obsahu i z celkového konceptu.

Na čem nyní pracujete?

Sešlo se nám poměrně dost návrhů rodinných domků a rekonstrukcí bydlení nebo nových bytů. Zároveň vymýšlíme nové adaptace budov a prostor pro některé z bankovních a pojišťovacích společností i pro mnoho dalších firem. V neposlední řadě je nám teď velkou výzvou společenský sál a komunitní centrum pro jednu z církví, které si minimálně sami pro sebe nebráníme nazývat kostelem.

Vodafone Playzone Arena

Rok dokončení: 2022

Lokalita: Praha – Chodov

Zastavěná plocha: 1400 m²

Kapacita: 150 osob

Čtěte také:

Kanceláře Alza


Další rozhovory:

edit! architects: Vytvořili jsme na Žižkově architektonickou Stodolní

Chybik + Kristof: Modulární stavby mají v architektuře budoucnost

Formafatal: Nejlepší řešení je vždycky jenom jedno

Radnice musí myslet mimo zavedená schémata

Současné architektuře často chybí myšlenkový základ

V Londýně bychom marně hledali centrální náměstí českých kvalit

Nepleťme si odvahu s agresivitou

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU