Dům se stodolou v Jizerských horách

Skromné pojetí novostavby od Labor13

Na severu Čech, v Jizerských horách, stojí rodinný dům se stodolou. Přestože se zdá, že oba objekty pamatují dlouhou historii, architekti z ateliéru Labor13 dokončili jejich stavbu v loňském roce. Přímo v oblasti, kde se rozkládá pohoří, kterému dala jméno řeka Jizera, navrhli jednoduchý archetypální dům a samostatně stojící stodolu. Tradiční přírodní materiály jsou samozřejmostí.

Přáním investora byla stavba roubenky a doplňkové stavby pro technické zázemí se zahradním domkem. Po konzultaci s architekty záměr nabral nový směr. Vznikly moderní a skromné stavby vesnického rázu a měřítka. Novostavby jsou koncipovány jako paralelně postavené hmoty propojené s okolím prostřednictvím velkých oken.

Střídmá moderní architektura

Pro danou oblast jsou typická stavení se sedlovou střechou. Domy tak odpovídají tomuto architektonickému rázu svým tvarem i materiálem. Prostor mezi nimi přirozeně formuje terasu, jejíž soukromý prostor definují obě stavby. Hmotu hlavního domu narušuje zapuštěný prostor, který vytváří zastřešení pro vstup do domu a navazující velká posuvná okna.

V obdobném rozsahu jako zapuštěný vstup je naopak přidána hmota vikýře, který přivádí světlo do horních pater,“ popisují architekti. Dům charakterizují právě jeho průhledy do krajiny. Co se týče stodoly, tuto zcela utilitární stavbu lze otevřít a nechat vnitřní prostor prolnout s okolní přírodou.

Stodola se od hlavního domu liší materiálem použitým pro její fasádu. Zatímco hlavní budova má opláštění z dřevěných latí, lokální žulové kostky použili architekti na kamenné fasádě protější stavby. Díky použitým materiálům a respektování místního tvarosloví oba domy zapadají do svého okolí a stávají se jeho přirozenou součástí.

Co stálo za rozhodnutím použít dvě různé fasády?

Cítili jsme to tak. Nechtěli jsme, aby stavby působily uniformě a jednotvárně. Dřevostavbám se dlouhodobě věnujeme a v tomto projektu jsme chtěli dřevo doplnit ještě dalším materiálem. Původně měly obě hmoty být stejně velké. Po domluvě s CHKO jsme jednu hmotu zmenšili, ale drželi jsme princip dvou obdobných hmot ve dvou materiálech. Vedle odlišných fasád mají stavby také lehce odlišné proporce.

Jak jste pracovali s interiérem stavby?

Jako v každé realizaci i zde jsme připravili několik variant řešení podle základní představy investora. Po vzájemné konzultaci vykrystalizovala finální verze. Výsledek odráží také zasazení do kontextu, například finančního. Co bych z interiéru vyzdvihl? Například teracovou podlahu, pódium u krbu nebo síť v dětském pokoji.

Využili jste pro stavbu domu technologie pro snížení jeho energetické náročnosti?

Do obývací části jsme umístili krb, který má spíše pocitovou funkci. Dům je nadstandardně zateplený. Použili jsme elektrický kotel s podlahovým vytápěním.

LABOR13

Ateliér LABOR13 založili v roce 2007 Martin Vomastek, Albert Pražák a Jiří Bardoděj. LABOR13 nabízí kompletní servis od konceptuálního návrhu, stavební řešení, interiérový design po finální realizaci. Mají široké portfolio – pracují na rezidenčních, komerčních, vzdělávacích a dalších typech projektů. „Neděláme architekturu jako obraz našeho ega, ale snažíme se ji šít lidem na míru. Snažíme se udělat kvalitní servis, aby klient dostal dům, který chce a ve kterém se bude cítit dobře,“ říkají architekti.

Číst více:

Jsme dělníci architektury


Další články:

Konverze hotelu Vltavan v Sedlčanech

Knihovna Petra Hájka

Strix Chomutov od Studia Reaktor

Chata pod Bukovou horou

Zdá se, že kvalita české architektury zvýšila svůj plošný standard

Centrála ČSOB v Hradci Králové

Kanceláře Ab InBev od studia Perspektiv

Žižkovský byt podle Barbory Léblové

Nové sídlo Českých přístavů od ADNS

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU