Konverze hotelu Vltavan v Sedlčanech

David Zalabák o konverzi hotelu v Sedlčanech

V roce 2017 oslovil investor ateliér Aulík Fišer architekti, aby navrhl konverzi hotelu Vltavan z přelomu padesátých a šedesátých let. Úkolem architektů bylo přeměnit chátrající objekt na víceúčelový městský dům, který podpoří společenský život Sedlčan a okolí. O čtyři roky později vznikl v budově na sedlčanském náměstí prostor pro kulturu, sport, ale také kanceláře nebo lékařskou ordinaci.

Nový majitel chtěl domu navrátit původní společenskou funkci. Stavba totiž dříve byla významným místem společenského života v obci. Sám investor je milovník kultury a sportu, proto se rozhodl tento dům věnovat cvičebním sálům a prostorům pro léčebné procedury,“ vysvětluje zadání architekt David Zalabák.

Místní občané nyní mohou v bývalém hotelu Vltavan navštívit jeden ze dvou víceúčelových sálů, fitness nebo wellness centrum. Součástí objektu je také kavárna, jejíž dominantou je nástěnná malba od Patrika Hábla. Prohlédnout si ji můžete v rozhovoru s architektem.

Nalezené umění

Dlouhodobě se snažíme architekturu propojovat s uměním. Investor je sběratelem umění, proto jsme oslovili Patrika Hábla, se kterým jsme dříve spolupracovali. Ten vytvořil velkou nástěnnou malbu – výtvarné dílo, jež je navždy s touto stavbou spjato,“ popisuje architekt David Zalabák kavárnu, jejíž interiér je díky orientaci na náměstí propojený s veřejným prostorem Sedlčan.

Během stavebních prací objevili architekti v centrální části budovy také výtvarné dílo od Bohumíra Matala, významného českého poválečného malíře. Toto dílo zrestaurovali a příchozí návštěvníci jej mohou obdivovat v nové vstupní hale, kde se nachází recepce objektu.

Propojení nového a starého

Přestože stavba není památkově chráněna, projekt spočíval v konverzi původního hotelu. „Při tvorbě projektu jsme postupně objevovali unikátní detaily a krásná řemeslná zpracování, která jsme chtěli zachovat a zároveň využít jako inspiraci pro nové výtvarné prvky stavby,“ říká David Zalabák. Příkladem je zastřešení dvorní přístavby wellness, kde architekti do střechy otiskli lichoběžníkovou geometrii původního zábradlí, které je ovlivněno dobovým bruselským stylem. Novou část stavby tak jednoduše integrovali do její historické části.

„Je pro nás důležitý nejen stavební program, ale především to, co architekturou přineseme veřejnému prostoru. Právě v tomto pohledu projekt hotelu Vltavan navazuje na naše předešlé projekty,“ dodává architekt David Zalabák.

Do nosných konstrukcí univerzálního železobetonového skeletu původní stavby architekti příliš nezasahovali. V přízemních prostorách vytvořili multifunkční sály, modulaci hotelových pokojů pak využili pro kancelářské prostory. Kromě proskleného vikýře ponechali autoři návrhu východní fasádu v původní podobě a k západní fasádě přidali nástavbu mezonetového bytu orientovaného do vnitrobloku.

Autorský tým: Jan Aulík, Markéta Aulíková, David Zalabák |  Aulík Fišer architekti

Autorská spolupráce: Kristýna Vitnovská, Ondřej Černý

Lokalita: Náměstí T. G. Masaryka, Sedlčany

Rok realizace: 2021

Fotografie: Aleš Jungmann

Aulík Fišer architekti

Aulík Fišer architekti je respektovaná architektonická kancelář se zaměřením na urbanismus velkých rozvojových území a návrhy administrativních a rezidenčních komplexů. Od největších měřítek až po zcela malé a propracované koncepty, interiéry, výstavy – AFA vždy hledají odpovídající a kontextuální řešení. AFA navrhli BB Centrum – novou městskou čtvrť v pražské Michli. Jejich řadu let trvající práce na tomto území patří k největším počinům pražského urbanismu vedeného jedním architektonickým ateliérem.

Poslední významnou realizací je nedávno dokončený soubor budov Bořislavka Centrum na Praze 6. AFA od svého založení v roce 2007 pracují pro developerské, institucionální i soukromé investory. Práce ateliéru jsou oceňované a publikované v tuzemských i zahraničních médiích. Jan Aulík a Jakub Fišer vedli ateliéry na architektonických vysokých školách; aktivně působí v profesní a kulturní sféře. Kompletní portfolio na www.afarch.cz


Další články:

Strix Chomutov od Studia Reaktor

Chata pod Bukovou horou

Zdá se, že kvalita české architektury zvýšila svůj plošný standard

Centrála ČSOB v Hradci Králové

Kanceláře Ab InBev od studia Perspektiv

Žižkovský byt podle Barbory Léblové

Nové sídlo Českých přístavů od ADNS

TH House

Dům u Tiché Orlice

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU