Nové sídlo Českých přístavů od ADNS

Svérázný projekt na břehu Vltavy

Pražské Holešovice jsou probouzející se čtvrtí, která se s novou zástavbou a rostoucí urbanizací postupně proměňuje. Bývalé továrny a výrobny nahrazují rezidenční stavby. Část hranic této přístavní městské části hlavního města lemuje řeka, jež zároveň protíná její území. Architekti z ateliéru ADNS právě zde navrhli budovu v níž, kromě ředitelství Českých přístavů, vznikly prostory i pro dvě bytové jednotky.

Budovu Českých přístavů definoval stísněný prostor funkčního nákladního přístavu, na nějž navazuje zástavba bytů z jižní strany. Kvůli přítomnosti koryta řeky Vltavy z východu prochází kolmo přes půdorys domu mobilní protipovodňová stěna. Aby architekti zabezpečili technický přístup, více než polovinu stavby zvedli nad možný rozliv řeky.

Na sloupech i podhledech stavby její autoři přiznali prostý beton. Ten doplnili jednoduchými velkoformátovými deskami a měděnými a kolorovanými plechy na fasádě. Barevnost použitých materiálů plní svůj účel jako výrazový prostředek propisující dispozice domu do jeho vnějšího obalu.

Hlavní vstup s recepcí je situován na severní straně od převýšeného prostoru v parteru budovy. Od druhého do šestého podlaží se rozprostírají pronajímatelné plochy. Horní patra jsou určena pro bydlení a otevírá se z nich panoramatický výhled na město a záhyb Vltavy. Budově náleží dále terénní plocha parkoviště.

Budova Českých přístavů

Architektonické řešení: ADNS architekti / Petr Dvořák, Martin Němec

Realizace: 2020

Lokalita: Praha

Fotografie: BoysPlayNice

O ateliéru

Ateliér ADNS architekti vznikl v roce 1991. V portfoliu studia najdeme převážně realizace komplexních architektonických a technických projektů na rozsáhlých stavbách, zejména v Praze, s důrazem na mezinárodní kvalitu a standard ve všech parametrech.


Další články:

TH House

Hra symbolů a příběhů

Dům u Tiché Orlice

Malé byty

Rezidence Kostelec

Kanceláře Parker Hannifin podle YUAR

Za teplem? Do sauny!

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU