Chata pod Bukovou horou

Rekonstrukce chaty z 80. let od ARCHTEAM

Na místě zaniklé chalupy vznikla v 80. letech chata, která prošla citlivou rekonstrukcí pod vedením architektů Milana Raka a Aleny Režné z ARCHTEAM. Domek si zachoval typické dobové tvarosloví a byl doplněn o moderní prosklení a zelenou střechu splývající s okolní přírodou Orlických hor.

Zelené oživení

Čenkovice jsou místem stvořeným pro zimní i letní rekreaci. Na okraji obce, coby kamenem dohodil od sjezdovek vedoucích na Bukovou horu, stojí nevelká chata, kterou se rozhodli její majitelé zútulnit a modernizovat. Architekti stavbě zachovali její charakteristické prvky – kamenné a cihelné zdivo, dřevěné obklady, a pro architekturu rekreačních chat 80. let typické výrazné kamenné komínové těleso. V zateplené stavbě došlo také k výměně poškozeného krovu v intencích původních plánů.

Původní architektura se zde nejen zachovává, ale také rozvíjí. Velkou změnou je oživení sedlové střechy, kterou architekti nechali porůst rozchodníky. Díky tomu chata v dálkových pohledech splývá s okolní krajinou zároveň se tím zabraňuje přehřívání podkrovních místností v letních měsících.

Proměně objektu přispěly dále dvě menší přístavby, které architekti přisadili k původní hmotě domu. Dřevěná část slouží jako předvstupní zastřešený prostor. Skleněná přístavba je relaxační zónou s malou zimní zahradou, vířivkou a krásnými výhledy do zeleného okolí. Velkoplošné zasklení přístavby společně se subtilními černými rámy působí lehkým dojmem a tvoří výrazný charakterový štít domu.

Hřejivé útulno

Přes malou předsíň vstupujeme do společenské místnosti, sloužící jako kuchyň, jídelna a obývací pokoj dohromady. Krb vytápí obývací prostory i přilehlou zimní zahradu. Za kuchyňskou linkou najdeme koupelnu s integrovanou parní saunou. Nábytek v bílé barvě architekti zkombinovali s teplými tóny stěn a podlah, díky nimž interiér chaty působí hřejivě a útulně.

Pod střechou se pak nacházejí dva pokoje, k nimž vede zachované schodiště. I zde interiéru vévodí bílá barva praktického a účelného nábytku se sytě oranžovými stěnami.

Architektonické řešení: Milan Rak, Alena Režná // ARCHTEAM

Lokalita: Čenkovice, okres Ústí nad Orlicí

Rok realizace: 2021

Fotografie: Filip Šlapal

ARCHTEAM

Ateliér ARCHTEAM založil v roce 1992 Milan Rak. Zabývá se projekty budov pro bydlení, školství, státní správu, administrativu a v posledních letech se specializuje především na budovy pro kulturu. Jeho domy působí v prostředí aktivně a jedinečně, mají specifickou vnitřní i vnější atmosféru. Variabilitou jsou schopny se přizpůsobovat měnícím se požadavkům uživatele v průběhu času.

ARCHTEAM ve své tvorbě dosáhl řady významných ocenění od našich i zahraničních odborníků a institucí. Jeho projekty a stavby jsou prezentovány ve světových publikacích a výstavách. Opakovaně získal ocenění na Grand Prix architektů. Je laureátem ceny INTERNATIONAL ARCHITECTURE AWARDS udělené organizací The Chicago Athenaeum – Museum of Architecture and Design za projekt Divadla na Orlí pro JAMU v roce 2007 a pro Centrum obnovy památek 20. století v Brně v roce 2016. Za tuto realizaci byl oceněn také v mezinárodní soutěži BIG MAT – International Architecture Award 2015.


Další krásné stavby:

Opálené dřevěné domy

Soběstačný domek Blokki mini

Dům otevírající se slunci

Dům na Kozině

Kamenný dům pro Vysočinu

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU