Zlin Design Week je několikadenní festival současného designu, který každoročně představuje mladé talenty a poskytuje jim dostatečný prostor pro představení svých děl a sebeprezentaci. Projekt započaly v roce 2015 dvě studentky Fakulty multimediálních komunikací univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Svou iniciativou již šestým rokem napomáhají designérům zviditelnit své projekty a sdílet své vize mezi širší veřejností.
Letos proběhne výstava finalistů Best in Design 2022 a budou se prezentovat menší instalace, které otevřou téma univerzálního designu. Zúčastnit se mohou designéři z různých koutů světa, jedinou podmínkou je splnění věkové hranice do třiceti let. Umělecká díla ohodnotí odborná porota a vítěze čeká finanční odměna. Otevřeny jsou celkem tři kategorie: Product & Industrial Design, Fashion Design a Communication Design.
Historii festivalu i budoucí směřování nastínili blíže jeho zakladatel Josef Kocourek, děkan Fakulty multimediálních komunikací, a projektová manažerka festivalu, Jitka Smolíková.
Josef Kocourek
Jitka Smolíková
Jaké byly začátky festivalu a jak vznikla Vaše spolupráce se studentkami?
Josef Kocourek: Začátky festivalu nebyly jednoduché, ale tak už to u velkých projektů bývá. Na začátku před námi stála celá řada problémů, ale zároveň i výzev. Založení projektu zapadalo do celkového DNA fakulty a v mých očích bylo vyvrcholením spolupráce napříč fakultou. První manažerky projektu tuto skutečnost krásně dokreslovaly. Jedna studovala marketingové komunikace a druhá průmyslový design. Právě propojení studentů napříč fakultou dává projektu velkou přidanou hodnotu a ojedinělost.
Vidíte znatelné rozdíly mezi prvním a posledním konaným ročníkem festivalu?
Josef Kocourek: Jeden velký rozdíl je ve vybudované komunitě a internacionalizaci. Na začátku bylo potřebné dát projekt do povědomí zlínskému publiku a upozornit na sebe v Praze. Teď po několika letech už se projekt soustředí na mezinárodní renomé u mladých designérů do 30 let. Je to určitě správná cesta a doufám, že ji i nadále bude ZDW následovat.
Vnímáte pozitivní dopady festivalu na okolí?
Jitka Smolíková: Určitě ano, i když myslím, že člověk musí být v tomto ohledu trpělivý. Zároveň věřím, že pod slovem dopad se neukrývají nějaké velké činy, ale řada drobných skutků – jako když někomu můžete předat kontakt na redaktora ze zahraničního média a jemu tam pak vyjde rozhovor.
Zlin Design Week každoročně představuje výstavy na specifické téma
Za několik let fungování festivalu se podařilo propojit spoustu (nejen) designérů, vznikla řada zajímavých spoluprací, pracovních nabídek a především přátelství. Pak je tu samozřejmě soutěž Best in Design, kde každoročně podporujeme mladé talentované designéry finančně, propagací, letos se připravují také možnosti stáží nebo mentoringové programy.
Jak se proměnil přístup studentů a mladých designérů k navrhování?
Josef Kocourek: Toto se mi těžko hodnotí, ale co je znatelné je vliv posledních let a s ním spojený COVID-19. Najednou se v situaci, kdy člověk nemohl nikam na výstavu či jinou akci, začaly objevovat virtuální výstavy a online party. Svět se musel přizpůsobit všemu včetně navrhování.
Letos se chystá již třináctý ročník soutěže Best in design. Spolupracujete také se zahraničními designéry?
Jitka Smolíková: Festival Zlin Design Week i soutěž Best in Design fungují na mezinárodní úrovni už dlouho, respektive by se dalo říct od úplného začátku. Naším cílem je zprostředkovávat inspiraci a podporovat nové talenty a to je něco, co musíte dělat mimo kontext určitých hranic. Proto například na Konferenci i do poroty Best in Design zveme zahraniční odborníky, od letošního roku spolupracujeme s organizací Design and Architecture Norway a máme za sebou projekt ZDW Exhibition Design Lab, který propojil designéry, kulturní manažery i architekty z ČR, Polska, Slovenska, Maďarska a Srbska.
Konference ZDW každoročně představuje české i zahraniční osobnosti, které přijíždí sdílet své zkušenosti z designu i dalších souvisejících oblastí.
Výstava Best in Design Best of ‘21
Jak si tuzemští designéři vedou v kontextu světové scény?
Josef Kocourek: Já myslím, že jsou úspěšní. Ve spoustě prestižních soutěžích se mladí čeští designéři umisťují na předních příčkách, což je určitě odrazem kvality naší scény. Kvalita je také vidět v rámci naší mezinárodní soutěže Best in Design, kde je spousta studentů ze zahraničí a i přesto se čeští designéři prosazují.
Festival by se měl v následujících dvou letech zaměřit na téma „univerzální design“. Jak toto označení chápat?
Jitka Smolíková: Ve zkratce je to způsob navrhování produktů, služeb i celých prostředí tak, aby byly přístupné co nejširší skupině lidí. V rámci Zlin Design Weeku si pokládáme otázku, zda veřejný prostor, ve kterém žijeme, je důmyslný, bezpečný a kreativní pro dospělého muže stejně jako pro děti a ženy, mladé i staré, člověka se zlomenou nohou nebo zrakovou vadou, člověka jiného kulturního nebo náboženského vyznání. Všem, které toto téma zajímá, bych doporučila knihu The Ideal City od Space10. A pak samozřejmě přijet na náš festival.
Instalace Fatra na Zlin Design Weeku 2019
Výstava Opencall na Zlin Design Weeku 2019, téma Revoluce, instalace PLP Studio
Během pandemie se hlavní platformou pro sdílení stala virtuální Design KANTÝNA. Co vše tato platforma umožňuje a nabízí?
Jitka Smolíková: Design KANTÝNA je způsob, jak mohou designéři z ČR a Slovenska zůstat v kontaktu nehledě na místo, kde žijí nebo studují. Funguje jako Facebooková skupina, kde může každý člen sdílet zajímavé zdroje, pracovní nabídky nebo konzultovat svoji práci. Od minulého roku se KANTÝNA rozšířila také o podcasty a postupně ji čeká i offline prostředí. Zlin Design Week už není jen týdenní festival, mluvíme spíše o celoroční platformě a KANTÝNA je jednou z jejích součástí.
Jaké události doprovodného programu letos rozhodně nevynechat?
Jitka Smolíková: Všem, kteří chtějí v rámci festivalu posbírat inspiraci i nové kontakty, bych doporučila především Konferenci v pondělí 9. května 2022 (prodej lístků začne v březnu). Já se pak velmi těším na Opening večer v sobotu 7. května, kde proběhne vyhlášení výsledků Best in Design společně s koncertem skvělého Police Symphony Orchestra – bude to živý a kulturou nabitý večer.
Online fashion show během Zlin Design Weeku 2021, na fotce tvorba návrhářky Adély Mitrengové, foto: ZDW
Program Zlin Design Weeku přináší i řadu kulturních zážitků jako koncerty nebo taneční performance, foto: ZDW
Josef Kocourek: Hlavně na to, že se sejdeme zase offline, face to face. Osobně se domnívám, že se naše společnost potřebuje zase vrátit k osobnímu setkávání na kulturních akcích různého typu a znovu se nadechnout.
.
Přihlašování do soutěže Best in Design končí v pondělí 28. února 2022.
Další články:
Dům se stodolou v Jizerských horách
Chybí větší odvaha k nečekaným kombinacím
Konverze hotelu Vltavan v Sedlčanech
Knihovna Petra Hájka
Strix Chomutov od Studia Reaktor
Chata pod Bukovou horou
Zdá se, že kvalita české architektury zvýšila svůj plošný standard