Josef Kocourek: Začátky festivalu nebyly jednoduché, ale tak už to u velkých projektů bývá. Na začátku před námi stála celá řada problémů, ale zároveň i výzev. Založení projektu zapadalo do celkového DNA fakulty a v mých očích bylo vyvrcholením spolupráce napříč fakultou. První manažerky projektu tuto skutečnost krásně dokreslovaly. Jedna studovala marketingové komunikace a druhá průmyslový design. Právě propojení studentů napříč fakultou dává projektu velkou přidanou hodnotu a ojedinělost.

Vidíte znatelné rozdíly mezi prvním a posledním konaným ročníkem festivalu?

Josef Kocourek: Jeden velký rozdíl je ve vybudované komunitě a internacionalizaci. Na začátku bylo potřebné dát projekt do povědomí zlínskému publiku a upozornit na sebe v Praze. Teď po několika letech už se projekt soustředí na mezinárodní renomé u mladých designérů do 30 let. Je to určitě správná cesta a doufám, že ji i nadále bude ZDW následovat.

Vnímáte pozitivní dopady festivalu na okolí?

Jitka Smolíková: Určitě ano, i když myslím, že člověk musí být v tomto ohledu trpělivý. Zároveň věřím, že pod slovem dopad se neukrývají nějaké velké činy, ale řada drobných skutků – jako když někomu můžete předat kontakt na redaktora ze zahraničního média a jemu tam pak vyjde rozhovor.

Za několik let fungování festivalu se podařilo propojit spoustu (nejen) designérů, vznikla řada zajímavých spoluprací, pracovních nabídek a především přátelství. Pak je tu samozřejmě soutěž Best in Design, kde každoročně podporujeme mladé talentované designéry finančně, propagací, letos se připravují také možnosti stáží nebo mentoringové programy.

Jak se proměnil přístup studentů a mladých designérů k navrhování?

Josef Kocourek: Toto se mi těžko hodnotí, ale co je znatelné je vliv posledních let a s ním spojený COVID-19. Najednou se v situaci, kdy člověk nemohl nikam na výstavu či jinou akci, začaly objevovat virtuální výstavy a online party. Svět se musel přizpůsobit všemu včetně navrhování.

Letos se chystá již třináctý ročník soutěže Best in design. Spolupracujete také se zahraničními designéry?

Jitka Smolíková: Festival Zlin Design Week i soutěž Best in Design fungují na mezinárodní úrovni už dlouho, respektive by se dalo říct od úplného začátku. Naším cílem je zprostředkovávat inspiraci a podporovat nové talenty a to je něco, co musíte dělat mimo kontext určitých hranic. Proto například na Konferenci i do poroty Best in Design zveme zahraniční odborníky, od letošního roku spolupracujeme s organizací Design and Architecture Norway a máme za sebou projekt ZDW Exhibition Design Lab, který propojil designéry, kulturní manažery i architekty z ČR, Polska, Slovenska, Maďarska a Srbska.

Jak si tuzemští designéři vedou v kontextu světové scény?

Josef Kocourek: Já myslím, že jsou úspěšní. Ve spoustě prestižních soutěžích se mladí čeští designéři umisťují na předních příčkách, což je určitě odrazem kvality naší scény. Kvalita je také vidět v rámci naší mezinárodní soutěže Best in Design, kde je spousta studentů ze zahraničí a i přesto se čeští designéři prosazují.