Čeští výrobci: KOMA Modular

Do vesmíru mířící modulární stavebnice z Vizovic

Projekt Čeští výrobci představuje další českou firmu, která vedle funkčnosti svých produktů klade důraz také na kvalitu a design. Ve druhém díle se Jan Makalouš, moderátor cyklu rozhovorů, vydává do Vizovic, kde už 30 let vyrábí své inovativní modulární systémy společnost KOMA Modular. Modulární výstavby tohoto českého výrobce s dlouholetou tradicí se vyznačují zejména svým futuristickým designem a špičkovou technologií výroby.

Jaké jsou vize Stanislava Martince, zakladatele firmy, která stojí za realizací českého pavilonu EXPO 2015, a která za ni v Miláně získala bronzovou medaili za architekturu? Modularita a její možnosti jsou ústředním tématem rozhovoru, v němž majitel firmy popisuje začátky, vzestupy i pády českého výrobce KOMA. Firma klade důraz především na inovace a neotřelá řešení. V loňském roce například postavila první modulární nemocnici v České republice.

Kombinace designu a modularity

Ještě, než začne KOMA dodávat své moduly do vesmíru, chystá se dodat nejprve dvě modulární letiště do afrického Senegalu. Část rozhovoru se odehrává v nejnovější výrobkové řadě Fashion Line, na jejímž vývoji firma spolupracovala s designérkou Adélou Bačovou. Právě tato řada, v níž se mísí design, modularita a architektura získala ocenění Red Dot Design 2021 za produktový design.

Jaké jsou další úspěchy této firmy? Jaký je oblíbený produkt pana Martince a jaký je příběh pavilonu EXPO 2015? A kam sahá celá historie firmy KOMA? Kromě toho, jaké okamžiky firmu formovaly, nás její vizionářský zakladatel seznámí s plány do budoucna a popíše, jaká jsou vodítka k úspěchu na trhu designových technických produktů.

Čeští výrobci

Multimediální projekt zkušeného autorského týmu představuje výběr předních českých firem, vyrábějících designové produkty. Propojujeme svět online prezentace, audiovizuální tvorby a 3D virtuální prohlídky. České výrobní firmy mají dlouholetou tradici a projekt Čeští výrobci multimediální formou ukazuje, co v České republice umíme, jak dobře to umíme a proč musíme toto naše dědictví i současné technologie ukazovat. www.cestivyrobci.cz

PŘIHLÁSIT FIRMU DO PROJEKTU

Fotografie: Vanda Sklářová

Další články o českém designu:

Čeští výrobci: TON

Jiří Pelcl & Clap Design

Designové bary a kluby

10 pražských showroomů designu

Hotely, kde si ustelete s designem

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU