Čeští výrobci: Vespera

Kvalitní řemeslné čalounění z Rousínova

V pořadí pátý díl seriálu Čeští výrobci je věnován firmě Vespera z jihomoravského města Rousínov. Další český výrobce, kterého jsme navštívili v rámci projektu mapujícího českou scénu výrobců designu, se specializuje na vývoj a výrobu čalouněného nábytku. Historie firmy, která navazuje na předrevoluční tradici proslulých rousínovských závodů, sahá do počátku 90. let.

Vznik nové značky

Poptávka po čalouněném nábytku začala přesahovat možnosti původní firmy zabývající se převážně zpracováním surové dýhy a její spolumajitel, Robert Hybský, tak založil zcela novou značku. Společnost Vespera design tedy vznikla v roce 2017 a oddělila se tak od původní firmy. Začala expandovat a v současnosti má svůj výrobní program založený nejen na čalouněném sedacím nábytku pro domácnosti, menší firmy a korporáty, ale své čalouněné prvky dodává také truhlářským firmám.

Vespera Upholstery vyrábí čalouněné, šité i laserované výrobky od potahů židlí a křesel přes čalouněné akustické panely, paravány, obklady telefonních budek až po kompletní vybavení open space a odpočinkových zón kancelářských budov. Vedle zakázek pro velkoobchodní odběratele a výrobce nabízí své čalouněné nábytkové kousky také koncovým zákazníkům. Sedací nábytek Vespera tak najdeme v mnoha domácnostech.

Nábytek jako umělecké dílo

Firma si zakládá na řemeslně zvládnutém a kvalitním zpracování každého kusu nábytku, který vedle své funkce plní také estetickou funkci. Na designovém zpracování produktů z portfolia značky Vespera se totiž podíleli například architekt a designér Jiří Pelcl (pohovka Pulvino) nebo designérské duo Olgoj Chorchoj (sedací souprava Dessert). V minulosti spolupracovala firma také s architektem a designérem Vladimírem Žákem na sedačce a křeslu s názvem Kubikula.

Kdy je čas vyvinout další novinku? Jaký příběh stojí za kočičím logem firmy Vespera? V dalším díle pořadu Čeští výrobci odpovídá na otázky moderátora Jana Makalouše majitel a zakladatel firmy Robert Hybský. Oba jsou usazeni v křeslech Salvador navržených renomovaným výtvarníkem a designérem Bořkem Šípkem, který stojí také za návrhem taburetu Escalera.

Čeští výrobci

Multimediální projekt zkušeného autorského týmu představuje výběr předních českých firem vyrábějících designové produkty. Propojuje svět online prezentace, audiovizuální tvorby a 3D virtuální prohlídky. České výrobní firmy mají dlouholetou tradici a projekt Čeští výrobci multimediální formou ukazuje, co v České republice umíme, jak dobře to umíme a proč je potřeba toto naše dědictví i současné technologie ukazovat. www.cestivyrobci.cz

PŘIHLÁSIT FIRMU DO PROJEKTU

Fotografie: Tereza Kubíčková

Další články o projektu Čeští výrobci:

Čeští výrobci

Čeští výrobci: TON

Pravidla úspěchu designérů jsou podobná jako v hudebnímu průmyslu

Čeští výrobci: KOMA Modular

Mnoho lidí si stále myslí, že je modularita pouze levnější způsob výstavby

Čeští výrobci: Benlemi

Je důležité mít nápad, důležitější je ale jeho proveditelnost

Čeští výrobci: Aldit

Sdílet

Související články