Kdo, co, kdy a kde? Mezi oceněnými projekty soutěže Stavba roku jsou stavby nejrůznějšího typu. Všechny však spojuje perfektní architektura. Pokud vás to táhne do přírody, vyzkoušejte zcela nové dřevostavby Tři domky v CHKO Šumava. Víkend patří Mezinárodnímu festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Jeho jubilejní ročník nabízí celkově 300 filmů. Milovníci umění a vína ocení vinné párování s uměním v galerii Bold. Prahou se budete moci toulat s novým průvodcem Modern Prague. Jeho křest a představení se uskuteční v galerii OKOLO
Známe vítěze soutěže Stavba roku
Titul Stavba roku 2021 získalo ve stejnojmenné soutěži deset staveb. Udělení a představení titulů Stavba roku je každoročně nejvýznamnější událostí roku v oboru stavitelství a architektury u nás. Porota soutěže navštívila v rámci hodnocení během léta všech 90 přihlášených staveb. Za necelých 13 dnů tak najela 3 200 kilometrů. Osobní návštěvu staveb považují za nenahraditelnou. Symbolické křišťálové ocenění letošního ročníku má podobu razítka a za jejím ztvárněním stojí designér Rony Plesl. Mezi oceněné projekty patří stavby nejrůznějšího typu. Najdete mezi nimi například kostel, poutní areál, muzeum i plaveckou halu.
Za oceněným projektem Městské plavecké haly v Lounech stojí studio dkarchitekti. Objekt plavecké haly v Lounech se nachází v místě původního bazénu, jehož technický stav již neumožňoval další provoz. Budovu pojali jako noblesní černý zkosený hranol reflektující sklon místního terénu. Jižní stranu budovy tvoří velkoryse prosklená stěna.
Objekt Hybernská 1, který se nachází v centru historické zástavby, získal ocenění za citlivou rekonstrukci, při níž byly respektovány všechny hodnoty památky a zároveň byly odstraněny nevhodné zásahy do objektu. Díky ní byly obnoveny památkově chráněné části objektu a vytvořeny nové funkce odpovídající standardu 21. století. Vnější vzhled historického objektu se v podstatě ponechal. Za rekonstrukcí stojí ARCHITEKTONICKÝ ATELIER RADANA HUBIČKY.
Mezi oceněnými stavbami je i Kostel Krista Spasitele a komunitní centrum na pražském Barrandově. Jeho autory jsou architekti Jakub Žiška a Pavel Šmelhaus. Kostel je moderní stavbou s řadou progresivních a přitom zcela účelných prvků. I přes svůj moderní vzhled čitelně zhmotňuje tradiční chápání kostela, jeho logické členění a symboliku. Prostý pravoúhlý půdorys oživují tři oblé prvky. Prvky kruhu představují nekonečno, ducha a harmonii, plné pravoúhlé stěny pak charakterizují jistotu, řád a stabilitu. Bílá barva exteriéru i interiéru je znakem čistoty.
Všechny vítězné projekty najdete zde.
Tři domky v místě, kde končí pošumaví a začínají hory
V CHKO Šumava se nově můžete ubytovat v dřevostavbách s výhledem do krajiny a hor. Postavit projekt Tři domky v CHKO Šumava byl nápad Michala Mahďáka, který hledal místo, kam “utéct” z centra Prahy a také z náročného koloběhu v oboru gastronomie. Michal Mahďák je spolumajitelem Café Sladkovský. S realizací projektu Tři domky mu pomohl architekt Petr Souček ze Sokoban studia.
Samotný pozemek vybral Michal již před pár lety, a to v místě, kde končí pošumaví a začínají hory. Tři domky stojí u cesty před obcí Děpoltice a jsou obklopeny sady. Od začátku věděl, že by chtěl postavit 3 domky, které budou od sebe mít dostatečnou vzdálenost. Tři domky – Vyhlídka, Hruška a Ateliér působí zvenku divoce, ale uvnitř najdete pohodlné a útulné ubytování, kde nechybí kuchyň, patro na spaní nebo krbová kamna. Dívat se do krajiny mohou jejich obyvatelé z terasy. Těmi můžete být i vy, domky jsou totiž určeny ke krátkodobým pronájmům. V plánu je také sauna a nejrůznější relax spoty.
Jihlava žije v těchto dnech Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů
Jubilejní 25. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava přináší letos 300 filmů z 63 zemí. Sledování celého filmového programu by zabralo 12 000 minut, což je více než 8 dnů. Už na slavnostním zahájení letošního ročníku byly rozdány první ceny. Novinkou je Cena za nejlepší dokumentární knihu, kterou získal Miloslav Nevrlý za knihu Zašlá chuť morušek / Cestovní zpráva čarodějova učně. V soutěžní sekci Krátká radost získal ocenění film s názvem Otevřená hora od kolumbijské filmařky Marii Rojas Arias.
V porotě letošního ročníku je dokumentaristka Apolena Rychlíková, nakladatelka Tereza Horváthová, scénárista Lukáš Senft a literární kritik Radim Kopáč.
Program nabízí také dokumentární filmy, které se dotýkají architektury. Jedním z nich je černobílý snímek Čiary o vlivu urbanistické transformace na osobní i komunitní život, který se odehrává v ruchu současné Bratislavy. Další krátký film je snovou vzpomínkou na všudypřítomná kola v Pekingu od Jeana-Michela Rollanda s názvem Bicykly v Pekingu. Třetí tip na film o architektuře je z Benátek. Ty jsou turisticky vyhledávaným místem, které samotní Italové navštěvují, jako by bylo v jiné zemi. V kulisách Benátek můžete sledovat pobyt jednoho páru ve filmu Prohlídka bez průvodce od Susan Sontag.
I letos nabízí Ji.hlava živé vysílání – a to prostřednictvím festivalových streamů, které přinesou rozhovory s tvůrci, filmové i jiné tipy nebo třeba divácké ankety.
Vinné párování s uměním
V galerii Bold se koná první velká samostatná výstava Matěje Macháčka, který je absolventem ateliéru Michaela Rittsteina na pražské AVU. Jeho výstava s názvem Blue Tree představuje aktuální velkoformátové malby jako výsledek několikaletého vizuálního uvažování o člověku mezi přírodou a civilizační dystopií. Expozice je pojata jako symbolická pouť za sebou samým plná barevných kontrastů a vjemů na rozhraní snu a skutečnosti.
Umělecký zážitek umocní vinné párování s uměním, které se uskuteční ve středu 3. listopadu od 18 hodin. Těšit se můžete na selekci několika netradičních vín, které představí odborník na víno z vinotéky VELTLIN. Ta nabízí přírodní, autentická vína, která vinaři pěstují s respektem k přírodě. Barevnou paletu svých obrazů a kouzlo kontrastů tak představí umělec Matěj Macháček během degustace.
Modern Prague aneb nový průvodce Prahou
Modern Prague. Tak zní název nového průvodce o moderní architektuře v Praze. Jeho křest a představení se uskuteční 30. října od 16 hodin v galerii OKOLO. A to za účasti vydavatele Dereka Lambertona z londýnského nakladatelství Blue Crow Media, autora mapy Adama Štěcha a autora fotografií Tomáše Součka. Galerie OKOLO se zaměřuje na prezentaci designu v kontextu dalších výtvarných i společenských oblastí, včetně jeho přesahu do každodenního života.
Minuty z minulých týdnů:
MINUTA o dřevostavbách s Prodesi/Domesi
Nejkrásnější pumpa i ostravské mrakodrapy
Oceněné interiéry a legendární exteriéry