Kdo, co, kdy a kde? Letos počtvrté hledají organizátoři soutěže Adapterra Awards projekty, kterým nejsou projevy klimatické změny lhostejné. Festival designu a módy v říjnu opět obsadí prostory Gabriel Loci a UPM, tématem Designbloku letos bude LES. Pražský muzejní distrikt brzy projde změnami, mezi prvními z nich je úprava ulice Korunovační podle ateliéru edit! architects. Jezero Medard a plány na obnovu jeho okolí si kladou za cíl zlepšit život Karlovarského kraje. Proměnu budou mít na starosti architekti z ateliéru A8000. Halu číslo 13 v Pražské tržnici provoní dřevo. Salon dřevostaveb láká na 26 současných dřevěných staveb z tuzemska i ze zahraničí.
Proti suchu či povodním s Adapterra Awards
Do konce března je otevřeno přihlašování do čtvrtého ročníku soutěže Adapterra Awards. Také v tomto roce soutěž hledá a vyzdvihuje příklady dobré praxe v oblasti boji proti projevům klimatických změn. Přehřívání měst, sucha, extrémní vítr nebo přívalové deště jsou stále častějšími projevy změny klimatu. Projekty, které se snaží tyto problémy řešit, například neotřelým technologickým řešením se mohou zařadit do databáze inspirativních projektů. Z přihlášených projektů vybere odborná porota projekty, které budou soutěžit v osmi kategoriích. Vyhlášení výsledků se uskuteční 1. listopadu 2022.
Vítězové loňského ročníku
„Vítěz kategorie Volná krajina získá 100 tisíc Kč od našeho partnera, Nestlé Česko. Další vítězové obdrží čestná ocenění poroty. Do rozhodování se však může zapojit také veřejnost skrze online hlasování, a to od srpna do poloviny října. Nejoblíbenější projekt obdrží Cenu sympatie veřejnosti,“ uvádí Andrea Křivánková, koordinátorka soutěže pořádané Nadací Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR.
Čarovný les Designbloku
„Les je zdrojem života… Les je také zdrojem materiálů, chrámem odpočinku, rájem houbařů, zdrojem inspirace umělců i kutilů, strašidelným i magickým pohádkovým místem… Vůně lesa, mokré země, listí, jehličí, lučních květin je důvodem proč jít dál,“ popisuje téma letošního Designbloku jeho ředitelka Jana Zielinski. Čtyřiadvacátý ročník festivalu se bude od 5. do 9. října 2022 věnovat přírodním materiálům, tradičním českým řemeslům a environmentálním otázkám.
Potřetí se kulisami pro mezinárodní design a módu stanou prostory smíchovského kláštera Gabriel Loci. Uměleckoprůmyslové muzeum pak bude patřit výhradně českým tvůrcům a firmám. Prostor v UPM bude mít své vlastní téma, kterým je prales – podhoubí, spletitý komplex kořenů, pramenů a dávné historie. Součástí bude také výstava Rodinné stříbro prezentující české rodinné výrobce nebo výstava sběratelského designu Art House. Přihlašování pro designéry a značky bude spuštěno 24. února.
Nová Korunovační podle edit! architects
Architekti z ateliéru edit! architects představili společně s Městkou částí Prahy 7 koncepční studii pro ulici Korunovační. „Celá koncepce bude následně koordinována také s proměnou Muzejního distriktu, jehož podoba bude vybrána v rámci architektonicko-urbanistické soutěže,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR. „V ulici Korunovační chceme především zvýšit bezpečnost dopravy, zajistit podmínky pro obnovu a doplnění uličního stromořadí či předzahrádek a celkově zvýšit estetiku zdejšího veřejného prostoru,“ vysvětluje místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová.
Studie je vedle názorů odborníků založena také na anketě mezi širší veřejností a místními obyvateli. Korunovační ulice má potenciál stát se reprezentativní obytnou městskou třídou. Po obou jejích stranách navrhli architekti desetimetrový prostor rozdělený do tří pásem – stromořadí, chodníků a předzahrádek, které pokryjí záhony, keře a okrasné traviny. Plány zahrnují také dopravní úpravy pro zjednodušení a zpřehlednění průjezdů ulicí pro cyklisty, bezpečnostní prvky nebo nové přechody pro chodce.
Nový život na Sokolovsku podle ateliéru A8000
Z celkem šesti přihlášených týmů v architektonické soutěži na urbanistickou studii jezera Medard vybrali zadavatelé ateliér A8000. Zatopením lomové lokality Medard – Libík v rámci rekultivace a revitalizace po ukončení těžby hnědého uhlí vzniklo jezero o rozloze přibližně 500 hektarů. Studie si klade za cíl navrhnout funkční řešení využití 2 000 hektarů území v okolí jezera s důrazem na udržitelný rozvoj, ekologii a zaměstnanost.
„Okolí jezera Medard je obrovskou příležitostí pro rozvoj celého Karlovarského kraje,“ říká Martin Krupauer, architekt a zakladatel ateliéru A8000. Samotná proměna okolí Sokolova je postavena na šesti pilířích rozvoje lokality – volný břeh, městská čtvrť s bydlením na vodě, ostrov s objektem a vědeckým pracovištěm pod hladinou, individuální bydlení nad jezerem, sport a rekreace, a nakonec smartlokalita. Návrh totiž počítá s výstavbou fotovoltaické, vodní přečerpávající a větrné elektrárny. Následujících dvacet let tak čeká oblast komplexní transformace, změny budou patrné do tří let.
Moderní dřevostavby v hale 13
Od 25. do 26. března zaplní halu 13 v Pražské tržnici v Holešovicích přehlídka současné dřevěné architektury. Sedmnáctý ročník festivalu Salon dřevostaveb představí 23 předních realizací dřevostaveb českých a slovenských architektonických studií a 3 zahraniční progresivní projekty. Slavnostní zahájení se uskuteční 24. března v Centru architektury a městského plánování (CAMP) za účasti Carla Bäckstranda, jednoho ze zakladatelů švédského studia White Arkitekter.
Festival doplní publikace Ročenka dřevěné architektury 2022 – kurátorský výběr nejvýraznějších dřevostaveb poslední doby. Bohatý program představí řadu českých i zahraničních hostů, vystoupí zde například italský architekt Peter Pichler z milánského studia Peter Pichler Architecture nebo rakouský architekt a pedagog Andreas Breuss.