MINUTA s architekty z edit!

Rychlý přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Architekti z ateliéru edit! se od roku 2010 zabývají projekty různých měřítek od urbanismu a architektury až po interiéry a dočasné instalace. Studio stojí za návrhem revitalizace Seifertovy a Táboritské ulice, za interiérem Cobra baru na Letné a momentálně má rozestavěných několik rezidenčních objektů. Na Žižkově sídlící architekti se podílí také na proměnách své čtvrti i sousedního Karlína. MINUTA tohoto týdne podle architektů z edit! vám ukáže nejen realizace, na kterých ateliér aktuálně pracuje, ale vezme vás také do Benátek nebo do Berlína.

Dánský pavilon na Bienále architektury 2021 v Benátkách

Po covidové pauze v cestování jsme nadšeně v létě vyrazili za hranice. Znovu navštívit Bienále v Benátkách je pro nás v edit! vždy vzpruha a nadechnutí. Umožňuje nám uvědomit si, že má architektura pořád možnost reagovat na velká současná světová témata a také nabízet řešení. Hlavní myšlenka „How we live together“ se projevuje také v Čechách, kde se z formy a dostupnosti bydlení a spolužití stalo po covidu jedno z hlavních společenských témat.

A co nás na letošním Bienále zaujalo? Dánské studio Lundgaard & Tranberg Architects opět potvrdilo, že osobní a fyzická zkušenost funguje pro prezentaci lépe než virtuální interaktivita. Koloběh zachycené dešťové vody celým areálem a její jednotlivé formy (potůčky, tůňky, kondenzace) a taky její funkce pro lidi (relax, zemědělská výroba) – tato prezentace nás nadchla a vtáhla do děje jako žádný jiný pavilon.

Budova nakladatelství TAZ v Berlíně

Budete-li v Berlíně mít cestu kolem, navštivte tento administrativní objekt, který dokazuje, že office development nejsou pouze nudné efektivní krabice, ale dokáží přinášet radost pro uživatele v interiéru i vhodně doplňovat urbanistickou strukturu města. Po 25 letech se přesouvá berlínský deník Tageszeitung na Rudi-Dutschke-Strasse naproti Checkpoint Charlie o blok dále na jih. Koupě pozemku Friedrichstrasse 20-22 umožňuje společnosti TAZ znovu spojit zhruba 250 zaměstnanců v budoucích mediálních čtvrtích vedle parku Bessel pod jednou střechou.

Ve svém prominentním rohovém umístění se nová budova TAZ od architektů ze švýcarského ateliéru EA2 stává prostředníkem mezi tradičním berlínským blokem a solitérními budovami z období obnovy západní části města v 70 a 80. letech. Design kombinuje městský blok a roh, jeho strukturální systém je pak koncipován jako síť a pokouší se dosáhnout co největší nosnosti s co nejmenším počtem prvků.

Bytové domy v Karlíně a na Žižkově

Proč je bydlení v Čechách tak drahé a přestává být dostupné jsme poznali i my v edit! při projektování dvou pražských rezidenčních projektů. Míra prostorové, památkové a normativní regulace zdražuje stavby a oddaluje možnost realizace v čase. I tak jsme rádi, že u obou projektů byla zahájena stavba.

48 bytů na Sokolovské 48

Karlín se v posledních dvou dekádách zásadně proměnil nejen po architektonické stránce. Do jedné z posledních proluk na hlavní karlínské třídě navrhujeme bytový dům Iconik o čtyřiceti osmi bytech. Objekt reflektující historii industriální čtvrti je rozdělen na dvě hmoty, jednu osmipodlažní a jednu o devíti podlažích. Fasádu domu tvoří keramický obklad s hliníkovými lamelami na jedné části.

Podzemní podlaží jsou určena pro parkování, sklepy a technické zázemí. Do parteru jsme umístili komerční jednotky, které jsou připravené pro gastronomické provozy. Na zbytku podlaží se rozléhají byty o dispozicích 1+kk až 4+1. Větší byty od 2+kk mají vlastní lodžii nebo terasu, z níž se otevírá pohled na zelený Vítkov i na karlínské střechy.

Naše čtvrť

Okolí žižkovského náměstí Winstona Churchilla v posledních letech prochází překotným vývojem a my jsme rádi, že po nekonečných letech povolování můžeme přispět svojí troškou do mlýna – rekonstrukcí a dostavbou tří bytových domů č.p. 11, 13 a 15 v ulici Seifertova. Žižkov je typický stupňovitě klesající střešní krajinou. Stávající domy jsme doplnili o jednopodlažní nástavby, čímž přirozeně navazujeme na sklon ulice a zmírňujeme disproporci se sousedními výrazně vyššími objekty.

Ve dvoře v prvním podlaží jsme vytvořili společnou garáž pro všechny tři objekty, čímž vznikly předzahrádky pro byty ve druhém podlaží. Dvorní fasády domů č.p. 11 a 13 jsou rozšířeny o prosklené výtahové šachty a balkony. Pavlače domu č.p. 15 jsme obnovili do původní podoby a slouží jako pobytové plochy přilehlých bytů. Celkem 75 bytových a 6 nebytových jednotek se rozprostírá na 3600 m² užitné podlahové plochy.

Hudební tip: Dollar Prync vydal nové album a my v kanceláři jedeme tvrdé beaty! Doporučujeme pro momenty před odevzdávkou.


Minuty z minulých týdnů:

Za uměním i 3D tištěnými mosty

Česká architektura slaví ve světě úspěch

Do Brna za architekturou

Kdo určí novou podobu Pražské tržnice?

MINUTA umění i architektury

Výlet za architekturou s Terezou Komárkovou

Otevřené umění

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU