Ohlédnutí za letošním Designblokem

Co ukázal dvaadvacátý ročník festivalu designu a módy

designblok 2020

Pod tíhou pandemických opatření proběhl letošní Designblok, na němž letos vystavovalo přes dvě stě českých designérů, umělců a studií. Tématem, které spojovalo všechny expozice, byla tento rok vášeň. Symbolickým prvkem celého festivalu tak byl vztah vystavujících k jejich řemeslu, osobní přístup a zaujetí pro tvorbu.

Gabriel Loci

Propojení současného designu a klasického řemesla s dlouhou tradicí podpořilo také místo, které bylo pro letošní rok zvoleno. Starobylé prostory bývalého kláštera svatého Gabriela poskytly pozoruhodné útočiště pro domácí výrobce designového nábytku, doplňků a šperků. Ztratit se v labyrintu místností a chodeb nebyl náročný úkol. O to více však byly jednotlivé prvky budovy využity.

Vedle instalace ze štaflí a bohaté flory v centrálním prostoru, jehož fotografii si pořídil nejeden návštěvník, si pozornost zaslouží také ostatní expozice. Prohlédnout si je lze do konce října online nebo v našem ohlédnutí.

Tanqueray gin

Expozice Tanqueray ginu si kladla za cíl přiblížit umění servírování Perfect Gin&Tonic drinku. Výrobní linka s cinkajícími skleničkami a lahvemi znázorňovala sehraný proces přípravy nápoje od prvních kostek ledu až po závěrečné dochucení limetkou. Pojízdný bar s britským Tanqueray ginem obsluhujícím najednou velké množství lidí tak byl díky svému uměleckému ztvárnění také kulturním zážitkem.

Barrisol & Aveton

Jednou z nejvýraznějších expozic se stala Exploze ticha navržená architektem Markem Deylem. Během pátečního odpoledne zahrál svůj DJ set hudebník Tom Holič a v prostorách kláštera se rozprostřely zvukové vlny, které se lámaly, byly pohlcovány, tlumeny a současně zvýrazňovány. V záhybech instalace, které tvořily materiály firmy Barrisol, se díky akustickému řešení značky Aveton střídalo ticho s hlukem, jež vyvolávali emoce a odpovídali vášni prostupující celým Designblokem.

Betoni

Před vchodem do kláštera byla umístěna venkovní expozice květináčů z vysokopevnostního betonu. Důkazem, že beton není jen základním stavebním kamenem, jsou květináče Betoni od návrháře Tomáše Vacka, které se vyrábí na Vysočině. Rozmanitost a struktura velkoobjemových nádob dotvářela historické kulisy kláštera a zároveň svou designovou čistotou uváděla moderní architekturu ve výstavních blocích.

Egoé

Ještě chvíli zůstaňme venku, kde byly umístěny modulární systémy Egoé. Návštěvníci tak v areálu festivalu procházeli kolem venkovní kanceláře, zavěšené postele nebo lezecké stěny. Značka představila novou kolekci venkovního dřevěného nábytku, jehož výroba probíhá v Bílovicích. Kromě toho ukázal výrobce také elegantní kempingové autovestavby i nové skialpové lyže s minimalistickým designem.

DONE

Do malých prostorů navrhli Tiny house Done ve spolupráci s Herrmann&Coufal drobný nábytek z jasanového dřeva. Ručně vyráběný nábytek Tinyfurniture tvoří dřevěná skládací židle v páru s minimalistickým stolkem z masivu. Oba kusy nábytku mohou sloužit ve složené podobě také jako ozdobný prvek interiéru. Vedle funkčního využití jsou tedy jak židlička, tak stolek oku lahodícími grafickými obrazy.

Kaplan nábytek

Mezi nábytkářskými značkami vystavoval své produkty také výrobce s 85letou tradicí. Společně s designéry z MONUMENT OFFICE vytvořil Kaplan nábytek expozici, ve které byl vzhůru nohama zavěšen masivní rozkládací stůl obklopený stejně obráceně vystavenými židlemi. Motto instalace znělo: Kvalita nezná rub a líc, čímž chtěla značka poukázat na precizní zpracování svých výrobků ze všech stran a úhlů.

LINO DESIGN

Neonová světla a nekonečné odrazy v zrcadlových stěnách tvořily instalaci značky LINO DESIGN. Tento distributor designového nábytku s promyšlenou ergonomií na Designbloku prezentoval kromě svých designových novinek především nový koncept showroomu v Karlíně. Ve výrazně osvícených prostorách místnosti s nadčasovým nábytkem se návštěvníci ocitali jako v jiném světě.

Prolicht Czech

Rakouské architektonické a designové osvětlení Prolicht je na českém trhu zastoupeno firmou Prolicht Czech. Letošní novinka s názvem PROLICHT & TOM DIXON byla zasazena do expozice s opadaným listím. Podzimní atmosféru ještě umocnily oprýskané zdi, na kterých svítidla různých forem vrhala stíny a barvila je do rozličných odstínů. Celá místnost tak  podzimně působila nejen vizuálně, ale uvnitř kláštera toto roční období přinášela všem smyslům.

Designblok na ARCHIZOOM:

Expozice Light Works od Petra Háka rozsvítila Designblok

Exploze ticha vybuchne na letošním Designbloku

ZVUK, TICHO, LIDÉ A PROSTOR

Letošní Designblok má svůj vizuál

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU