Kdo, co, kdy a kde? První MINUTU tohoto roku strávíme za hranicemi a mimo realitu. Projekt GC.academy pod vedením Olega Maslovského se věnuje vzdělávání v oblasti architektonické vizualizace a na svém portálu mapuje svět vizuální prezentace architektury. Jako samostatný obor se architektonická vizualizace vyčlenila na začátku 20. století a jejím hlavním představitelem byl americký architekt Hugh Ferris. V současnosti se tomuto žánru profesionálně zabývá množství týmů, klasický přístup pak zkoušejí nabourat experimentátoři s novými metodami a technologiemi.
Ačkoli mohou vizualizace v mnohých případech zkreslovat skutečnost a líbivé obrázky ne vždy odpovídají realitě, technologie dokážou jednoduše zobrazit myšlenky, nápady a emoce, které se slovy popisují těžce. Půdorysy a skicy na papíře nemusí být pro všechny vždy srozumitelné a obor vizualizace je tak způsobem, jak efektivně komunikovat dílo architekta, designéra a dalších 3D návrhářů. Po tom, co jsme objevovali česká studia zabývající se vizualizací, je čas prozkoumat, co nabízí zahraničí.
Londýn jako centrum vizualizace?
V roce 2014 založili Peter Guthrie a Henry Goss londýnské studio The Boundary, které se zaměřuje na fotorealistickou vizualizaci luxusních developerských projektů s aplikací CGI přístupů. Oproti tomu studio Hayes Davidson vzniklo už v roce 1989 a věnuje se profesionální prezentaci a komunikaci architektury. Jedná se o jedno z nejstarších kreativních studií na světě, jež se specializuje na komerční ilustraci architektury.
V Londýně zůstáváme. Osobité a experimentální vizualizace, které tíhnou ke koncepčnímu umění vytváří světově uznávané studio Arqui9. Své vizualizace, za které získali řadu ocenění, prezentují na YouTube kanálu. Prezentaci velkých soutěžních projektů se věnuje studio Pixelflakes, které klade důraz především na příběh a atmosféru záběrů.
Jih proti Severu
Norské studio Mir sídlí v Bergenu a od roku 2000 se specializuje na portrétování nepostavené architektury, svou filozofii pojmenovali jako „přirozenou vizualizaci“. Vizuální komunikaci a strategii pro ty největší soudobé projekty připravují ve švédském studiu Tomorrow. Studio založené v roce 2006 pracuje s ilustracemi veřejného prostoru, jejich zobrazení projektů je zakotveno v městském kontextu.
V hlavním městě Španělska pak najdeme studio Beauty and The Bit, jež vyrostlo z bytu zakladatele Victora Bonafonte do světoznámého ateliéru. Tato ikona oboru architektonické vizualizace se orientuje na soutěžní vizualizace a zastává stejně jako ty severské přirozený přístup ve vizuální interpretaci architektury.
Centrální Evropa má co nabídnout
Francouzské studio ArtefactoryLab se zaměřuje na vizualizaci architektury, urbanistických projektů a krajinářské architektury. Kromě toho také tvoří videa a aplikuje technologie virtuální reality do prezentace architektury. V Nizozemském Haagu navrhuje studio WAX vizualizace pro prezentaci soutěžních návrhů, které poodhalují a znázorňují příběhy projektů s důrazem na reakci diváka.
Komerční a soutěžní vizualizace jsou doménou maďarského studia Brick Visual, které tvoří CGI animace a pracuje na vývoji vlastních aplikací s technologiemi virtuální reality. Vizualizace ikonických staveb od ateliéru Herzog & de Meuron nebo OMA má ve svém portfoliu německé studio Bloomimages. Stavby navržené v ateliérech SOM a Zaha Hadid Architects pak vizualizovali ve švýcarském studiu Slashcube, kde kombinují svou techniku s aplikací matte paintingu a kolážováním.
A směrem na východ?
Osobitý výraz a kinematografický nádech mají vizualizace pocházející od běloruského studia CYLIND, které se zabývá vizualizací developerských projektů. Ukrajinské studio Submarina založili v roce 2014 Taras Kvitka and Vasyl Matsol. „Render hard, party harder“ je motto studia tvořícího soutěžní a developerské vizualizace. Další ukrajinské studio Suburbia navrhuje fotorealistické vizualizace nemovitostí a developerských projektů. Používají CGI přístup a komunikují emoční a fyzikální aspekty designu.
O trochu dále na východ, v australském Melbourne založil Phil Horton studio MR.P zabývající se komerční developerskou vizualizací, animací a novými experimentálními formami vizuální kultury.
GC.academy
Vzdělávací projekt GC.academy je určen pro všechny, kteří se chtějí věnovat tvorbě prezentace architektury. Platforma poskytuje kurzy zájemcům o vizuální komunikaci v architektuře a designu. Jejím zakladatelem a lektorem školení je grafika Oleg Maslovskiy, který se podílel na projektech například pro ateliér Zaha Hadid Architects. Od roku 2017 se věnuje výuce a popularizaci oboru architektonické vizualizace v Česku.
Minuty z minulých týdnů:
Zachránit, upravit nebo zničit? – 1. část