O českém designu

Přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Finalisté cen Czech Grand Design se představí v galerii České spořitelny na výstavě Best of: 2021. Od 2. března do 10. dubna si budete moci prohlédnout tvorbu vybraných designérů a umělců. V rámci zahájení výstavy budou vyhlášeni celkem tři finalisté v oblasti designu, módy, šperků, fotografie, ilustrace i grafického designu.

Mezi nominovanými designéry jsou Lucie Koldová se svítidlem Puro Floor pro BROKIS, Filip Mirbauer a Michal Strach s kolekcí kovového nábytku a svítidel FLEYSEN nebo duo Vrtiška & Žák, kteří navrhli například parkovou lavičku Reforma pro firmu mmcité. Kolekce skříněk Locker 4.5, Locker 8.0, Locker 12.0 od Studia Perspektiv vynesla značce LOCKERS nominaci na Výrobce roku, jímž se může stát také značka SPACE OF SPACE se svou kolekcí nábytku a interiérových doplňků Saturn a Jupiter podle návrhu Jakuba Klimeše a Martina Klimešem.

Jaká spojení designérů a umělců s českými výrobci si ještě nenechat ujít? V MINUTĚ představujeme náš výběr designových kousků tuzemských výrobců.

Lavička odhalující tajemství

Cílem projektu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze za podpory Technologické agentury ČR bylo zodpovědět dotaz: Jak by měl vypadat a jaké funkce splňovat sedací nábytek v muzeích a galeriích 21. století? Výsledkem spolupráce s firmou mmcité je prototyp lavice sit&see, která se stala jádrem výstavy Posaďte se!

Při navrhování smart lavice hrozí riziko, že se zvrhne v hračkářství mnoha funkcí,“ popisuje vývoj lavice designér David Karásek. „Pro nás je důležité vybrat ze všech funkcí pouze takové, které mají smysl. Lavice v první řadě plní prastaré funkce, které vycházejí z ergonomie a fyziologie člověka. A člověk si někdy potřebuje sednout,“ dodává.

K lavici je připojen IPad umožňující listovat v osobní knihovně Jana Kaplického. Propojení s technologiemi ocení mladší generace, senioři naopak využijí madlo k pohodlnému sedání i možnost odložení hole tak, aby nepřekážela. Plně funkční a variabilní sedací nábytek vyrobila z místního jasanového dřeva bílovická firma mmcité. Jednoduchý design lavice si prohlédněte v kontextu dalšího sedacího nábytku určeného k odpočinku na veřejnosti v Uměleckoprůmyslovém muzeu do 10. dubna.

Poslední hrušky

Sklář Zdeněk Drobný strávil ve sklárně Moser více než padesát let a brzy se chystá do důchodu. Společně s ním skončí také výroba výjimečného sklářského veledíla – vázy Hruška. Sklářský mistr je totiž jediným člověkem, který vázu dokáže vyfouknout. Vznikají tak poslední kusy vázy s podpisy Zdeňka Drobného a Lukáše Jabůrka, autora designu vázy, jež v roce 2012 získala Cenu veřejnosti v soutěži Czech Grand Design.

Sklářské řemeslo je spjato nejen s prací v horku, ale také s ladnými, předem promyšlenými pohyby skláře. Váza Hruška vzniká z pětadvacet kilogramů rozžhavené skloviny. Po obroušení hmoty a dalších úpravách je teprve osmikilový klenot hotov. Nepřehlédnutelná je díky své výšce třiceti centimetrů. Na první pohled zaujme také asymetrickým nakloněním, ostrými hranami i robustností.

Tento nyní téměř sběratelský kousek je symbolem houževnatosti, vytrvalosti a síly. „Lukáš Jabůrek sklárnu obohatil o skleněné vázy ve tvarech a velikostech, které jsem nikdy předtím nedělal. Speciálně pro Hrušku jsme museli jsme nakoupit silnější píšťaly o průměru 26 milimetrů,“ vypráví mistr Drobný. Také barvení vázy vzniká speciální technikou podjímání, kdy se kombinují pastelové a výrazně syté tóny.

Krásná světla

Zatímco nejnovější kolekce Puro Floor od Lucie Koldové teprve čeká na své ocenění, kolekce Dome Nomad získala firmě Brokis ocenění Archiproducts Design Awards 2021 v kategorii osvětlení. Za návrhem venkovní kolekce stojí designérské duo Chiaramonte Marin, které se při navrhování inspirovalo benátskými kopulemi. Venkovní lampa kopulovitého tvaru odkazuje na italskou architekturu a představuje věčnost a rozlehlost nebeské oblohy.

Dome Nomad je přenosná a dobíjecí lampa, jejíž jednoduchý design se vyznačuje nerezovou ocelí s povrchovou úpravou práškovým lakem. Díky tomu je lampa mimořádně odolná vůči povětrnostním vlivům a teplotám pod bodem mrazu. Světlo prochází opálovým difuzorem a skleněným stínidlem. Ručně foukanou část lampy dodává český výrobce Brokis ve dvou variantách hladkého nebo zvlněného čirého skla.

Základna pro fantazii

Rony Plesl, jeden z nejuznávanějších českých designérů, se spojil se sklárnou Květná 1794. Ručně foukané skleničky z řady Arche zhmotňují toto spojení a vytváří podmanivou eleganci a luxus s neskutečnou hravostí. Designérem navržené tumblery o objemu 300 ml jsou charakteristické svým dnem s opulentní čočkou. Do jemně se houpající sklenice se nejlépe hodí whisky, roztočit to s ní však můžete s jakýmkoli nápojem.

Kafe a cigára

Výtvarnice Léna Brauner tvoří snové pohádkové krajiny, ve kterých se objevují bytosti, živočichové a tvorové na pomezí různých světů. Jako své plátno nyní zvolila bílý porcelán českého výrobce Rudolf Kämpf. Ve spolupráci s Manufakturou Loučky ozdobila šálky s podšálkem nebo dezertní talíře subtilními romantickými vzory. Ruční malba ve spojení s jedinečným tvarem kolekce Sonáta potěší sběratele i obdivovatele této umělkyně.

 

Když jsem si sedla s tím čistě bílým porcelánem bez potisku a sledovala jsem jeho tvary, tloušťku střepu a jeho reliéf nasvícený žárovkou v lampičce, dýchla na mě nekompromisně nálada vysokých paruk a bílého pudru. Tato doba se mi velmi zaryla pod kůži v nějakých mých odžitých životech minulých,“ popisuje své proudy inspirace Léna Brauner. Kolekce s názvem Kafe a cigára je pokračováním spolupráce s porcelánkou, během níž předchozí sadu doplnily kávová konvice, mlékovka a popelník.


Minuty z minulých týdnů:

Do galerií za uměním i architekturou

MINUTA & miaow

10 let studia AEIOU

Představujeme: U/U Studio

MINUTA o světových vizualizacích

Zachránit, upravit nebo zničit? – 1. část

Zachránit,

MINUTA v Moravské galerii

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU