Podzimní radosti

Přehled postřehů o architektuře, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Léto už je beznadějně pryč, a proto nezbývá nic jiného než vyhlížet podzimní akce, kterými si zpestřit sychravé dny. Začátek října je jako stvořený pro procházky festivalu Den architektury nebo filmová promítání na festivalu Film a architektura. Následuje každoroční přehlídka designu, letos opět v klášteře Gabriel Loci a UMPRUM muzeu. Doprovodný program na lodi Marie d´ Bohemia bude v naší režii, srdečně vás tímto zveme na palubu.

 

A co dále? Na architekturu za polárním kruhem zve výstava v Galerii Jaroslava Fragnera. Jaké jsou nejlepší projekty, jež úspěšně zápasí s negativními důsledky změny klimatu? Hlasujte pro svého favorita a inspirujte se příklady dobré praxe. Jaké bylo setkání desítek starostů a dalších zástupců evropských i světových metropolí? Pusťte si jejich debaty o rozvoji měst z Prague Summit Cities. Závěrem vás zveme na festival současného umění 4 + 4 dny a jubilejní desátý ročník Signal festivalu.

NORDIC ARCTIC

Do konce října jsou v Galerii Jaroslava Fragnera vystaveny fotografie a videodokumenty Jiřího Havrlanta, fotografa žijícího v Oslu, který se přes dvacet let věnuje tématu architektury a zásahů do krajiny. Fotografická výstava s názvem NORDIC ARCTIC zaznamenává proměny romantických, ale i klimaticky velmi drsných lokalit za polárním kruhem v dialogu s turistickým ruchem. Výstava zahrnuje stavby kulturně-společenských center, jež jsou epicentry společenského života za polárním kruhem, nebo inovativní realizace a projekty předních dánských ateliérů, jako jsou BIG, Dorte Mandrup či Snøhetta. Cílem výstavy je otevřít téma vývoje udržitelné architektury v klimaticky a turisticky zatížených lokalitách.

GJF zve také na putovní verzi výstavy Z galerie VEN! U příležitosti českého předsednictví rady EU a ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy, nezávislými pražskými festivaly m3 / Umění v prostoru a Landscape přichází hlavní město Praha s evropským festivalem Parallels, jež proběhne v pěti evropských městech. Praha se tak díky festivalu propojí s Bratislavou, Vídní, Berlínem, Bruselem a Lodží. Záměrem festivalu je přispět do společné diskuse o úloze současného umění ve veřejném prostoru. Součástí festivalu budou zážitkové vlaky s uměleckými intervencemi pro cestující publikum a experimentálními zvukovými jízdami.

Vyberte vítěze Adapterra Awards

Porotci soutěže Adapterra Awards vybrali osmnáctku finálních projektů, které se snaží bojovat proti negativním projevům klimatické změny. Kromě sucha, přehřívání měst a přívalových dešťů jsou energetická krize a zdražování dalšími problémy, jež trápí značnou část republiky. Do 15. října je možné hlasovat pro projekty, které se snaží poskytnout řešení. Mezi vybranými projekty jsou jak  adaptační opatření v krajině a ve městech, tak udržitelné domy a pracovní prostředí. Výsledky zveřejní organizátoři soutěže, Nadace Partnerství a Integra Consulting, už 2. listopadu v Praze na konferenci věnované adaptačním opatřením.

Inspirací proti negativním projevům klimatické změny

Prague Summit Cities

Praha byla v rámci českého předsednictví v Radě EU ve dnech 26. a 27. září místem diskuzí o rozvoji měst se zaměřením na boj s klimatickými změnami, zvyšováním udržitelnosti a energetické samostatnosti. Mezi účastníky Prague Summit of Cities byli například primátor Prahy Zdeněk Hřib, primátor Kyjeva Vitali Klitschko, primátor Varšavy Rafał Trzaskowski či Laia Bonet, náměstkyně primátora Barcelony.

První akcí byl summit Pakt svobodných měst, kde se uskutečnily diskuze o praktické pomoci válkou zasažené Ukrajině a pomoci ukrajinským uprchlíkům.

V dalším dni program přinesl přímý dialog mezi primátory hlavních měst EU a Evropskou komisí.

4+4 dny v pohybu

Od 5. do 16. října se v bývalém sportovním centru Erpet Smíchov uskuteční festival současného umění 4 + 4 dny. Festival vedle výstav v opuštěné pražské budově zve také na představení a performance do Divadla Archa nebo Paláce Savarin. Taneční, divadelní a hudební vystoupení doplní komentované prohlídky a program pro děti, nebude chybět ani festivalová škola. Téma letošního ročníku – Být někdo jiný, někde jinde, někdy jindy – reflektuje současný stav světa s humorem i návody, jak krizi řešit.

Prostor nám tentokrát nabízí možnost s ním intenzivně pracovat, a tak budou umělci v rámci měsíční rezidence připravovat díla přímo pro Erpet. Divákům nabídneme takovou výstavní bojovku. Zážitkem je samotné místo a výstavu si mohou objevovat i nacházet v golfovém odpališti nebo opuštěném bazénu,“ říká Denisa Václavová, která společně s Gabrielou Kotikovou letošní výstavu šesti desítek umělců kurátoruje. V ulicích Smíchova se pak uskuteční interaktivní performance Frame španělského souboru Eléctrico 28 a projekt Continuum představí belgický umělec Johannes Bellinkx.

Signal festival 2022

Říjen přinese také desátý ročník Signal festivalu. Jako každým rokem i letos festival propojí současné vizuální umění, městský prostor a moderní technologie. Od 13. do 16. října festival nabídne patnáct instalací na dvou festivalových trasách, a to v centru, na Vinohradech a ve Vršovicích. Po čtyřleté pauze se návštěvníci mohou těšit na videomapping na baziliku sv. Ludmily. Projekci připraví francouzský kolektiv AV Extended, který doplní hudba českého hudebního producenta Aid Kida. Poprvé pak festival zavítá do Vršovic, a to projekcí Creaturae na kostel sv. Václava na náměstí Svatopluka Čecha od maďarského umělce Lászla nebo instalací CLOUD ve Vršovickém zámečku.

V rámci letošního ročníku se otevře největší galerijní zóna, jejíž součástí budou velkoformátová projekce Refika Anadola v CAMPu, hyperrealistické dílo Ondřeje Zunky v Kunsthalle Praha, dynamická hra laserových paprsků od japonského umělce Shohei Fujimota v kostele u Salvátora, divadelní performance od Laterny magiky v Kateřinské zahradě, instalace mladého pražského kolektivu Tabula Rasa na vršovické kulturní křižovatce Vzlet a pohyblivá světelná instalace francouzského studia Collectif Scale v Heroldových sadech. Světelnou prostorovou instalaci na Mariánském náměstí vytvoří designér Maxim Velčovský, který prostřednictvím vraků vyhořelých aut reaguje na válečné události na Ukrajině.


Minuty z minulých týdnů:

Nebourej, transformuj!

Obliqo

Studio Hra

Henkai architekti

Studio Versatile

Budoucnost Prahy podél řeky

Kvartýr

MA Studio

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU